אאא

יישום ההחלטה הדרמטית לביטול שרות צבאי לחרדים בני 22 עדיין לא נראה באופק, וכדי לקדם את פני הרעה פונה ח"כ יוחנן פלסנר - המכהן כראש תת-ועדה של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת בעניין יישום חוק טל - לראש הממשלה, ומפציר בו לבטל את ההחלטה.

"יישום חוק טל הוא אפשרי", כותב פלסנר לראש הממשלה. "החרדים רוצים יותר לצאת לעבוד, ומוכנים לשם כך לשקול אף שירות צבאי בתנאים המתאימים. הצבא, מצדו, סובל ממחסור בכוח אדם, ומוכן להשקיע יותר ביצירת מסלולי שירות המותאמים לחרדים".

לפי הדיווח ב"דה מרקר", פלסנר הדגיש במכתב כי יישום ההחלטה הפוטרת את החרדים משרות צבאי עלולה לחבל בהתקדמות החברה החרדית שהחלה להראות סימני השתלבות בענף התעסוקה.

לטענת יוחנן פלסנר, מינהלת השירות האזרחי אינה ערוכה לקלוט עוד אלפי חרדים לטיפולה משום שאין די ביקוש למתנדבי השרות האזרחי.

במידה והחרדים יקבלו פטור משרות צבאי, אומר פלסנר, תמנע מהם אפשרות להשתלב בשוק העבודה. הצבא מעניק כלים שיסייעו להם לצאת לעבוד.

פלסנר גם דואג לשלוף קלף מנצח מבחינתו, ועושה שימוש בטיעון הוותיק מכולם: אפליה. הצבא, אומר פלסנר, ייתפס כמי שמפלה את החילונים לרעה. החרדים יוכלו לבצע שרות אזרחי, בזמן שאחיהם החילונים ייאלצו לשרת שלוש שנים בצבא.

על פי חוק טל, כל בחור ישיבה או אברך (תלמיד ישיבה נשוי) שהגיע לגיל 22 יכול לצאת לשנת הכרעה, שנת הסתגלות לחיים האזרחיים. במהלך השנה או בסופה הוא יכול לעשות שירות צבאי או אזרחי מקוצר או לחזור לישיבה. לדרישת הצבא נמסרה לו זכות הווטו על ההחלטה מי יכול לעשות שירות אזרחי.

כללי הצבא קבעו עד כה שנשוי פלוס ילד יוכל לעשות שירות אזרחי החל מגיל 22, ואילו נשוי בלי ילדים או רווק נדרש לעשות צבא עד גיל 26.