אאא

שבת סוערת ביותר בירושלים.

השבת הקשה מאז תחילת מחאות השבת על חילולי היום בשל פתיחת חניון קרתא.

בעדה החרדית מימשו את ההבטחה לקיים מחאה בלתי פוסקת לאורך כל השבת, והמשטרה למרות שריכזה אלפי שוטרים התקשתה מאוד לעמוד למול כל מוקדי המחאה שפעלו במקביל במקומות שונים.

במחאות הושם גם דגש והבעת כאב על ההתעללות שעברו בשבוע שעבר העצירים החרדים במגרש הרוסים. התעללות שגרמה להרחבת המחאות.

החל מקבלת שבת ועד להפגנת אחר הצהרים הקבועה והנרחבת יותר שהייתה ליד חניון קרתא והסביבה, נרשם רצף אחד, גדול, של עימותים בהם הובעה מחאתם הכואבת של המפגינים על הפגיעה בשבת קודשנו.

ביום שישי לפנות ערב, דרס נהג את אחד המתפללים-המוחים, ר' קאפיל שוורץ מתולדות אהרן ופצע אותו קשה. מיד לאחר מכן הוא נמלט מן המקום. לפי תיאורי הקרובים למקום האירוע מדובר בערבי. הנהג גרר את היהודי לאורך עשרות מטרים, למרות צעקות כל המצויים בסביבה. המשטרה אומרת כי היא מחפשת באינטנסיביות אחרי הדורס. הפצוע הועבר לבית החולים הדסה עין כרם שם יוצב מצבו ואמש נמסר מבית החולים שמצבו מוגדר כבר כבינוני.

עדויות של חלק מן הנוכחים במקום אומרות שהנהג קיבל אישור מן המשטרה להמשיך בנסיעתו בכביש למרות שכולם ראו את הנוכחות הרבה של המתפללים על הכביש.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ההפגנה הראשונה הייתה כבר בליל שבת, כאשר המוני מוחים על חילוי השבת בעיר התאספו ברחבת מאה שערים, ומשם עשו את דרכם לעבר חניון קרתא, שם התפללו קבלת שבת ומעריב. אולם גם בסיום התפילה ועד ל-12 בלילה, נשארו במקום משמרות מפגינים.

גם בשבת בבוקר, זרמו המונים למרכזי התפילות במקומות הפתוחים ומבתי כנסת רבים יצאו אחרי קריאת התורה והשלימו את תפילות המוסף ברחובה של עיר.

בהפגנות המחאה השבת השתתפו אלפים רבים מכל חוגי העדה החרדית וכואבי השבת ומנגד נראו השבת לצד המשטרה גם חילונים וחובשי כיפות סרוגות שהצטרפו למתעמתים בחרדים בלי שהמשטרה בלמה זאת. מן המשטרה נמסר ששניים משוטריהם נפצעו ובסך הכל עצרו יותר מעשרים מפגינים, רובם בעימות הגדול שהיה באזור חניון קרתא, בשעות האחר הצהריים של השבת.

המשטרה פעלה השבת באלימות רבה, אומרים מארגני ההפגנות בעוד המשטרה עצמה אומרת שלא שינתה ממדיניותה עד כה.