אאא

הכניסה לחרדים - רק באישור מיוחד: מסתבר כי בקניון 'דיזנגוף סנטר' בתל אביב, לא יאשרו לכם להיכנס אם אתם בעלי חזות חרדית. הסיבה: חשד שתניחו תפילין לחילונים המבלים בקניון.

בתיעוד וידאו שהגיע לידי 'כיכר השבת' מאירוע שהתרחש אמש (שלישי), נראים מאבטחים בקניון, כשהם מונעים מצעיר בעל חזות חרדית להיכנס למקום.

הצעיר החרדי, ואדם נוסף ששהה עמו, בעל חזות חרדית גם הוא, נשמעים בסרטון כשהם מנסים לקבל את אישור המאבטחים להיכנס לקניון: "אני לא עושה שום דבר רע, אני לא רוצה להניח תפילין לאנשים, אני בסך הכל רוצה להיכנס לקניון כמו כל אזרח". 

הצעיר ממשיך ומתחנן בפני המאבטח בכדי שיאפשר לו להיכנס, וחוזר על ההצהרה כי אין בכוונתו להניח תפילין למבלים בקניון "אם אתה רואה אותי מניח - תזרוק אותי".

"אני בא עם תפילין, בגלל שאני נראה חרדי אתה לא נותן לי להיכנס" נשמע אחד הצעירים אומר למאבטח, שעונה לו "לא, זה בגלל שאתה מניח תפילין פה לאנשים". 

הצעיר החרדי נשמע אומר למאבטח: "אני לא הנחתי בחיים שלי פה תפילין לאנשים". 

לאחר מכן, נראה המאבטח, כשהוא מציע לתלמידי הישיבה לגשת להנהלת הקניון, ולבקש את אישורם להיכנס לקניון. 

בזכות המצלמה - המאבטחים התגמשו

בשיחה ל'כיכר השבת' אומר ד' אחד הצעירים שכניסתו נמנעה: "במשך עשרים דקות הם לא נתנו לנו להיכנס כשאנשים עומדים מאחורינו בתור, דבר שגרם לבושות איומות". 

ואם לא די במניעת כניסתם, לטענת הצעירים, מאבטחים עם נשקים גלויים נקראו בכדי להרחיקם מהמקום.

"לעולם לא הנחנו תפילין לאנשים בתוך הקניון" אומר הצעיר החרדי שכניסתו לדיזנגוף סנטר נמנעה במשך דקות ארוכות בעקבות חשש שיניח תפילין למבלים בקניון, ומספר כי הוא חש פגוע מעיכוב הכניסה.

 (צילום: באדיבות ד')
(צילום: באדיבות ד', אחד הצעירים שכניסתו נמנעה)
הגדלה

בנוסף מסתבר, כי המצלמה אותה שלפו הצעירים החרדים, ובה תיעדו את מניעת כניסתם, בעצם סייעה להם, וזירזה את מתן האישור להיכנס ולדבר עם ההנהלה:  "לאחר שהמאבטח ראה שאני מצלם אותו, השארנו את התפילין אצלו, והוא הרשה לנו להיכנס כדי לדבר עם ההנהלה על כך".

בשיחה שערכו הצעירים עם הנהלת הקניון, הללו הביעו התנצלות על המקרה, וניסו אף להסביר אותו: "ההנהלה של חברת האבטחה אמרה שהנוהל שלהם ברור שלא להיכנס אנשים שעשויים לבקש תרומות וכדו' מאנשים בקניון, אך עם זאת הם ביקשו את התנצלותם על המקרה".

המנכ"ל מתעקש: "הצעירים ביקשו להניח תפילין במקום" 

רונן סלטון, מנכ"ל 'דיזנגוף סנטר' אמר ל'כיכר השבת': "אנו מתירים כניסה של כל אדם ללא הבדל. הבדיקה היחידה שנערכת בכניסה הינה ביטחונית על מנת לדאוג לשלומם של הקונים והצרכנים".

"מנגד, ישנם פעולות האסורות בחוק בתחומי הקניון כגון רוכלות, קיבוץ נדבות או פעילות דתית של הנחת תפילין, למרות שאני אישית". מציין המנכל "מכבד מאוד את המגזר הדתי אך צריך להבין שאנשים מגיעים למטרת שופינג וקניות, והפעילות הזאת אסורה על פי חוק בתחומי הקניון".

"מה גם, שבמקרה דנן לא ביקשו כלל אישור מראש לגביה. במקרה עליו אתם מדברים הנכנסים ביקשו לקיים פעילות דתית ולהניח תפילין ולכן סורבו מלהיכנס. ברגע שהם הבהירו כי אין מטרתם להיכנס על מנת לבצע פעילות דתית הרי שכניסתם התאפשרה ללא כל בעייה".

"חלק מצוות האבטחה הינם אנשים דתיים ומגוחך לומר שאנו פוגעים ומסרבים להכניס לקוחות רק בגלל שהם דתיים" אמר מנכ"ל הקניון. 

יצויין, כי הצעירים הדגישו בשיחה ל'כיכר השבת', כי כלל לא היה בכוונתם להניח תפילין במקום, וכי גם בקטע הוידאו המצורף, נשמעים הצעירים כשהם מדגישים בפני המאבטח במקום, כי אין בכוונתם להניח תפילין למבלים בקניון. 

בהכנת הידיעה השתתף ישראל כהן