אאא

המהפכה המצרית השנייה - צלחה: הצבא המצרי הודיע הערב (יום ד') לנשיא מצרים מוחמד מורסי, כי אינו מכהן עוד כנשיא המדינה. כאשר במקומו, עד לבחירות - מונה נשיא זמני. ההמונים בכיכרות פתחו בחגיגות לאחר ההודעה. 

צפו בשידור חי ממצרים: 

בהודעה לתקשורת שמסר שר ההגנה המצרי, ומפקד הכוחות המזוינים עבד אל-פתאח א-סיסי,  תמה רשמית כהונתו של נשיא מצרים מוחמד מורסי, שנה לאחר שנבחר.

"הכוחות המזוינים הרגישו שהעם קורא להם להמשיך את המהפכה שבה התחילו, לא יכולנו להתעלם מקריאתו של העם". אמר סיסי בפתח דבריו. 

הצבא המצרי מודיע על סיום כהונת מורסי (צילום מסך) (צילום: shutterstock)
הצבא המצרי מודיע על סיום כהונת מורסי (צילום מסך) 
הגדלה

סיסי הודיע על בחירות לנשיאות ולפרלמנט מצרים, כאשר בינתיים, עד לבחירת הנשיא החדש, ימונה נשיא זמני. הנשיא שנבחר לכהן עד הבחירות, הוא עדלי מנסור, נשיא בית המשפט החוקתי במדינה. 

לאחר ההודעה: המונים חוגגים ברחובות

בארגון 'האחים המוסלמים', מבטיחים להפגין נגד הדחתו של הנשיא מהתפקיד, אולם מנגד, בכיכר במצרים החלו שאגות שמחה לאור הודעת הצבא. 

בכיכר תחריר, בה התרכזו המפגינים בימים האחרונים, נורו זיקוקים לאות שמחה לאחר ההודעה על הדחת מורסי. 

 על פי ההערכות, בצבא מצרים עיכבו את ההודעה על הדחת מורסי במספר שעות, וזאת לאור החשש מאיבוד שליטה על מהומות שיפרצו ברחבי המדינה בעקבות הדחתו של מורסי. 

קודם לכן, נפרשו מאות חיילים בסיוע משוריינים בסמוך למוקדי המהומות, כאשר סביב איזור המשמר הנשיאותי שעל פי הדיווחים השונים מוחזק בתוכו הנשיא לשעבר מורסי, הוצבו מחסומים וגדרות תיל. 

מורסי אמש: "מוכן להקריב את דמי"

אחת הסיבות שהובילו את הצבא המצרי לבצע את המהלך, הוא סירובו של הנשיא מורסי לבצע את דרישת העם, ונאומו החד משמעי אמש, בו הצהיר כי הוא יאבק על עמדתו, גם במחיר קשה ביותר "מוכן להקריב את דמי".

בנאום הטלוויזיוני שנשא אמר מורסי: "לפני מהפכת 25 בינואר היו שחיתויות, גניבות, עושק וזיופים בבחירות, מהפכת 25 בינואר הייתה מהפכה לא אלימה. עברנו את תקופת המעבר וערכנו בחירות. אלו היו בחירות הוגנות. המצרים הראו ב-29 ביוני 2012 לעולם שהם בחרו נשיא באופן חופשי". 

"אחרי שנבחרתי, נשבעתי בפניכם לשמור על המולדת ועל יציבותה, במהלך השנה הזאת עשיתי כל מה שיכולתי. אמרתי לכם זאת, עשיתי מספר טעויות. אף אחד לא יכתיב את רצונו על מצרים, לא משנה מי זה יהיה. יש אנשים מחוץ למדינה שלא רוצים שמצרים תהיה ברשות עצמה".

"מצצו את דמו של העם המצרי"

"32 משפחות שלטו במדינה ומצצו את דמו של העם המצרי", האשים מורסי את שלטונו הקודם של חוסני מובארק, ואמר כי תומכיו של הנשיא הקודם רוצים לחזור לשלטון. "אבל הם לא יחזרו אף פעם. יש מי שמנצל את הזעם של הצעירים. הזעם שלהם לגיטימי ואני מקשיב להם ומשקיע מאמצים בנושא. כוחות הפשע הישנים לא רוצים את הדמוקרטיה. הם מנצלים את הזעם הזה כדי ליצור אנרכיה".

מורסי המשיך ואמר: "העם בחר בי, אני מחויב לחוקה. נשאתי באחריות ואני נושא באחריות, דמם של המצרים יקר לי מאוד. אני עושה כל שביכולתי ומשתמש בכל האמצעים שבידי נגד כל מי שמנסה ליצור אנרכיה ולשפוך את דמם". 

"אני מודיע" הצהיר מורסי בפני המפגינים, "בשם הלגיטימיות שהביאה אותי למקום הזה שמצרים ממשיכה עם עמה, מוסדותיה ונשיאה באותה הדרך", לא אאפשר לאף אחד לנקוט צעדים או פעולות שעומדות בניגוד לאותה הלגיטימיות. זה בלתי מתקבל על הדעת. זה בלתי מתקבל על הדעת. זה בלתי מתקבל על הדעת" חזר ואמר 3 פעמים. "אם מחיר השמירה על הלגיטימיות הוא דמי, אני מוכן להקריב אותו".

כאמור, הלילה, בתום מעט יותר משנה של כהונה, הודיע הצבא המצרי על סיום כהונתו של הנשיא מוחמד מורסי.