מאיר פרוש. צילום: ארכיון
מאיר פרוש. צילום: ארכיון

היום התפרסמו דברים בשם הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף אביחי רונצקי, לפיהן בנות אינן צריכות להתגייס לצה"ל.

הדברים התפרסמו בעיתון "הארץ", בו צוטט הרב כאומר ש"אני אישית חושב ששירות של בנות בצבא זה לא מלכתחילה", הבהירו בסביבתו שהרב סבור שכל צעירה שרוצה להתגייס יכולה לעשות זאת, "והרבנות מבחינתה תדאג כי תעשה את שרותה בסביבה הטובה ביותר על-מנת שהיא לא תפגע ולא ייפגעו חיילים דתיים בסביבתה".

הרב הצבאי דיבר לפני כשבועיים בכנס שנערך בפני עשרות חיילות דתיות, "דבריו בפני אוכלוסיה דתית מתפרשים לעתים באופן מוטעה מהדרך שבה הוא נוקט", הבהירו מיד בסביבתו.

במקביל יצאה הבהרה כי הרב הצבאי הראשי מעולם לא פעל ואינו פועל על מנת למנוע או לצמצם גיוס של חיילות לצבא. "ההיפך הוא הנכון, הרב מנסה יחד עם גורמים נוספים להתאים לבנות המתגייסות לצה"ל סביבה נוחה ככל שניתן על מנת שיבצעו את שירותן בדרך הטובה ביותר ובכך יתרמו הן לצבא והן לעצמן".

הדברים גררו הבוקר תגובות רבות במערכת הפוליטית והציבורית בישראל. חברת הכנסת מירי רגב אמרה: "אמירתו של הרב הראשי מיותרת ואני מצפה ממנו לחזור בו מדבריו. אסור לאפשר שאמירה שכזו תשקף את רוח הקצינים בצה"ל. שירות הנשים בצבא הוא חשוב ומשמעותי. הצהרה זו נוגדת את רוח צה"ל, שמגייס נשים וגברים כאחד לשירות משמעותי, עוצמתו של צה"ל כמו גם החברה הישראלית מושתת על שוויון הזדמנויות בין המינים".

ח"כ אורית זוארץ מקדימה אף קראה לרמטכ"ל ולראש אכ"א לשקול את הדחת הרב הצבאי הראשי.

בעקבות הסערה שהתחוללה, ביקשנו לשמוע את דעתו של העסקן המיתולוגי, הרב מנחם פרוש, שניהל בשם גדולי ישראל בשנות הקמת המדינה את המערכה כנגד גיוס בנות דתיות לצה"ל.

"בזמנו קבעו הרבנים לאחר שבדקו את הנושא לאשורו, כי מדובר בסוגיה שחל עליה הביטוי: יהרג ואל יעבור. יש לך מושג מה משמעות חומרתו של הביטוי הזה, עליו סמכו כל גדולי ישראל של אותו דור. אני עצמי הייתי השליח בין הרב מבריסק לרב פרנק, בכדי לבקש ממנו לפסוק בנושא, והרב פרנק התבטא באופן הברור ביותר: יהרג ואל יעבור".

"הלוואי שהיו מבטלים לגמרי את גיוס הבנות לצה"ל, אין זה דבר הכרחי כלל והמון משפחות היו נצלות. אני שמח שהרב הצבאי הראשי הגיע למסקנה הזו, אליה הגיעו גדולי ישראל מזמן. זה מראה שהצבא עצמו כבר מבין שכדאי לבטל זאת.

"כל מי שמתעניין מעט בנושא זה, מגיע למסקנה ההכרחית שזה יהרג ואל יעבור, וצריכים להציל את הבנות הללו".