אאא

בעוד שר הביטחון אהוד ברק וראש-הממשלה בנימין נתניהו כינו את האירוע ביום ראשון בבוקר "רצח", דווקא צה"ל בוחר להשתמש במונח "תקרית" ו"הרוג".

ל"כיכר השבת" נודע כי באתר הרישמי של צה"ל שפרסם דיווח על רצח בן יוסף לבנת, צינזרו את דברי שר הביטחון והעלימו את המילה "רצח".

"אדם אחד נהרג ושלושה נוספים נפצעו באורח קל עד קשה, בתקרית ירי שאירעה בשעה שנסעו עם רכבם בסמוך ליישוב הר ברכה שבשומרון. הארבעה היו בדרכם חזרה, ככל הנראה, מתפילה בקבר יוסף", נכתב באתר של צה"ל.

עוד נכתב באתר: "גורמים פלסטיניים רשמיים עדכנו את מתאם פעולות הממשלה בשטחים כי האזרחים נורו על ידי שוטר פלסטיני, לאחר שזיהה מצידם תנועה חשודה. בצה"ל ובמנהל האזרחי מקיימים חקירה בעקבות האירוע, במסגרתה תתקיים פגישה עם מנגנוני הביטחון הפלסטינים, כדי לבחון את התקרית".

האתר גם מביא את תגובת ברק לאירוע: "שר הביטחון אהוד ברק, הנחה את צה"ל לבדוק את ההתרחשויות ודורש מהרשות הפלסטינית לחקור את האירוע במהירות ולנקוט בכל הצעדים הנדרשים מול מבצע הירי. הוא גינה את הירי וטען כי אף תקלת תיאום אינה יכולה להצדיק אירוע מסוג זה וירי על חפים מפשע".

אלא שהודעת שר הביטחון שצוטטה בכל כלי-התקשורת (צילומים מצורפים בתחתית הכתבה) ביום ראשון, הייתה קצת שונה: "שר הביטחון, אהוד ברק, מגנה את רצח אחיינה של לימור לבנת, בן יוסף לבנת, ופציעתם של שלושה נוספים ודוחה את הטענות כי יש אשם בקורבנות שנכנסו ללא אישור צה"ל לפאתי שכם. אף תקלת תיאום אינה יכולה להצדיק אירוע מסוג זה וירי על חפים מפשע".

עוד נכתב בהודעה: "השר הנחה את צה"ל לבדוק את ההתרחשויות שהובילו לירי אל עבר קבוצת מתפללים שהגיעה לערוך תפילה בערב החג. על הרשות הפלסטינית לחקור את האירוע במהירות ולנקוט בכל הצעדים הנדרשים מול מבצע הירי". 

באתר של צה"ל צינזרו גם את המילה "רצח" וגם את דברי ברק כי הוא דוחה את הטענות כי יש אשם בקורבנות שנכנסו ללא אישור צה"ל.

ככל הנראה, הצנזורה באתר הרישמי חושפת את חילוקי הדעות בין צה"ל לברק. בעוד בצה"ל מנסים לגמד את האירוע, ברק מתעקש לכנות את האירוע "רצח". מי יודע, אולי בצה"ל חושבים שדעתו של ברק נובעת משיקולים פוליטיים, היות ומדובר באחיינה של שרת התרבות והספורט לימור לבנת.

תגובת דובר צה"ל טרם נמסרה.

צילום מאתר צה"ל
צילום מאתר צה"ל
אתר מעריב
אתר מעריב
ערוץ 2
ערוץ 2
אתר ynet
אתר ynet
ערוץ 7
ערוץ 7
אתר וואלה
אתר וואלה
אתר נענע10
אתר נענע10