יעקב..  מכת הרבה..  מעזבוז  מרב לביא
מעמדו ההלכתי של הצ'ק - חלק ב'מעמדו ההלכתי של הצ'ק - חלק ב'הרב יהודה שטרן1
יש הסוברים כי צ'ק משמש כמסמך שמנחה את הבנק להעביר כסף למחזיק הצ'ק. יש הסוברים כי הצ'ק בעל תוקף מהותי ומוגדר כשטר חוב • מעמדו ההלכתי של הצ'ק - חלק ב' (יהדות)
ה'בבא סאלי' זי"עסוד המופתים של ה'בבא סאלי'הרב אברהם בליקשטיין4
כיצד יתכן שישנם כל כך הרבה סיפורי מופתים על סידנא הבבא סאלי, שהשבוע הייתה ההילולא שלו? הרב אברהם בליקשטיין מציג מופתים מדהימים ומנתח אותם. מרתק (מדור יהדות)
מעמדו ההלכתי של הצ'קמעמדו ההלכתי של הצ'קהרב יהודה שטרן1
מי מוגדר כבעליו של השיק, האם ניתן לרכוש זכות הלכתית קניינית באמצעות שיק ומהן גבולות האחריות שיש לבעל השיק על השיק. סקירה על מעמדו ההלכתי של השיק (יהדות)
אמונה עיוורתאמונה עיוורתהרב עמיהוד סלומון6
בנס קריעת ים סוף, היחס של ישראל לנס - היה שונה! ברגע נדיר של אמונה חזקה, עַם שָׁלֵם מגיע להכרה - שאין הבדל בין טבע לנס! הם נכנסו לים מתוך "אמונה עיוורת" (פרשת שבוע)
קריעת ים סוף, איור מ1907גם עם מלחמות מצווה יש להמתיןהרב משה הרשלר4
ההמתנה והדחייה של מלחמות מצווה עדיפה על הסיכון שחלק מעם ישראל יחדל להשתייך איליו, ויעדיף לחבור לתרבות ולערכים שמהם הוציא ה' את ישראל ממצרים (פרשת השבוע)
עיקול כספי תרומות ותמיכותעיקול כספי תרומות ותמיכותהרב יהודה שטרן
פעמים שבידי החייב מצויים כספי תרומות שהוא קיבל מנדיבי לב או מארגוני סיוע. האם על פי ההלכה מותר להטיל עיקול על כספים שמקורם בתרומת לב של נדבי עם (פרשת השבוע)
הפירמידות במצרים. אילוסטרציהדִּיסוֹנַנְס קוֹגְנִיטִיבִיהרב עמיהוד סלומון1
"הטרגדיה של פרעה", היא 'תמרור אזהרה' לכל אדם: במקרה של חטא, עלינו לעמוד - מול עצמנו, להכיר בטעות - ביושר ובאומץ, ולתקן. אך אל לנו להפוך את הכישלון - לעקרון (מאמר)
מכת ברדוארא: הברית האלוקית בה כלול הכלהרב משה הרשלר6
מדוע עם ישראל זוכה לגילוי פנים שהאבות לא זכו לו? מה הסיבה שדווקא משה רבינו הוא היחיד שהיה ערל שפתיים? טורו השבועי של הרב משה הרשלר על פרשת השבוע (יהדות)
להקפיא את החוֹםלהקפיא את החוֹםהרב עמיהוד סלומון1
ברגע של התעלות והתרגשות חיובית, שמן הסתם - תלך ותדעך, עלינו לנצל את המוֹמֶנְטוּם, "להקפיא" את חוּמה של ההתרגשות, על מנת שנוכל להשתמש בה - גם בעתיד (פרשת שבוע)
מכת דברפרשת וארא: הכרת הטובהרב אברהם בליקשטיין1
הכרת הטוב של משה רבנו הביאה אותו להוריד את התורה שהיא קיום העולם. הכרת הטוב – היסוד לגדול בתורה. הכרת הטוב מחזקת את האמונה בהשגחת הקב"ה בעולם (פרשת שבוע)
עיקול נכסי חייביםעיקול נכסי חייביםהרב יהודה שטרן2
סקירה קצרה על העילות המרכזיות שבגינן ניתן לפנות לבית הדין ולבקש הטלת עיקול על נכסי חייב, כאשר עיקול פוגע בבעלות החייב על נכסיו. מהו מקור הדין שמאפשר עיקול? (יהדות)
הרב אלבז בשיחה לגולשים: תורת ה'הרב אלבז בשיחה לגולשים: תורת ה'כיכר השבת1
כמידי שבוע, מעביר "כיכר השבת" את שיעורו השבועי של הגאון הרב ראובן אלבז, מגדולי המחזירים בתשובה וראש מוסדות "אור החיים", העוסק בפרשת השבוע. השיעור המלא (יהדות)
שולחן שבתמי יהיה מספר אחד?הרב בועז ברדע1
מטבע הדברים קשה לנו לראות שני מנהיגים העובדים יחד ללא מחלוקת ונסיון השתלטות של האחד על חברו. משה ואהרן הם ההוכחה שזה אפשרי. הרב בועז ברדע רוצה אחדות (יהדות)
אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לכתבההגיע הזמן לעבור ממשפחה לאומההרב משה הרשלר4
הפלגנות הזו, שנבעה מהתפרקות 'משפחת בני ישראל' מעול השעבוד הקשה במצרים, ומאי בנייתו של 'עם בני ישראל', כמעט וגרמה לעם ישראל לאבד את מושיעו (יהדות,פרשת השבוע)
אילוסטרציהכל אחד רוצה...הרב עמיהוד סלומון
בפרשתנו, אנו עדים להולדתו של "המנהיג הגדול ביותר בתולדות העם היהודי", אך התורה לא מספרת לנו מדוע דווקא משה נבחר לתפקיד - ולא יהודי אחר מבני דורו? (מאמר)
מתן שוחד לעובדי ציבורמתן שוחד לעובדי ציבורהרב יהודה שטרן
מטרת השוחד היא להשפיע על שיקול דעתו של מקבל ההחלטה, כאשר גם שוחד מאוחר אסור בכדי למנוע את הטיית המשפט מתוך ציפייה כי הוא הדיין יקבל תגמול לאחר פסק הדין (יהדות)
שולחן שבתמעבר בין מרן אחד להנהגה משותפתהרב משה הרשלר4
אירועי הימים האחרונים מבצבצים בין דפי פרשת ויחי. כמו בת קול קוראת אלינו הפרשה, באו תלמדו מאבות האומה על המעבר בין הנהגת יחיד, לשנים עשר מנהגים (הפרשה)
אורח לְרֶגַעאורח לְרֶגַעהרב עמיהוד סלומון2
גם אדם שחווה התפעלות והתרגשות יכול למצוא את עצמו - מוּרְגָּל ואדיש. לשם כך עליו לְשַׁמֵּר את הרגע ואת ההתרגשות, ולהנציח אותה, שלא לאבד המוֹמֶנְטוּם וההתרגשות החיובית (מאמר)
הפלפול השבועי: מאסר חייביםהפלפול השבועי: מאסר חייביםהרב יהודה שטרן
פעמים חייבים מתחמקים מפירעון חובם בטענה שאין להם יכולת לשלם. חלקם טוענים זאת רק כדי להתחמק מתשלום החוב ולא מתוך קושי אמיתי. האם הם חייבים מאסר? (יהדות)
"ישנו כעס של קנאות שהוא משובח, ככעסו של פנחס"כח להתאפק: האם יש כעס ראוי?הרב אברהם בליקשטיין4
מהו כעס כשר? ומהו כעס טרף? מה ההבדל בן כעסם של שמעון ולוי שקוללו על ידי יעקב אבינו, לכעסו של חושים בן דן שערף את ראשו של עשיו? מאמר עמוק על מידת הכעס (יהדות)
מְבוּלְבָּלִים? גם אנחנו...מְבוּלְבָּלִים? גם אנחנו...הרב עמיהוד סלומון
מאז ירידתם למצרים, בני יעקב חוו 'טֵירוּף מערכות', ללא שום סיבה שליט הארץ מתנכר אליהם, מדבר אתם קשות, מאשים אותם בריגול הם מוצאים עצמם מְבוּלְבָּלִים ונבוכים (מאמרים)
חייב שהבריח והסתיר נכסיםחייב שהבריח והסתיר נכסיםהרב יהודה שטרן
מה דינו של חייב שהבריח והסתיר נכסים? הרב יהודה שטרן מעיין בדברי הגמרא, בראשונים והאחרונים ומגיש פלפול מרתק לשולחן שבת. מדפיסים בערב שבת ולומדים בשבת (יהדות)
שולחן שבתסוף מסע החלומותהרב משה הרשלר4
מדוע יוסף הופך את האומה המצרית למהגרים? האם רק בכדי שלא יקראו לאחים 'גולים', מוצדק היה לגרום סבל לכל מצרים? הרב משה הרשלר מעיין בפרשת השבוע (יהדות, מאמר)
שולחן שבתמסע בעקבות חלום יוסף ופרעההרב משה הרשלר4
היכן טמון פתרון חלומו של פרעה, בחלומו של יוסף? האם יש קשר בין השיבולים בשני החלומות? למה האחים מחפשים את יוסף במצרים, הרי הם חפצו להוציאו מהמשפחה?
אמירת על הניסים בברכת המזוןאמירת על הניסים בברכת המזוןהרב יהודה שטרן
הגמרא מסתפקת האם בחנוכה צריך לומר 'על הניסים' בברכת המזון. מדוע ספק הגמרא הוא רק בברכת המזון ולא בתפילה והאם השוכח על הניסים בברכת המזון חוזר ומברך (יהדות)
אירוע מִתְגַּלְגֵּלאירוע מִתְגַּלְגֵּלהרב עמיהוד סלומון4
אחרי שהתורה מספרת - שיוסף נמכר למצרים, הסיפור "משנה כיוון" ועובר לתאר את ההרפתקאות שעוברות על יהודה: לידת בניו, מיתתם, ומעשה תמר. מדוע? (פרשת שבוע)

פרשת השבוע

פרשת השבוע בכיכר השבת - מידי שבוע מתפרסמים מבחר מאמרים על פרשת השבוע: ווארטים לפרשה, דבר תורה לשולחן שבת מאמרים תורניים ופלפול שבועי על פרשת השבוע.

כיכר facebook
צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי
לכל מילה יש כתובת // צבי יחזקאלי
י"א בתמוז תשעז14
הרב עמיהוד סלומון
הרב עמיהוד סלומון
אַפְלָיָה מתקנת // הרב עמיהוד סלומון
ט"ו בטבת תשעז8