אאא

בעקבות ההתפשטות המהירה של נגיף האבולה, אישר מנהל התרופות האמריקני, ה-FDA, שימוש בתרופה ניסיונית שטרם נוסתה בבני אדם. מדובר באישור חסר-תקדים בקנה מידה עולמי.

התרופה שאושרה, TKM, פועלת במנגנון משוער שבו היא מעכבת את פעילות ה-RNA, האחראי לשכפול הגנטי של הווירוס. בכך אמורה התרופה לעכב את המשך התפשטות הנגיף בגוף.

כאמור, מדובר באישור תקדימי, שכן בשגרה מאשר ה-FDA להשתמש בתרופות שטרם נוסו בבני אדם רק לאחר שלושה שלבי ניסוי קודמים שהראו כי התרופה בטוחה ויעילה, אולם לאור התפשטות מגפת האבולה, הממשיכה להתפשט במערב אפריקה, ומשום שאין בנמצא תרופה אחרת, אישרו מומחי הארגון את המהלך.

מארי פול קיני, עוזרת מנכ"ל ארגון הבריאות העולמי, אמרה בתגובה למהלך כי "מצאנו את עצמנו בדילמה. ישנם כמה חיסונים חדשים ותרופות שפותחו אך טרם נוסו בבני אדם. במקביל, יותר מדי חיים אבדו בינתיים".

מי שכמובן תרוויח מהמהלך היא חברת התרופות שמייצרת את התרופה הניסיונית שאושרה. "אנחנו שמחים על החלטת מינהל המזון והתרופות האמריקני", אמר מארק מאריי, מנכ"ל חברת טקמירה, מפתחת התרופה. "ההתפרצות הנוכחית מדגישה את הצורך הקריטי בטיפול יעיל בנגיף. המצב דחוף ונעשה שימוש בתרופה הניסיונית שלנו במסגרת פרוטוקולים מסודרים ותחת רגולציה קפדנית".

למרות שעדיין לא עברה את כל הניסויים הנצרכים, עד כה בוצעו בתרופה ניסיונות בזני קופים הנגועים באבולה, כאשר מתן התרופה הביא ל-100 אחוז ריפוי בקרב הקופים.

במקביל, נמשך הניסוי בתרופה ZMapp שניתנה בשבוע שעבר לשני אמריקנים שנדבקו בנגיף. על פי הדיווח, מצבם השתפר תוך שעה מקבלתהתרופה. גם תרופה זו נוסתה רק על קופים ומעולם לא בבני אדם, אך מצב החירום במגפת האבולה הביא לאישור הטיפול גם בתרופה זו.

בתוך כך, נגיף האבולה ממשיך להתפשט במהירות במערב אפריקה, וארגון הבריאות העולמי קבע כי מדובר ב"מצב חירום בינלאומי", כאשר עד כה מתו אלפים שנדבקו בנגיף, ככשיעור המתים כתוצאה מההידבקות עומד על כ-50 אחוז(!).