אאא

האם בצה"ל לא סומכים על הרב הראשי ל...צה"ל? – ככל הנראה שהתשובה לשאלה הזאת... חיובית.

משרד המשפטים ועמותת "מורשת המשפט בישראל", בראשה עומד מי שהיה עד לא לפני הרבה זמן המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, הפרופ´ נחום רקובר, הזמינו את הרב הראשי לצה"ל תת אלוף הרב אבי רונסקי להשתתף יחד עם מאות רבנים ואנשי משפט, בסמינר שעניינו "מוסר המלחמה בישראל".

הרב רונסקי נאות לקבל את ההזמנה אך הבהיר למזמיניו ש"פורמאלית" הם זקוקים לקבל את אישור צה"ל להשתתפותו בכינוס אזרחי, בשל העובדה שהוא לובש מדים.

אלא שמהר מאוד הסתבר למארגני הכנס שמה שנראה מלכתחילה כ"הליך פורמאלי קצר", כלל איננו כזה. בתשובה לפניית המארגנים הודיע דובר צה"ל שלרב הצבאי הראשי אין אישור להשתתף בכנס. הצבא לא הסתפק בכך ויצר קשר עם הרבצ"ר עצמו, והודיע לו שאין לו רשות להגיע לכנס ולדבר בו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

רשמית, כך נמסר מצה"ל, "מוסר המלחמה ביהדות, איננו מתחום פעילותו של הרב הצבאי הראשי"... ולכן נאסרה עליו ההופעה בכנס. אך שלא לציטוט, אמר הבוקר גורם צבאי כי בעבר קיבל הרבצ"ר אישורים להופעות מן הסוג הזה ודיבר שם דברים שאינם עולים בקנה אחד עם הגישה הצבאית, ולכן כדי למנוע אי נעימויות לכל הצדדים, נבחרה הגישה של מניעת ההופעה, במקום, מראש.

כדי להראות שאנחנו לא מתנגדים לכינוס עצמו, אומרים בצה"ל, הם מביאים לדוגמא את האישור שניתן לתת אלוף א. מנדלבליט, הפרקליט הצבאי הראשי להופיע , באותו כינוס בדיוק.

בשבוע שעבר פנה ח"כ אורי אריאל (מהאיחוד הלאומי) לשר הביטחון ולרמטכ"ל, וביקשם לאפשר לרבצ"ר להופיע בכנס, ולהציג את נקודת המבט היהודית על מוסר לחימה. לדבריו, יש לבחון אם אין מגמה בצה"ל, להצר את צעדיו של הרב הצבאי הראשי.