אאא

האם תלמידי הישיבות שקבלו צו גיוס והתייצבו בבסיסי הקליטה והמיון נאלצים לחתום על טפסים חדשים בהם משתמע כי הם מתחילים הליך גיוס? תלוי את מי שואלים.

לפני כשבועיים ימים פקע תוקפו של חוק טל בעקבות פסיקת בג"ץ כי החוק אינו שוויוני, הניסיונות להביא להסדר חדש ומוסכם עלו עד כה בתוהו, ולראשונה עשרות אלפי תלמידי הישיבות ואברכי הכוללים נמצאים ללא חוק המסדיר את מעמדם כלומדי התורה הפטורים מחובת הגיוס.

בקרב אלפי בני הישיבות שורר בלגן באשר לדרכי ההתמודדות מול צווי הגיוס הנשלחים מטעם הצבא, כאשר עד כה, מקבלי הצווים היו מתייצבים בבקו"ם עם טופס אישור מוועד הישיבות כי תורתם אומנותם, והיו מקבלים דחייה משירות.

כעת, בעקבות פקיעת חוק טל, וועד הישיבות אינו מוסמך להנפיק את האישורים, מה גם שאינם תועלתיים בצבא, ובהיעדר הנחיות ברורות, שוררת מבוכה וחוסר וודאות.

בשבוע שעבר, פורסם בעיתונות החרדית מודעה "מטעם גדולי ישראל", לפיה הבחורים המתייצבים בלשכות הגיוס, שלא יחתמו על טפסים ומסמכים שיוגשו בפניהם אלא רק על מסמך עם פרטיהם האישיים.

וכך נכתב במודעה: "נתבקשנו לפרסם על-ידי גדולי ישראל שליט"א, כל בן ישיבה המוזמן להתייצב בלשכת הגיוס, הן בפעם הראשונה והן בשלבים הבאים, נקרא שלא לחתום על שום מסמך (מעבר למסמכים של פרטים אישיים) בשום פנים ואופן, אלא אך ורק להצהיר על רצונו לקבלת ההסדר הקבוע של בן ישיבה שתורתו אומנותו".

יאיר אטינגר מדווח הבוקר ב'הארץ' כי בלשכות חברי הכנסת החרדיים אומרים כי יש "זרם של תלונות" מצד בחורי ישיבות לפיהן הם "הוכרחו" לחתום על טפסים חדשים, בהם לא נתקלו עד ה-1 לאוגוסט, המועד בו פקע חוק טל.

לפי הנטען, מדווח 'הארץ', הבחורים הוחתמו על טפסים זהים לאלה שעליהם חותמים תלמידי המכינות הקדם צבאיות, מהם משתמע כי הם מתחילים בפועל הליך גיוס. בעקבות כך ובעקבות ימי בין הזמנים הוחלט לפרסם את המודעה בעיתונים.

ח"כ אורי מקלב טען בשיחות פרטיות כי הטפסים החדשים נמסרים לבחורים מאחר וכעת משרד הביטחון הוא שמופקד על הסדרת מעמדם, ולדבריו, בחורי ישיבות התלוננו כי עוכבו במשך שעות ארוכות בלשכות הגיוס עד שהסכימו לחתום על הטפסים, כאשר חלקם אף אוימו במעצר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ב'הארץ' דווח כי בלשכות הגיוס אומרים שלא היה ולא נברא וכי מדובר ב"שמועות סרק" בלבד. לדבריהם, לא הוכנס ולו טופס אחד לשימוש לא בימים האחרונים ולא ב-15 השנים האחרונות.

לטענת גורמי הגיוס בצבא, הטופס היחיד עליו מתבקשים הבחורים לחתום הוא "הצהרת מועמד לשירות ביטחון", שבחתימתם הם מצהירים כי הם כשירים לעבור את המבחנים הפסיכוטכניים.

ב'הארץ' מצוטט 'גורם פוליטי חרדי' שמבהיר כי "הנושא הזה כל כך רגיש, שאנחנו מוכנים לצאת למלחמה על כל שינוי. כל כרסום וכל שינוי קטן שבקטנים במעמד בני הישיבות מיד מדליק את כל הנורות האדומות".

מדובר צה"ל נמסר כי "כלל המועמדים לשירות ביטחון מתבקשים לחתום על טופס אימות נתונים אחיד, אשר בו הצהרה כי המועמד כשיר לבצע מבחן פסיכוטכני. מדובר בטופס הנהוג בלשכת הגיוס כבר שנים ארוכות ולא חל בו כל שינוי. חשוב לציין כי אירעו מספר מקרים בודדים של אי-הסכמה לחתימה על מסמך זה, ומקרים אלו טופלו בהתאם".