אאא

החוזים על המדדים המובילים בוול סטריט מאותתים על ירידות בפתיחת שבוע המסחר, לאחר ראלי בן חודשיים.

יו"ר ה´פד´, בן ברננקי, צפוי לדבר היום בוועידה באטלנטה על מבחני הלחץ. זאת, כשה"וול סטריט ג´ורנל" דיווח כי הבנקים האמריקנים קיבלו מה´פד´ ויתורים בכל הנוגע לדרישות הממשל לגבי הזרקות של הון חדש.

פרסום תוצאות המבחנים "העניק לאנשים מידה מסויימת של בטחון בכך שהממשל יכול לעזור לפתור חלק מהמשבר הפיננסי", אמר ריצ´ארד ספרקס, אנליסט בכיר. "יש תחושה שלממשל באמת יש תוכנית לוגית, וגם אם מצב העניינים יחמיר, חברות אלו יוכלו לשרוד".

102154/ads.box.1הממשל האמריקני מעוניין לתת ל´פד´ סמכויות נוספות, על מנת שיוכל לפקח על חברות פיננסיות, שקריסתן עלולה להחמיר את המשבר הכלכלי. שר האוצר, טימותי גייתנר, אמר ביום ו´ כי יש צורך בגוף אחד שירכז תחתיו את כל סמכויות הפיקוח על חברות הפיננסים הגדולות במדינה. גייתנר מעוניין ברגולטור עצמאי אחד בעל סמכות רחבות - ולא במועצה שתתאם בין הרגולטורים השונים. הצעת חקיקה לגבי הרחבת סמכויותיו של הבנק הפדרלי תישלח לגבעת הקפיטול ככל הנראה בחודש הבא.

יחד עם זאת, עדיין קיימים חששות באשר ליכולתו של השוק להמשיך ולעלות. "נראה כי יש החוששים מפני חזרה למיתון לאחר התאוששות זמנית במהלך הקיץ", אמרו כלכלים בנק אוף אמריקה, אשר הוסיפו כי תרחיש שכזה הוא בסבירות נמוכה.

בידיעה נפרדת - תעשיית הבריאות האמריקנית, במחווה לאובמה, מתכוונת לחסוך 2 טריליון דולר בהוצאות בעשור הקרוב, כך מדווחת סוכנות הידיעות "AP". נציגי התעשייה צפויים להציע את הקיצוצים בעצמם לאובמה היום. בתי חולים, חברות ביטוח בריאות, יצרניות תרופות ורופאים צפויים להודיע לנשיא ארה"ב שהם ימתנו מרצון את שיעור העלאת התעריפים בשנים הקרובות - על מנת לסייע לאובמה לממש את תוכנית ביטוח הבריאות החובה לכל אזרחי ארה"ב. הצעד אמור ליצור מימון לביטוח בריאות לכ-50 מיליון אמריקנים נעדרי ביטוח כיום.

בתוך כך, אובמה סבור שבמיתון הנוכחי החריף השימוש לרעה שעושה תעשיית כרטיסי האשראי בכוחה, וקרא לקונגרס, בנאומו השבועי ברדיו ביום שבת, לאשר תקנות חדשות שימנעו העלאות חדות בריבית על חובות לחברות כרטיסי אשראי, וכן קנסות בלתי הוגנים ועמלות מוסוות. "האמריקנים יודעים שמוטלת עליהם האחריות להתקיים ממה שיש להם ולשלם את חובותיהם. אבל זכותם לא להישדד", אמר. אובמה קרא לקונגרס לשלוח לו עד יום הזיכרון ב-25 במאי הצעת חוק שעליה הוא יוכל לחתום. "הגיע הזמן לתקנות הוגנות ושקופות", אמר אובמה בנאומו. "במקום גישת ´הכול מותר´, אנחנו זקוקים להגנה איתנה ואמינה עבור הצרכנים".

ביום ו´ ננעל המסחר באווירה חיובית: הדאו ג´ונס עלה ב-2% ל-8,574.6 נק´, ה-S&P 500 הוסיף 2.4% ל-929.23 נק´ והנאסד"ק טיפס ב-1.3% ל-1,739 נק´

בסיכום שבועי עלה מדד הדאו ג´ונס ב-4.4%, ה-S&P 500 הוסיף 5.9% לערכו ומדד הנאסד"ק התחזק השבוע ב-1.1%.

היום לא יפורסמו נתוני מאקרו

במסחר המוקדם בבורסת הסחורות בניו-יורק, החוזים העתידיים על נפט גולמי למסירה ביוני נסחרים בירידה של 2.17% לרמה של 57.36 דולר לחבית.

מניות בכותרות

מבטחת האשראי, אמבא"ק , צפויה לדווח היום על צמצום בהפסדי הרבעון הראשון ל-1.01 דולר למניה.

חברת האחזקות של המשקיע האגדי וורן באפט, ברקשייר התאוויי , דיווחה ביום ו´ על הפסד רבעוני - הראשון מאז 2001. ברקשייר הפסידה ברבעון 1.53 מיליארד דולר, רובם בשל הפסדים על נגזרים והשקעה לא מוצלחת בחברת הנפט קונוקו פיליפס.

לאחר הנעילה ביום ו´, מנכ"ל ג´נרל מוטורס , פריץ הנדרסון, אמר כי יכנס היום מסיבת עיתונאים כדי לתת עדכון על ההתקדמות של החברה במאמצי הרה-ארגון לקראת הדד ליין, שנקבע ל-1 ביוני.

אינטל ( 15.29 -3.04% )

עשויה לקבל מהנציבות האירופית קנס שיא של 1.4 מיליארד דולר בגין ניצול לרע של מעמדה הדומיננטי בשוק המוליכים למחצה. כך מסרו מקורות יודעי לדבר ל"רויטרס".

וולס פארגו גייס כ-8.6 מיליארד דולר באמצעות הנפקת 392.15 מיליון מניות, לאחר שחתמים מימשו במלואן את האופציות שברשותם לרכוש 51.15 מיליון מניות נוספות. הסליקה להנפקה שבוצעה ביום שישי תבוצע ביום ד´. הבנק מסר שהוא מתכנן לגייס את יתרת ההון הדרוש מהכנסותיו בשני הרבעונים הבאים, שיוכיחו שהפד טעה באומדניו.

חברת AT&T הסכימה לרכוש נכסים של וריזון תמורת 2.35 מיליארד דולר. על פי תנאי העסקה, AT&T תרכוש מוריזון את הרשיונות, רשתות התקשורת ואת חשבונותיהם של 1.5 מיליון מנויים ב-79 אזורי שירות. המנויים מגיעים בעיקר מאיזורים כפריים ב-18 מדינות ברחבי ארה"ב.

בעלי המניות של חברת סאן מיקרוסיסטמס מנסים למנוע את העסקה במסגרתה תימכר החברה לענקית התוכנה אורקל . לצורך כך הגישו בעלי המניות של סאן 3 בקשות לתביעות ייצוגיות נגד העסקה, בטענה כי הסכום שמציעה אורקל עבור החברה אינו מספיק. במקביל, נודע כי רשות ניירות ערך האמריקנית בודקת חשד לפיו סאן עברה על החוק כשהעבירה תשלומי שוחד בעסקאות מסוימות במדינה זרה, אך לא נחשף באיזו מדינה מדובר.

בעלי המניות של גולדמן זאקס התנגדו ביום שבת - לראשונה מאז הנפקתו לציבור של הבנק ב-1999 - למועצת המנהלים שלו, והצביעו בעד הצעה שתתיר לרוב פשוט לבצע שינויים בחברה.

ישראליות מעבר לים

אורמת טכנולוגיות ( 37.66 +2.59% )

דיווחה היום על רבעון שיא, שבו הכנסות החברה זינקו ב-44% ל-99 מיליון דולר והרווח הנקי לרבעון זינק ב-45% והסתכם ב-14.5 מיליון דולר, או 32 סנט למניה. אנליסטים ציפו לרווח של 25 סנט למניה.

נייר חדרה ( 41.34 +0.46% )

הודיעה היום על עלייה של 61% במכירות הרבעון הראשון ל-229.9 מיליון שקל. הרווח הנקי ירד ב-10.3% ל-19.1 מיליון שקל. החברה החליטה על קיצוץ שכר הבכירים ב-2009 ב-8%-10% וב-5% לעובדים הבכירים.

ארז ויגודמן, המנכ"ל היוצא של קבוצת שטראוס, עשוי להתמנות לחבר מועצת המנהלים של חברת טבע ( 44.03 -0.88% )

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

. מועמד נוסף המוצע על-ידי החברה הוא פרופ´ יצחק פטרבורג הידוע מתפקידו בעבר כמנכ"ל סלקום ( 22.85 +1.02% )

.

אתמול נודע כי נייס מפטרת 15 עובדים, ובכוונתה לקצץ בשכרם של העובדים המרווחים משכורת חודשית של מעל 10,000 שקל - 5%-8%, וכן בהטבות שלהם. בתוך כך, באקסלנס נשואה הורידו את ההמלצה על מניית נייס, ל"נייטרלי", מהמלצה קודמת של "קנייה". בהמלצה החדשה, בית ההשקעות לא העניק מחיר יעד למניית החברה. באקסלנס מסבירים, כי הורדת ההמלצה באה בעקבות ההידרדרות בעסקים ברבעון הראשון של 2009, חוסר הוודאות בשווקים וכן בעקבות עלייה במחיר המניה של כ-19% מתחילת השנה.

מריל לינץ´ מפרסם עדכון סקירה לחברת אקוויטי 1 , בו הוא מותיר את המלצתו על "תשואת חסר" במחיר יעד של 12 דולר למניה, אך מעלה את תחזית ה-FFO למניה עבור 2009 מ-1.56 דולר ל-1.59 דולר.

בעקבות הצעת תקציב הביטחון האמריקני ל-2009, טליה לויברג מפסגות מפרסמת עדכון לגבי אלביט מערכות . "למרות שהממשל האמריקי טרם פרסם את התחזית לתקציבים לשנים הבאות, ההערכות הן להמשך ירידה בהוצ´ הביטחונית. יחד עם זאת, עבור אלביט - החדשות הן בהחלט לא רעות, בעקבות התבטאויות של בכירים במשרד באשר להמשך הכוונה לניתוב השקעות לתחומים אלו, מה שבהחלט צפוי להמשיך ולהוות את הבסיס להמשך צמיחה בביקושים למוצרי החברה".