אאא

החלטה לא דמוקרטית: בקופות החולים קיבלו בזעם את החלטת משרד הבריאות שנחשפה אתמול (ראשון) ב"כיכר השבת" לפיה מעתה ייאסר עליהם להציב שלטים המבקשים מציבור הפוקדים את המקום להתלבש בצניעות. מבחינתם, מדובר בעוד מלחמה בשרשרת הוויכוחים עטויי השנאה נגד כל נושאי הדת.

בכיר בקופת חולים 'מכבי' נשמע רותח מזעם כנגד ההחלטה. "למה בבתי משפט דורשים להגיע בלבוש הולם? למה בכנסת יש כללי לבוש המכבדים את המקום? למה בסניפים בקופות חולים של בני המיעוטים, יודעים לכבד את הצוות הרפואי?", הוא תוהה.

גורם אחר בקופות החולים אומר כי מדובר בהחלטה שאין לה מקום במדינה דמוקרטית: "לפי ההחלטה, אני לא מצליח להבין מהי דמוקרטיה. הרי במה מדובר כאן? מדובר בציבור חרדי שרוצה לשמור על כללי הצניעות בקופות החולים ובמרפאות באזור מגוריו - היכן שאין חילונים. אז מה הבעיה בזה? היכן זכות הבחירה של הציבור הזה?".

סגן שר הבריאות לשעבר, חבר-הכנסת יעקב ליצמן אמר אמש) בתגובה ל"כיכר השבת" כי זו "כפייה אנטי דתית". לדבריו, "מדובר בבקשה לגיטימית ומקובלת - להופיע בצניעות מתוך התחשבות בציבור ולא בכפייה חלילה. זהו חלק מהשירות המותאם לציבור המבוטחים ושמקובל בשכונה המסוימת, ללא פגיעה בזכויות של אף אחד. הגבלת מודעת צניעות נראית יותר כפייה אנטי דתית ואין מקום להוראות מעין אלה במדינה דמוקרטית ויהודית".

מכתב משרד הבריאות אותו שיגרה רויטל טופר - חבר טוב, סמנכ"ל לפיקוח על קופות חולים ושירותי בריאות נוספים, אל קופות החולים הגיע לאחר שבמשרד הבריאות התקבלה תלונה על כך שבמרכז הרפואי צאנז, בית החולים לניאדו, התנוסס שלט בפתח המבנה בו נכתב "לציבור המבקרים. בית החולים הינו מוסד דתי, הציבור מתבקש להקפיד על לבוש צנוע הכולל לבוש עם שרוולים, ללא מחשופים וללא מכנסיים קצרות".

"אין להיכנס לבית החולים בלבוש לא צנוע. תודתינו נתונה לכם על היענותכם לבקשתנו. הנהלת בית החולים", נכתב בסיום השלט.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בעקבות כך ערכו בדיקה במשרד הבריאות שבסיומה עלה כי שלט זה אינו היחיד. בקופות חולים בריכוזים החרדים הפך השלט לשכיח. משכך, הוחלט לקיים דיון אצל המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, כאשר בסיומו של הדיון הוחלט לאסור הצבת שלטי צניעות.

במכתב שכותרתו "דרישות צניעות במרפאות קופות החולים" נכתב כי "במסגרת דיון שהתקיים אצל המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (ייעוץ) עלתה סוגיית דרישות הצניעות (בדגש ללבוש "הולם") בסניפי הקופה".

בישיבה זו, כך על פי המכתב שנשלח באמצע חודש מאי, הוחלט כי "על קופת החולים להסיר כל שילוט שיש בו קריאה /הכוונה / דרישה ללבוש "צנוע" בסניפי הקופה, ובכלל זה עליה להדריך את צוות העובדים כי אין להציב דרישה כזאת או להעיר למבקרים/ות על לבושם".

המכתב נשלח אל פרופ' רוני גמזו, מנכ"ל משרד הבריאות, עו"ד נתן סמוך, משנה ליועמ"ש, משרד הבריאות ועו"ד עדי ליברוס, משרד המשפטים.