אאא

בנייעז'ין שבאוקראינה שוכן כבוד ציון בנו של בעל התניא - האדמו"ר האמצעי, השני בשושלת חב"ד.

ציונו שהפך בשנים האחרונות מוקד עלייה לרגל לכל הנוסעים להשתטח על קברות צדיקים באוקראינה, נעשה צר מלהכיל את הבאים.

רק לפני כשנה הסתיימה בנייתו של בית הכנסת והכנסת אורחים על הציון הקדוש, אך הבניה שנעשתה בתרומתם של שמואל וסטייסי כהן, אינה מספקת את צרכי האלפים המגיעים כיום לפקוד את הציון.

בביקור שערך תורם המבנה לפני כחודש, הבחין כהן בצפיפות האיומה ובדוחק שיוצר גם בעיות הלכתיות, שכן למקום ישנו רק פתח כניסה אחד, אשר על כן הודיע הנדיב, כי המבנה יורחב, ישופץ ואף יבנו בו שתי כניסות נפרדות לגברים ולנשים כיאה למקום קדוש.

נוסף על כך החליט מר כהן לממן את תיקונו של ספר תורה עתיק בן מאה וחמישים שנה השייך לקהילת נייעז'ין ולהכניסו לבית הכנסת המשופץ אשר על הציון הקדוש, במועד חנוכת הבית שייערך ביום ההולדת של הבעש"ט הקדוש – ח"י אלול הקרוב.

יצויין כי ח"י אלול הינו גם יום הולדתו של בעל התניא, אביו של ה'אדמו"ר האמצעי' שציונו ייחנך מחדש ביום הזה.

מקורות באוקראינה מסרו ל'אתר החרדי – כיכר השבת', כי במקום תוקם ספריית ענק של ספרי יהדות ובסמוך יוקם מוזיאון לתולדות חייו של הצדיק הקבור במקום ולהקניית מורשת יהודית לתושבי האזור היהודיים.

השיפוצים כאמור נעשים בתרומתו של הנגיד מר שמואל כהן ורעייתו, ובסיוע הקרן לפיתוח יהדות אירופה. רב מחוז צ'ערניגוב, הרב יעקב מוזיקנט ורבה של מערב אוקראינה, הרב שלמה וילהלם, הביעו תקווה כי השיפוץ יאפשר לעשרות אלפי המבקרים הפוקדים את המקום במסגרת מסעות לקברות צדיקים במזרח אירופה, ליהנות ממקום מרווח ומכובד.

הרב שלמה וילהלם והרב יעקב מוזיקנט בקביעת מזוזה במבנה
הרב שלמה וילהלם והרב יעקב מוזיקנט בקביעת מזוזה במבנה
ציונו של האדמו"ר האמצעי, מבט מבפנים
ציונו של האדמו"ר האמצעי, מבט מבפנים
ציונו של האדמו"ר האמצעי, מבט מבחוץ
ציונו של האדמו"ר האמצעי, מבט מבחוץ