אאא

המסחר באחד העם צפוי להיפתח היום (ג') במגמה מעורבת, זאת לאחר שהמסחר בוול סטריט ננעל אמש בירידות שערים בעקבות רצף נתוני מאקרו שליליים והחשש המתגבר ממשבר החוב המכרסם בכלכלות אירופה ובייחוד ספרד. מבית, המשקיעים מגיבים להודעתה של הלמ"ס אמש, לפיה שיעור האבטלה גדל בחודש מארס לשיעור של 6.9%. לפי שעה, החוזים בוול סטריט מאותתים על פתיחה מעורבת.

אירופה תחילה. ספרד ממשיכה לרכז עניין ולהגביר את חשש המשקיעים, זאת לאחר שאמש פרסמה את אומדן הצמיחה שלה לרבעון הראשון של 2012, ממנו עולה כי הכלכלה הספרדית התכווצה ב-0.3%. במקביל, סוכנות הדירוג S&P הודיעה כי היא מורידה את דירוג האשראי של 16 בנקים ספרדים, לאחר שבסוף השבוע הורידה בשתי רמות את דירוג האשראי של המדינה.

ארגון העבודה העולמי של האו"ם (ILO) הזהיר אתמולמפני משבר האבטלה הגואה בעולם, ובייחוד באירופה, על רקע משבר החובות האירופי שגורר שורה של תוכניות צנע ומכביד את הצמיחה. באו"ם מעריכים כי עד סוף השנה יעלה מספר המובטלים ברחבי העולם ל-202 מיליון איש, לעומת 196 מיליון איש היום. מדובר בשיעור אבטלה עולמי של 6.1%.

בזירה המקומית, הלמ"ס דיווחה אמשכי שיעור האבטלה במשק הישראלי גדל משמעותית בחודש מארס ועמד על 6.9% מכוח העבודה האזרחי, וזאת לעומת שיעור של 6.5% בחודש פברואר. מדובר על כ-246 אלף בלתי מועסקים. החדשות הטובות הן כי לצד העלייה באבטלה, נרשם גידול גם בכוח העבודה האזרחי (גידול של אנשים שרוצים להצטרף למעגל העבודה), דבר שהשפיע על הגידול באבטלה.

מחכים לפרוטליקס

היום צפויה רשות המזון והתרופות האמריקנית (FDA) להודיע לחברת הביומד פרוטליקס , האם היא מאשרת לשיווק את תרופת ה-Uplyso, שמפתחת החברה כנגד מחלת הגושה. בימים האחרונים מניית החברה נסחרה במחזורים גבוהים ואמש זינק ביות מ-2%.

אמש נודע ל"גלובס" כי בנק דיסקונט קיבל הצעהלרכוש את קבוצת הפיננסים דקסיה ישראל, זאת לאחר שבעבר, דיסקונט כבר התעניין ברכישת דקסיה, ובשלהי 2010 אף הוציא לבקשת דקסיה מכתב כוונות (letter of intent) בעניין. יו"ר דיסקונט הוא יוסי בכר. תגובת דקסיה לא נמסרה. בדיסקונט עדיין לא השיבו להצעה.

החגיגה בסקטור הביומד נמשכת, ואמש זינקה אינסוליין לאחר שהודיעה כי קרן ההשקעות פונטיפקס תשקיע בחברה כ-5.6 מיליון שקל, כנגד הקצאת מניות וכתבי אופציה של החברה. לאחר ההשקעה תחזיק קרן פונטיפקס 12% ממניות אינסוליין, ותזכה למנות דירקטור בחברה. המניות שתקבל הקרן בתמורה להשקעתה יהיו חסומות לתקופה של שנתיים.

רוב קורמנס, מנכ"ל טבע אירופה, הודיע אמשכי הורדת מחירי התרופות שפג עליהן הפטנט, עלול להוביל למחסור בתרופות שיסכן את חייהם של חולים הזקוקים להן ולכן העריך כי הרווחיות מתרופות גנריות באירופה תירד.

אמפל תמשיך לרכז עניין גם היום, זאת לאור הורדת דירוג האג"ח של החברה (סדרות א', ב' ו-ג') על ידי מידרוג, מרמה קודמת של "Caa3" לרמה "C" (הרמה הנמוכה ביותר). "הדירוג הנוכחי משקף, בדומה לדירוג הקודם, כשל פירעון, אולם ההורדה משקפת את עליית ההפסדים למשקיעי החברה", לשון הודעת מידרוג.

[לאתר המעו"ף][לאתר האג"ח]