אאא

מדינה שלמה רעשה, אישי ציבור רבים הסיתו שוב ושוב, אולם הסיפור הסתיים לו בקול ענות חלושה. היה זה כאשר יאיר לפיד, אז מגיש תוכנית "אולפן שישי" המשודרת בערוץ 2, שידר סיפור לפיו הילדה נעמה מרגוליס חששה ללכת לבית-הספר בגלל שחרדים נהגו לירוק עליה בגלל לבושה הלא צנוע. 

הסיפור הצית את רחובות העיר בית שמש - היכן שהתגוררה אז משפחת מרגוליס, העיר החלה לספוג הסתה פרועה וחסרת רסן מצד חילונים, הפגנות רבות התקיימו בה. ואפילו נולד בזכות אותה פרשה פוליטיקאי המגדיר את עצמו "חרדי", דוב ליפמן ששובץ מאוחר יותר במפלגתו של חושף הפרשה.

בזמן ההפגנות, טענה גברת עליסה קולמן בפני שוטרים כי חרדי בשם מאיר אייזנבך, תושב העיר שהיה באותה עת בהפגנה, יירק בפנייה. הוא נעצר ונגדו הוגש כתב אישום בו מתואר הנעשה באירוע היריקה: "באותו היום בשעה 15:30 או בסמוך לכך, ברחוב נהר הירדן בבית שמש, תקף הנאשם את גברת עליסה קולמן, ללא הסכמתה ושלא כדין, כמו כן התנהג הנאשם במקום ציבורי באופן העלול להביא להפרת השלום". 

"בנסיבות האלו קרא הנאשם למתלוננת "שיקצע" וירק בפניה, כתוצאה מכך החלו אנשים שהיו עם הנאשם לקרוא לעברה "שיקצע". הואשם החרדי. 

כך החלה הפרשה (באדיבות חדשות 2)

פרקליטו עורך-הדין נדב גדליהו, הגיש לבית המשפט פרוטוקול הכופר בחשדות המיוחסות למרשו: "הנאשם כופר בעובדות כתב האישום . לגבי היריקה, אנו מכחישים מחוסר ידיעה אם ירקו או לא על המתלוננת. לגבי טענת אליבי אז אכן הנאשם היה במקום ההתקהלות, היו שם לפחות 15 אנשים. היו שם צוותי צילום וכתבים של רשתות טלוויזיה, אין לו מושג של מי. נוצרה במקום התקהלות, אנשים אחרים ולא הנאשם קראו קריאות גנאי".

העו"ד לא הכחיש את עצם היריקה אלא את העובדה כי אותו אייזנבך יירק על הגברת המתלוננת: "נוצרה מהומה במקום, צלמת עם מצלמת כתף שחורה החלה לצלם את הסובבים במקום ההתקהלות ובכללם את הנאשם באופן שהלחיץ אותו הוא ירק מס' יריקות על הרצפה בלי כוונה לפגוע בצלמת והוא גם לא פגע בה. הנאשם עזב את המקום במהירות של הלחץ שחש ועלה על טרמפ עם אדם שלא מכיר ועזב את המקום. המקום עצמו היה טרמפיאדה ידועה בבית שמש. אנשים לוקחים שם טרמפים"

אתמול (רביעי) עו"ד יצחק חנוך, התובע הפלילי, הופיע בפני בית המשפט, שם הודיע כי "הצדדים מודיעים בזאת על חזרה מוסכמת מאישום בתיק זה".

עו"ד גדליהו מסביר בשיחה עם "כיכר השבת" כי לא היו ראיות מספיקות בכדי להרשיע את האברך החרדי: "אנחנו התחלנו לנהל את התיק בבית המשפט השלום בבית שמש ועד שלמעשה הוכחנו לפרקליטות שישנה בעיה קשה בראיות ובשל כך הם החליטו לחזור בהם מכתב האישום, בית המשפט למעשה ביטל את כתב האישום, כיוון שלא היו ראיות שהוא זה שירק ולא ברור שכלל הייתה שם יריקה. במצלמות רואים את האישה רודפת אחרי בחור חרדי, ורואים אותו נמלט מהמקום אך לא רואים שהוא יירק".

הפרקליט מותח ביקורת כנגד גורמים במשטרה שלדבריו נגררו אחרי ההסתה: "מדובר בתיק שבו הייתה התלהמות כללית של רשויות האכיפה והתביעה נגד ציבור שלם. עתה מתברר שהמדובר באירוע שבו כלל לא ברור אם הייתה יריקה על אותה אישה, ובוודאי המדובר באישום חסר בסיס נגד הנאשם".

הוא מזהיר את גורמי החוק לבל יחזרו להיגרר אחר הסתה והתלהמות: "מדובר בתמרור אזהרה לכל הרשויות שלא להיגרר להתלהמות ולדעת הקהל ולהקפיד על רף ראיות מספיק בכל תיק – בין אם הוא תקשורתי ובין אם לאו. מכל מקום המדובר בהישג משפטי חשוב, ואנו שמחים שהצלחנו להוכיח את חפות הנאשם".

לאור ביטול כתב האישום, ביררנו עמו האם בכוונתם להגיש תביעת פיצויים מהמשטרה? "אנחנו שוקלים האם להגיש תביעה". השיב.