אאא

יו"ר "קדימה" מצטרפת שוב לגל ההסתה נגד הציבור החרדי. אחרי המתקפה על החרדים בשבוע שעבר, הוא שוב התבטאה נגד הסיעות החרדיות.

בתחילת דבריה, היא התייחס ל"שיחות הקרבה" הצפוית בין ישראל לפלסטינים. "טוב שמתחילות שיחות הקרבה. ביום הזה שמתחילות השיחות אני מברכת, כאזרחית המדינה על תחילתן ומקווה שהמו"מ הזה יישא תוצאות. המטרה צריכה להיות להגיע להסדר ולא רק לנהל מו"מ.

"השאלה היא", אמרה לבני, "האם בכניסה לחדר המו"מ שני הצדדים או מישהו מהם ינסה רק לבזבז זמן  ולחשוף שאין פרטנר בצד השני או שירצו להגיע להסדר. כאזרחית המדינה הזו – אני מקווה שהתוצאה של התהליך הזה תהיה הסדר. זה תלוי בהחלטות שרה"מ בישראל והמנהיגים בצד הפלסטיני צריכים לקבל.

 

"מרגע זה כולם, גם רה"מ, נמצאים במבחן. המבחן הוא לא מבחן המילים אלא מבחן ההחלטות. אני מאוד מקווה שהשיחות האלו יהיו על תוכן, שיחות אמיתיות – ואני מקווה שלא נפספס אותן. רה"מ יכריע, כמו כל ראש ממשלה – אם הוא יבין שאם לא נקבל את ההכרעה הזו עכשיו – אנו מסכנים את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

"לצד המחיר הלא פשוט והקשה של ההסדר ישנו המחיר שנשלם אם לא יהיה הסדר. ראש ממשלה שמבין את זה יעשה הסדר, ראש ממשלה שלא מבין את זה ינסה לבזבז זמן".

ומכאן, עברה לבני לתקוף - שוב - את החרדים. "נתניהו עשה את הבחירה שלו. לצערי הבחירה בקואליציה הזו משיגה מבחינת רה"מ שני דברים – הוא גם הקים אותה על בסיס ימני מתוך רצון שלא להגיע להסדר וגם אותה שותפות עם ש"ס שהיא בעיניו שותפות טבעית.

"שותפות שמובילה למצב שבו לפני שבוע ציינו 150 שנה ללידתו של הרצל ולכ-50% מילדי כיתות א' אסור לדעת מיהו ומהי הציונות – זה מצב שצריך לשנות אותו.

 

"ישראל יכולה להיות אחרת – ישראל יכולה להגיע להסדר וישראל יכולה להיות מדינה שבה תלמידים בבתי הספר הממלכתיים לומדים יהדות, בבתי הספר החרדיים לומדים ציונות ובשני בתי הספר מקבלים כלים בכדי להתפרנס בעתיד. ובין בית הספר לפרנסה גם עושים צבא או שירות לאומי. ההחלטה הזו היא החלטה של מנהיגות, הבחירה של ראש הממשלה הזה היא בקואליציה שלא תעשה את זה אבל הוא תמיד יכול לבחור ללכת בכיוון אחר ואז נתמוך ונעשה את הדבר הנכון".

והסיעות החרדיות, ממשיכות לשתוק.