אאא

מצויים בשידוכים? האם חשבתם לחפש בן או בת זג מקרב היהודים יוצאי משהד?

אם לא, כדאי לכם. תקבלו חמש מאות דולר באגרות חוב של בנק ישראל מכורש ניסימיאן, הרוצה לעודד את בני קהילתו להינשא.

במודעה שפרסם הבוקר ארגון קהילת אנוסי משהד, תחת הכותרת "צעירי משהד בתנופה מתמדת"! מוצע דורון חתונה בסך 500 דולר ב"אגרות מדינה מבנק ישראל בשווי שאחרי חמש שנים יהיה בסביבות 500 דולר, וזאת בתנאי שאחד מבני הזוג הוא מבני הקהילה".

העיר משהד ממוקמת בצפון מזרחה של איראן. לאורך כל הדורות מנעו המוסלמים את כניסת היהודים למשהד בטענה שמדובר בעיר קדושה למוסלמים ול"יהודים הטמאים" אין רשות לבוא בשערי משהד. רק לפני כ-260 שנה נפתחה משהד לכניסת יהודים. היה זה אחרי שהמצביא הפרסי נאדר שאה שב משורה של ניצחונות גדולים בהודו ובכליו אוצרות ענק בכסף, בזהב וביהלומים. הוא לא סמך על בני עמו שישמרו על אוצרותיו והעדיף את היהודים לטיפול באוצרות ולכן ביטל את איסור כניסתם לעיר והם אכן הופיעו בהמוניהם.

לפני כ-160 שנה הייתה במשהד עלילת דם קשה כנגד היהודים, וכל מי שרצה להציל את חייו נדרש להתאסלם. חלק עלו על המוקד והאחרים עשו עצמם כמאסלמים והמשיכו בחיים יהודיים מלאים, במחתרת, תוך כדי סכנת חיים יומיומית.

הנשים היהודיות שלבשו את הרעלות כמנהג המוסלמיות הובילו את ספרי התורה והקודש ממרתף אחד למשנהו, חילקו בשר כשר שנשחט מחוץ לעיר, בין המשפחות לפי גודלן, והתיישבו בשערי החנויות שנפתחו בשבת כשהן אומרות לבאים לקנות, "בעל הבית הלך להביא סחורה ועכשיו הוא איננו מוכר"...

בעולם היהודי התפרסמו ידיעות רבות על גבורת יהודי משהד שזכו לכינוי "האנוסים ממשהד". מעניין, שלאורך התקופה לא היו כל נשואי תערובת. כאשר נולדה בת, נקבו את אוזניה בחורים, ענדו לה עגילים וקבעו "בת פלוני לפלוני". כך, כאשר הופיע מוסלמי לבקש את ידה, נאמר לו שהיא כבר מאורסת. המוסלמים עם הזמן הבינו שבנות ה"ג'דידים" (המוסלמים החדשים) תפוסות כבר מלידה, ובכך נמנעו נשואי תערובת.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לא מעט מאנוסי משהד הצטרפו ל...עולי הרגל המוסלמים למסגדים בירושלים ובהגיעם לעיר "נעלמו" והצטרפו לקהילות היהודיות שבעיר.

שנתיים לפני הקמת מדינת ישראל היתה עלילת דם נוספת במשהד שהבריחה מן העיר את מרבית יהודיה. מרביתם עלו לארץ ישראל והתיישבו בעיקר בבני-ברק, בתל-אביב ובהרצליה.

אך השם "אנוסי משהד" לא היטיב עם הקהילה ורבים חששו להתחתן עם יוצאי הקהילה למרות היות רבים מהם יהודים שומרי תורה ומצוות קלה כבחמורה.

אולי כדי לעודד עתה את הנישואים עם בני הקהילה באה ההצעה החדשה.

רווקים ורווקות, 500$ הדולרים מחכים לכם.