אאא

לפני כחצי שנה נתגלו קברים יהודיים מימי הביניים במהלך עבודות חפירות הצלה שביצעו ארכיאולוגים כדי לאפשר הרחבת בית ספר בעיר טולדו.

השלדים וארונות הקבורה הוצאו מקברם, מה שעורר סערה בינלאומית. עפ"י המסורת היהודית קבורים בטולדו קדושי עליון ובהם; הרא"ש ורבנו יונה זיע"א.

בהזמנת משרד החוץ הספרדי והשגרירה הממונה על העניינים היהודיים במשרד החוץ, הגב´ אנה סלמון הגיעו למדריד ולטולדו, מנכ"ל ה´ועד להצלת בתי העלמין היהודיים באירופה´, הרב אברהם חיים גינזבורג ומנהל היחסים הבינלאומיים של ´ועידת רבני אירופה´, הר"ר פיליפ כרמל.

השניים נועדו עם השגרירה, עם אנשי משרד החוץ, אנשי רשות העתיקות הספרדית ונציגי המועצה האזורית של ´קסטלה לה מנצ´ה´.

במפגשים השתתפו גם נציגי ´הפדרציה של הקהילות היהודיות בספרד´ ו´ועידת הרבנים הספרדית´.

בתום סדרת המפגשים הורו נציגי המועצה האזורית של ´קסטלה לה מנצ´ה´ שבתחומה נמצאת העיר טולדו על הפסקת העבודות עד לבירור העניין ומציאת פתרון הלכתי-הנדסי-חוקי לבעיה הקשה.

בששת החודשים האחרונים נערכו עוד מספר מפגשים אליהם הוזמנו גם נציגי רשות העתיקות והמועצה האזורית בניסיון למצוא את הפתרון: "עמדנו בנחישות ובעקביות על כך שהקדושים יובאו למנוחות בדיוק באותם הקברים מהם נלקחו"- מספר מנהל יחסי החוץ של ´ועידת רבני אירופה´, הר"ר פיליפ כרמל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ביום חמישי האחרון הגיעו לטולדו; נשיא ´הוועד להצלת בתי העלמין באירופה´ ויו"ר וועדת הרבנים הגאון רבי אלייקים שלזינגר. נציג ´ועידת רבני אירופה´, הר"ר פיליפ כרמל. רבה הראשי של מדריד, הרב משה בן דהן ונציגי הפדרציה היהודית של ספרד והקהילות היהודיות במדריד ובטולדו לחתום על ההסכם לקבורה מחדש של עצמות הקדושים.

אתמול, (יום א´) בשעת בוקר מוקדמת נמסרו מאה וחמש קדושי טולדו במאה ושלוש ארונות קבורה (באחד הארונות נמצאו 3 שלדים שנקברו יחד) לידיהם של נציגי ´הוועד להצלת בתי העלמין באירופה´ שהגיעו במיוחד מלונדון, נציגי ´ועידת רבני אירופה´ שהגיעו מבריסל ונציגי חברה קדישא ד´מדריד, להכנתם לקבורה.

בשעות אחר הצהריים הובאו הארונות לרחבה שלפני בית הספר הצמוד לבית העלמין היהודי ממנו הוצאו. בהלוויה רווית כאב נטמנו מחדש הארונות באותם מקומות מהם נלקחו. לפני סתימת הגולל נשאו דברים נרגשים תוך בקשת סליחה ומחילה מהנפטרים זצ"ל, הגאון רבי אליקים שלזינגר שליט"א ורבה של מדריד, הרב משה בן דהן שליט"א.

מנכ"ל ´ועידת רבני אירופה´, הרב אבא דונר שיבח הערב את השלטונות הספרדיים ובהם את נציגי משרד החוץ הספרדי והשגרירה הממונה על העניינים היהודיים במשרד החוץ, הגב´ אנה סלמון על שיתוף הפעולה שהביא לקבורתם מחדש בכבוד הראוי של היהודים שנטמנו בבית העלמין הזה במשך מאות בשנים. הרב דונר הביע את תקוותו כי מעתה יימשך שיתוף הפעולה וזה ימנע את חילולי הקברים ח"ו כבר בשלב התוכניות.

בתמונות: הגר"א שלזינגר בתיאומים אחרונים עם מהנדסי עיריית טולדו.