אאא

במסיבת עיתונאים לא-שגרתית לכלי-התקשורת החרדיים, תת-אלוף עמיר רוגובסקי האחראי על גיוס החרדים לצה"ל, התייחס לסוגיות הבוערות בעקבות שירת נשים והתפטרותו של הרב משה ראב"ד, רב חיל-האוויר ומי שקידם את פרויקט שילוב חרדים בצה"ל (שח"ר) בשנים האחרונות.

מסיבת העיתונאים נערכה עבור התקשורת החרדית בלבד וכתבים מהתקשורת החילוני, לא הורשו להשתתף בה.

בפתח הדברים, תת-אלוף רוגובסקי פירט את המסלולים השונים של החיילים החרדיים, גם בנח"ל החרדי וגם בפרויקט שח"ר. "יש כיום 3,000 חיילים חרדים בצה"ל", התגאה רוגובסקי, "בשח"ר לבד יש למעלה מ-1,800 חיילים חרדים, רוב עוסקים בנושאים טכנולוגיים".

על השאלה האם "צה"ל ערך לקליטת חיילים חרדים", הוא השיב ש"המעשים מוכיחים". לדבריו, צה"ל בהחלט ערוך לקליטת חרדים. "ממשלת ישראל קבעה שצריך להגדיל את גיוס החרדים וצה"ל פועל על-פי ההנחיה. יחידות הצבא מחויבות להתאים את עצמם לשירות החרדים. בארבע שנים האחרונות הוכחנו שאפשר לשלב אותם בשירות. אני רוצה להדגיש: שילוב חרדים ולא שינוי חרדים".

שירת נשים

אחד הנושאים הבוערים במסיבת העיתונאים, עסק בהתפטרות של הרב ראב"ד - בעקבות המלצות המטכ"ל שחייל לא מורשה לעזוב טקס צבאי, בעת שזמרת עולה לבמה.

"הרב ראב"ד לא התפטר מצה"ל ולא פוטר, אין כאלה מושגים אצלנו. הרב ראב"ד ואני מלווים כבר 3 שנים את הפרויקט, הוא היה שותף נאמן לדרך וליווה אותנו".

רוגובסקי טען כי "העובדה שיש שיש חילוקי דעות על המדיניות - לא אומרת שהחיילים בשח"ר ייפגעו. בכללים של צה"ל נקבע כי חיילי שח"ר ישרתו בסביבת עבודה ללא נשים. נכון, הרמטכ"ל קבע על-פי המלצות ראש אכ"א כי חייל לא יוכל לצאת מטקס כששרה אישה, אך חיילי שח"ר לא נכנסים לטקסים שיש בהם נשים".

בנוסף, אמר רוגובסקי, "למפקדים ניתנה אפשרות לשחרר חיילים משירת נשים".

עיתונאים חרדים הביאו בפני רוגובסקי מספר תלונות  של חיילים חרדים המשרתים בשח"ר שטענו כי מביאים להם אוכל בהשגחת הרבנות, או שנאלצו להיות עם מדריכת ירי. "במסגרת המדור שלנו, יש קצין שאחראי על ביקורות. הוא ביצע למעלה מ-25 ביקורות שונות ואנחנו מטפלים בהם".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

על התלונה עם מדריכת ירי, השיב: "אין מדריכת ירי ביחידות החרדיות, בטירונות זה בוודאי לא קורה, כי זה בשליטה שלנו".

"חייל הוא קודם כל חייל"

במהלך מסיבת העיתונאים הדגיש רוגובסקי שוב ושוב כי הרב הצבאי הראשי, רפי פרץ, הוא חלק מהאחראים על ההחלטה של צה"ל בנוגע להוראה שאוסרת על חייל לצאת באירוע עם שירת נשים. "הרב הצבאי הוא זה שמחליט מה ההלכה בצה"ל, החלטות הרמטכ"ל נשענות גם על דבריו". גורובסקי הדגיש כי "חייל הא קודם כל חייל".

על מכלול התלונות של החיילים החרדים, השיב: "כל התלונות שאתם מעלים, הם של בודדים. כאמור, יש לנו למעלה מ-3,000 חיילים חרדים".

בסיום מסיבת העיתונאים, אמר רוגובסקי כי "פרויקט שח"ר - הוא ההצלחה הכי גדולה בחברה הישראלית בכל מה שקשור לשילוב חרדים".