אאא

הפסקת האש הוארכה בחמישה ימים, כך הוחלט אמש (רביעי) זמן קצר לפני חצות הלילה, הזמן בו פגה הפסקת האש שנמשכה 72 שעות.

בארגון החמאס אישרו בצורה רשמית כי ישמרו על הפסקת האש שתימשך 120 שעות, עד הלילה שבין שני לשלישי. במהלך הלילה אישר בכיר ישראלי כי ישראל הסכימה גם היא להאריך את הפסקת האש בחמישה ימים.

שרי הקבינט המדיני ביטחוני עודכנו בהארכת הפסקת האש מלשכת ראש הממשלה רק לאחר חצות הלילה.

למרות הארכת הפסקת האש, נורו אמש מספר מטחים של רקטות לעבר יישובי עוטף עזה. המטח הראשון היה בסביבות השעה 22:00, המטח השני היה כעשר דקות לפני חצות אז שוגרו שלוש רקטות לעבר שדות נגב ונתיבות, אחת הרקטות יורטה ושתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים.

המטח השלישי היה סמוך לחצות אז התפוצצה רקטה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. סמוך לשעה 1:00 בלילה התפוצצו שתי רקטות נוספות במועצה האזורית שער הנגב.

בתגובה לירי הרקטות הורו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בוגי יעלון לצה"ל להגיב, ואכן צה"ל תקף ברצועה בתגובה לירי הרקטות.

הפלסטינים דיווחו כי כלי טיס של חיל האוויר תקפו שטחים פתוחים בשכונות זיתון ותופאח במזרח עזה ובאזור סודאניה בצפון מערב ברצועה.

מצה"ל נמסר כי היעדים שהותקפו על ידי חיל האוויר היו מוקדי טרור, אמצעי לחימה ומרחבי שיגור.

דובר חמאס בעזה פאוזי ברהום הצהיר בתגובה כי התקיפות האוויריות הן "הפרה בוטה של הפסקת האש, ישראל תישא באחריות". 

שר הביטחון בוגי יעלון שוחח אמש עם מקבילו האמריקאי, שר ההגנה, צ'אק הייגל ועדכן אותו בהפסקת האש. הייגל אמר כי הוא תומך בתיווך המצרי ואמר כי חשוב להשיג תוצאה בת קיימא שתבטיח את ביטחונה של ישראל ותטפל במשבר ההומניטארי בעזה.

בכיר חמאס וחבר במשלחת הפלסטינית לשיחות בקהיר, עיזאת א-רישק, האשים את ישראל בהפרת הפסקת האש החדשה. "מצד הפלסטינים לא הייתה שום הפרה של הפסקת האש ואף אחד בעזה לא שמע על ירי רקטות לעבר ישראל. אנו מגנים את ההפגזה הישראלית ברצועה, שהיא בבחינת הפרה של הרגיעה", צוטט א-רישק ברויטרס.

לפני ההודעה על הארכת הפסקת האש, שוחח נשיא ארה"ב ברק אובמה בטלפון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על המשא ומתן בקהיר.

בהודעת הבית הלבן נאמר כי "הנשיא אובמה אישר את התמיכה האמריקנית ביוזמת התיווך המצרית והדגיש את החשיבות של השגת הסכם להפסקת אש יציבה להבטחת הביטחון של ישראל ולטיפול במשבר ההומניטרי בעזה".

ראש המשלחת הפלסטינית בקהיר, עזאם אל-אחמד, אמר כי "יש התקדמות ויש הסכמה על נקודות רבות הקשורות להסרת המצור. הוויכוח עדיין נמשך בנוגע לכמה מילים, אך העקרונות של ההסכם הפכו לעובדה קיימת במשא ומתן".

בכיר חמאס בקהיר, מוסא אבו מרזוק, הצהיר כי "הפסקת האש הנוספת נועדה להתייעצויות ולטיפול בבעיות הקשורות להסכם. המשלחות יעזבו ויחזרו לקהיר בתחילת השבוע".