אאא

אליעזר החליט שהוא לא מוכן לחיות חיים כפריים. הוא מאס במחרשה ובמגל. בליבו צימאון ללימוד התורה. זה נשמע כל כך לא הגיוני. בחור מגודל, בן ארבעים ומשהו, יוצא ללימודים?

הוא מגיע לישיבה המפורסמת ביותר בעולם, ישיבתו של רבי יוחנן בן זכאי. עומד על המפתן, חושש ביותר. מי ישים לב אליו? מי ילמד אותו א´ ב´, הרי קרוא וכתוב אינו יודע?

מי? רבן יוחנן בן זכאי בעצמו. ראש הישיבה קורא לבחור המבוגר שעומד בפתח. וביחד הם לומדים. אחרי כמה ימים הוא מחליט לבדוק מה אוכל התלמיד החדש, הוא שולח בחורים מהישיבה לבדוק היכן הוא מתאכסן, מה הוא אוכל, ומה מסתבר? שהוא אוכל עפר!! אין לו מאום! ועפר זה בחינם! - - -

הטיפול האישי הזה של רבן יוחנן,שלימד אותו והאכיל אותו, הוליד לנו את גדול הדור רבי אליעזר המפורסם. היחס האישי לכל אחד – מצמיח גדולות!! וכל העם היהודי הרוויח.

ומי התלמיד הבא?

אבל זה עדין לא הסוף. עברו שנים. רבי אליעזר בן הורקנוס, ששקול כנגד כל התלמידים של רבן יוחנן, עומד בראש הישיבה עכשיו. ובצעדים הססניים נכנס תלמיד חדש. מבוגר, נראה בור ועם הארץ, ועיניו מחפשות. רבי אליעזר, מיד רואה אותו. ומזמין אותו להיכנס. הוא, רבי אליעזר, מכיר מקרוב את התופעה הזו של געגועים ללימוד התורה. הם נעשים חברותא. ואותו תלמיד עושה חיל. בשנים הבאות הוא מתפרסם כגדול הדור, ורבם של כל גדולי הדורות הבאים, הלא הוא רבי עקיבא. רבי עקיבא הקים תלמידים מופלגים: רבי יהודה הנשיא ורבי חיא ורבי שמעון בר יוחאי וכל מנהיגי ישראל.

הדוגמא האישית של רבן יוחנן, וקירוב היחידים שלימד אותנו, הצמיחה לנו את העם היהודי.

עורכים מיפקד

בפרשת במדבר יוצאים משה ואהרון לפקוד את בני ישראל.

מכל המיפקדים שאנחנו מכירים, מי עורך את נתוני הלמ"ס? בודאי שלא מנהלים בכירים. ובוודאי שלא מנהיגי המדינה. בדרך כלל אלו סטטיסטיקאים בשירות הציבורי.

סטודנטים שמחפשים הכנסה נוספת. צעירים שהיום כאן, ומחר כבר יקודמו הלאה.

ומי הסוקר?

במפקד היהודי משה רבינו ואהרון הכהן – מנהיגי העם לדורותיו – הם שיוצאים לערוך את המפקד.

התורה מתארת שהם דפקו מדלת לדלת. ובת קול מכרזת מיד כמה אנשים בבית. הם כבר קיבלו הודעה מן השמים, אבל הם מחכים לאבא שיבוא. וכשראש המשפחה אמר להם יש לי שלושה ילדים. הם עדין לא הסתפקו בזאת.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

המידע הזה לא נרשם עדין. משה ואהרון מבקשים לראות את הילדים. וכל ילד ניגש לצדיקי הדור. הם שאלו אותם לשמותיהם, ואף בירכו כל יהודי. זו הנהגה מושלמת!!

את השם שלך בבקשה!

המנהיגים ´יורדים´ אל העם. מגיעים לכל בית. רואים מה יש בו. מי הילדים שגדלים בו. הם בוחנים את האווירה הסביבתית. לא כרוזים של תעמולה. אלא קשר אישי אמיתי. בשמותם לבית אבותם - כך אומרת התורה. כל בית במספרו ובשמותיו, ובמפגש אישי עם הרועים הרוחניים שלנו. המפקד נערך סמוך למתן תורה. העם שהולך לקבל את התורה מונה בכל שבטיו רבבות. מעל שש מאות אלף צעירים מגיל עשרים ועד חמישים. ועוד מבוגרים, ועוד ילדים. ואת כל זה בוחנים משה ואהרון.

כי יש חשיבות לכל אחד ואחד.

המיפקדים הם ערך רוחני. הלאום נבנה מפרטיו. כדי שנהיה ´כלל´ חזק, צריכים להיות החוליות בו חזקות. יוצאים למדבר? יש לחזק את התא האישי. את כל אחד ואחד.

"פקודין" מבאר הזוה"ק זה אוצרות.

פקדונות. מיפקד מגלה כמה אוצרות יש בכל יהודי. ההבנה שלא היינו מסתדרים בלי אף אחד. לראות את השני, להאיר בו נקודה טובה, זו המשימה המופלאה בהכנה לחג המתקרב. אנחנו מוכרחים להיות מלאי אהבת ישראל. ולכן דווקא במדבר, יש לנו מפקד. אומרים לנו מן השמים: שימו לב! כל אחד כאן, הוא אוצר אמיתי.