אאא

בג"ץ קיבל את עתירת האגודה לזכויות האזרח ותושבי שישה כפרים הממוקמים לצד כביש 443 ממודיעין לירושלים, וקבע כי לא ניתן למנוע באופן גורף מהפלסטינים גישה לכביש, ולפיכך על ישראל להסיר את המחסומים ולפתוח את ציר התנועה המשני לירושלים גם לפלסטינים.

צה"ל רוגז על הבג"ץ שהורה לפתוח את כביש 443 ובצבא אומרים שהסרת המחסומים לאורך הכביש תקרב את המחבלים שיוכלו להיכנס לתוך מרכז הארץ לשם ביצוע פיגועים ולהימלט בתוך דקות.

לדברי עו"ד לימור יהודה מהאגודה לזכויות האזרח שיזמה את העתירה לפתיחת הכבישים גם לערבים, ההחלטה טובה ו"בג"ץ מכיר באי חוקיותו של משטר ההפרדה הקבוע בכביש 443. יש לקוות כי צה"ל יקיים את הפסיקה ויאפשר במהרה לתושבי האזור לשוב ולממש את זכותם לנסוע על הכביש. הפסיקה קבעה כי הצבא חרג מסמכותו בסגירת הכביש לפלסטינים", הוא אומר.

בצבא לעומת זאת עדיין מקווים שההחלטה של בג"ץ איננה סופית וכי תמצא הדרך לערער על ההחלטה, הממוטטת את מדיניות ההגנה על אזרחי המדינה.

בסוף שנות ה-80 הורחב כביש 443 באופן משמעותי, על אדמות ציבורית ופרטיות שהופקעו מתושבי השטחים. בג"ץ דחה אז את העתירה שהגישו בעלי אדמות פלסטינים נגד הפקעת אדמותיהם וקיבל את טענת צה"ל, כי הכביש דרוש לאוכלוסיית האזור.

במהרה, הפך כביש 443 לעורק תנועה ראשי לישראלים. הכביש משמש כאלטרנטיבה לנהגים בין ירושלים לת"א והשפלה, המעדיפים להשתמש בו משיקולי נוחות שונים, במקום בכביש מס' 1.

מאז סוף שנת 2000, עם תחילת האינתיפאדה השנייה, החל צה"ל למנוע מפלסטינים לנסוע בכביש, ומשנת 2002 בעקבות הפיגועים הרבים ואחרי שהתברר שמחבלים ניצלו את הכביש להגעה מהירה הן לירושלים והן לאזור המרכז, הכביש נסגר לחלוטין לפלסטינים. חסימות הוצבו על כל הכבישים המקשרים בין היישובים הפלסטינים במרחב לבין כביש 443.

אלא שכדי לתת מענה לפלסטינים נסללו בעבורם עשרות קילומטרים של כבישים פנימיים המאפשרים קיום 'מרקם-חיים' שוטף וטוב. בצבא אומרים שהעתירה לבג"ץ בעת הזאת היא קנטרנית ומיועדת לנצל את הלחץ הבינלאומי הכללי סביב דו"ח גולדסטון ודומיו כדי לאלץ את ישראל לתת לפלסטינים שליטה גם על צירי תנועה מרכזיים של הישראלים.

בית המשפט העליון נתן לצה"ל חמישה חודשים כדי להתארגן לפתיחת הכביש גם לפלסטינים, וראשי היישובים היהודיים שלאורך הכביש משוכנעים שפתיחתו תהפוך גם ציר זה למסוכן לישראלים כפי שקרה בכל צירי התנועה היהודיים שנפתחו לתנועה שוטפת של הפלסטינים.