אאא

הוועדה לפניות הציבור בראשות ח"כ עדי קול (יש עתיד) דנה הצהריים (שני) בפניות שהגיעו אליה ולטענתן הספרייה המקומית ביישוב רכסים מונעת מצעירים חרדים נגישות לספרות חילונית.

"הפניות הצביעו על כך שבספרייה ביישוב ישנם שעות נפרדות לציבור החרדי ולציבור החילוני, ובשעות המיועדות לציבור החרדי, לא מתאפשרת נגישות לספרות החילונית" אומרים בוועדה.

יו"ר הוועדה ח"כ עדי קול אמרה במהלך הדיון כי היא לא באה מתוך אג'נדה אנטי חרדית "אני האחרונה שתנהל מאבק נגד קבוצה שלמה, אבל כאשר אדם מבוגר מבקש לקרוא ספר, ולא מאפשרים לו לעשות את זה, לא ניתן לעבור על זה בשתיקה".

"אף אחד לא יכול לנהל משטרת מחשבות ולהחליט עבור מישהו אחר מה הוא יקרא ומה לא. אני מודעת לכך שיש כאלה המעדיפים להישמע להוראות הרבנים, אבל אם מישהו החליט בכל זאת להגיע לספרייה ולבקש ספר מסוים לא ניתן למנוע זאת ממנו".

"בנוסף קיבלנו פניות שביקשו את התערבותנו בשני נושאים. האחד הוא ששעות פתיחת הספרייה לא מותאם לתלמידי הישיבה, שמסיימים את הלימודים בשעות מאוחרות ומבקשים להעשיר את הידע לאחר הלימודים בישיבה. כמו כן, אין בישובים החרדיים מספיק ספרות חילונית, למרות שקיים ביקוש, ותושבים חרדים נאלצים להגיע לעיר אחרת כדי למצוא את הספרות המבוקשת" הוסיפה ח"כ קול מ'יש עתיד'. 

יצחק רייך, ראש המועצה המקומית רכסים, הגיב במהלך הדיון כי "רכסים הוא יישוב שבמהלך 20 השנה האחרונות בתהליך איטי ולא יזום, הפך לחרדי. מערכת החינוך ברכסים, אם ניקח 37 גני הילדים אז רק אחד מהם הוא ממלכתי לא חרדי".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"מנהלת הספרייה קיבלה הבהרה ברורה שבשעות בהן הספרייה פתוחה לכלל הציבור, כל אחד יכול לבוא ולקחת איזה ספרים שהוא רוצה" הוסיף רייך.

 (צילום: פלאש 90)
ח"כ עדי קול (צילום: פלאש 90)
הגדלה

"לגבי פתיחת הספרייה בשעות שיתאימו לתלמידי הישיבה" אמר רייך לחברי הוועדה: "לא נוכל להוסיף כוח אדם מכיוון שאנחנו גם ככה בגרעון. רוב אלה שבאים לספרייה הם ילדים ובני נוער, ואם נפתח את הספרייה בשעות מאוחרות הם לא יוכלו לבוא. אני אבחן את הפניות ובמידת הצורך נבדוק את האפשרות של שינוי השעות כך שגם תלמידי הישיבה יוכלו לבוא".

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) אמר בדיון כי: "בסיכום הדיון אני חושב שצריך להודות שראש המועצה צריך לקבל מדליה, על כך שהוא מתחשב בצורה כזו, באחוז כל כך קטן מתושבי המקום. עצם זה שהמועצה המקומית שנמצאת בגרעון מחזיקה את הספרייה גם לטובת מיעוט קטן זה אות כבוד לראש העיר."

"אני חושבת שחשוב היה לכנס את הדיון מכיוון שכאשר יש פונה אחד" אמרה ח"כ שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי) "בטח ישנם מקרים דומים נוספים שלא פנו. נקודת הבסיס שלי היא שצריך לאפשר פתיחה שמאימה לציבור הקוראים, ושמחתי מאוד לשמוע את תשובתו של ראש המועצה על כך שמאפשרים לכל אחד לקרוא את מה שהוא רוצה. אני חושבת שצריך להשאיר יותר מרווח להנהגת המקום, לפעול על פי הבנתה".