אאא

ימים ספורים בלבד לאחר שהרמטכ"ל רא"ל בני גנץ הכריע לשנות את נוסח תפילת היזכור, לנוסח "חילוני" יותר, מסתמן בימים אלו עימות חדש: העיתון מעריב פרסם הבוקר, כי מבקר המדינה חוקר את פעילותה החינוכית של הרבנות הצבאית בכל הקשור להוספת תודעה יהודית לחיילים.

על פי מעריב, בחודשים האחרונים הגיע חוקרים מטעם משרד מבקר המדינה למשרדי האגף לתודעה יהודית  ברבנות הצבאית הראשית, הנמצאים בקריה בתל אביב, כשהם מתשאלים את הקצינים בנוגע לעבודתם.

החוקרים אף אספו מסמכים הקשורים לעבודת היחידה. בנוסף פנו החוקרים לקבוצה של בכירים הן בחיל החינוך והן ברבנות הצבאית בשאלת סמכויות תחום התודעה היהודית בצה"ל.

לדברי כתב העיתון, מסתמן כי מבקר המדינה ימליץ לרמטכ"ל להעביר את תחום התודעה היהודית לחיל החינוך, החלטה שכבר מעוררת זעם רב ברבנות הצבאית ובציונות הדתית, הטוענים, כי מדובר בניסיון נואל לנטרל את השפעתה של הרבנות הצבאית.

כידוע, בשנים האחרונות גברה מאוד פעילותו של תחום התודעה היהודית ברבנות הצבאית, בעיקר מאז שהרב אביחי רונצקי התמנה לרב הצבאי הראשי. מדובר בפעילות המתעצמת משנה לשנה, גם כעת תחת פיקודו של הרבצ"ר הנוכחי, רפי פרץ, והיא כוללת ימי עיון לחיילים, סדרות חינוך לצוערים וללוחמים וחלוקת עלונים.

בראש התחום ברבנות הצבאית, עומד כיום הרב צדוק (דוקי) בן ארצי נווט קרב לשעבר, שרואה את הגברת רוח הלחימה של צה"ל באמצעות הוספת תכנים יהודיים. במהלך מבצע עופרת יצוקה, יצאו רבנים צבאיים ואנשי הרבנות למרכזי האיסוף של הלוחמים כדי לדבר איתם ולחזק אותם קודם היציאה לקרב.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מנגד, מי שרואה סכנה חמורה בפעילות הזו, הוא קצין חינוך ראשי, תא"ל אלי שרמייסטר, שתקף לא אחת את אנשי הרבנות הצבאית והעומד בראשה על כך שהם חורגים מסמכויותיהם, וגולשים לתחום האחריות של חיל החינוך.

על פי מעריב, בשיחות סגורות, התבטא תא"ל שרמייסטר כי "תחום התודעה היהודית' פועל להחזרה בתשובה של חיילים".

"הם רוצים שהרבנות הצבאית תתעסק רק בכשרות ובהווי דתי, אבל אנחנו רוצים צבא שיודע למה הוא נלחם, צבא שרוצה חיבור לעם לארץ ולתורה", מסביר גורם בציונות הדתית.

במשרד מבקר המדינה, אישרו כי מתקיימת בדיקה סביב תחום התודעה היהודית, אך סרבו למסור פרטים על החקירה, ומדובר צה"ל נמסר, כי "עם פרסום הדו"ח ילמדו בצה"ל את האמור בו".