אאא

הסיפור הבא, לא רק שאינו מבהיל ומעורר לב כל שומע, אלא שהוא עשוי להביא למהפכה אמיתית בהתייחסות לקבורה בקומות, הנהוגה באחרונה במקומות רבים בישראל.

בלילה שבין חמישי לשישי, בסוף-השבוע שעבר הגיעו מניין אנשי ´חברה קדישא - חסידים´ אל הר המנוחות.

הם פנו אל קברו של הגאון הרב זלמן דרוק זצ"ל, רב בית-הכנסת הגדול ושכונת רחביה בירושלים, והחלו בפתיחת וחפירת הקבר.

המראה שנגלה לעיניהם, הדהים אפילו את אנשי ה´חברה קדישא´ שמטבע הדברים ומתוקף עיסוקם, ראו דבר או שניים בחייהם ועורר בהם חלחלה ופחד: גופתו של הרב בתכריכיו היתה שלימה, וזאת לאחר 11 חודשי קבורה ובתנאים אלו, בהם היה קבור מדובר במצב שאינו הגיוני.

סיפורים כגון אלו נשמעו על צדיקים לפני מאות שנים, אך בדורות האחרונים לא נשמע סיפור מעין זה.

הרב הוצא מקברו, והועבר לחלקת ´כולל קובנא´ בהר הזיתים, שם נטמן סמוך לאביו, כשרק אנשי החברה קדישא, חתנו ואחיינו נמצאים במקום.

קדיש ותפילה קצרה וכולם מתפזרים לביתם. הסיפור המפעים והמדהים הזה נחשף אמש ב"קול החרדי" על ידי העיתונאי מני גירא-שורץ.

פסיקה של הגרי"ש אלישיב

המקרה הנדיר של הוצאת אדם מקברו בוצע בשל פסק ההלכה של מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א.

הרב דרוק זצ"ל, הלך לבית עולמו ביום שישי, ערב חג החנוכה בשנה שעברה. בצל החיפזון בשל השבת הקרבה ונרות החנוכה שיש להכין, קברו אנשי ´קהילת ירושלים´ את הרב בקבורת קומות, היינו לא בתוך הקרקע, אלא בתוך ´אמבטיות בטון´ שהוכנסו לשימוש בשנים האחרונות בבתי עלמין רבים בארץ, בשל מצוקת המקום לקבורה.

גורמים המעורבים בנושא טענו כי אנשי החברה קדישא עשו זאת בכדי להראות קבל עם ועולם, שאפילו רב בישראל נקבר ב´קבורת קומות´.

רק לאחר שבת, הגיע חתן הרב דרוק אל הגרי"ש אלישיב, עימו היה חותנו זצ"ל מיודד עשרות בשנים.

הוא שטח את המקרה בפני הגרי"ש שפסק מיידית: אם ניתן להוציאו מקברו בתוך 48 שעות מקבורתו, הרי שיש לעשות זאת, במידה ולא, יש להמתין לתום השנה הראשונה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

אבל המסר היה ברור: אין זה מכבודו של הנפטר להשאירו קבור  בקבורת קומות, שכפי הנראה דעת הגרי"ש בעניין זה היא כשל הגר"מ פיינשטין ובעל ה´מנחת יצחק´ האוסרים קבורה בצורה זו לכתחילה.

כעת במלאות 11 חודש התאפשרה העברת הנפטר בצורה מכובדת.

מבצע חשאי

בניו של הרב דרוק זצ"ל לא עודכנו על ההעברה, כדי שלא יחוייבו לשבת ´שבעה´ שוב כמתחייב על פי ההלכה.

רק לאחר מעשה דווח להם שאביהם הגיע אל המנוחה והנחלה כהוראת מרן הגריש. חתנו ואחיינו – בן אחיו יבלחט"א הרב מרדכי דרוק היו בסוד העניין והשתתפו בפועל בהעברה שבוצעה בשעות לפנות הבוקר, כדי לא להדאיג או להטיל אימה על מבקרים בבתי הקברות שעשויים היו לראות כיצד מוציאים אדם מקברו.

הגאון רבי זלמן דרוק , נפטר לאחר מחלה בגיל 72. מאות השתתפו בהלוייתו שיצאה ביום שישי מרחבת בית כנסת הגדול. בנו של הרב דרוק, הרב ישראל, אומר הלילה בראיון ב´קול החרדי´ כי הוא נייחס זאת להקפדה של אביו בענייני ´בין אדם לחברו´ וזהירות ממחלוקת.