אאא

הרמטכ"ל הנבחר, האלוף גדי אייזנקוט, זכה לברכות ולשבחים מכל קצות הקשת הפוליטית והצבאית, חלקם עשו זאת דרך הרשתות החברתיות. כזו הייתה גם שרת המשפטים ציפי לבני, אלא שעריכה קלה שעשתה בברכתה, עוררה סערה. 

תחילה כתבה ציפי לבני: "גדי איזנקוט הרמטכ"ל ה-21 של צה"ל - איתו יודעת כל אם עבריה שגורל בניה בידי המפקד העליון הראוי לכך. בהצלחה". 

כמה דקות לאחר מכן שינתה לבני את הציוץ בטוויטר וכתבה: "גדי איזנקוט הרמטכ"ל ה-21 של צה"ל - שאיתו יודעת כל אם חייל או חיילת שגורל בניה ובנותיה בידי המפקד העליון הראוי לכך. בהצלחה". 

בציוץ המתוקן השמיטה לבני את צמד המילים "אם עבריה" ובכך עוררה לבני ביקורת ברשתות החברתיות בה טענו מבקריה כי היא מתביישת במה שכתבה וכי עצם השמטת המילה נעשה מתוך גזענות. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

המשפט אותו אמר ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר דוד בן גוריון: "תדע כל אם עברייה שהפקידה את גורל בניה בידי מפקדים הראויים לכך", הפך לסיסמה צה"לית שהתנוססה בבסיסי צה"ל כקריאה למפקדים לנהוג באחריות כלפי פקודיהם. 

אחד ממבקריה היה חנוך דאום, עיתונאי וסופר ישראלי. בדף הפייסבוק שלו כתב דאום"אתם מבינים, אם לבני עורכת מחדש סטטוס כי היא מפחדת כבר לצטט כלשונו את אחד הפתגמים היותר יפים וידועים של בן גוריון (אם עבריה! גזענות!!), משפט שמתנוסס כמעט בכל מחנה צבאי, אז יש לנו קצת בעיה". 

מיה בנגל, דוברת שר המשפטים מסרה בתגובה ל"כיכר השבת": "קיבלנו הערות על כך שיש חיילים שאינם יהודים, שהיו נכונות ולכן שונה הפוסט".  

שני הציוצים של לבני (צילום: כיכר השבת)
שני הציוצים של לבני (צילום: כיכר השבת)