גפני והפיצה
גפני והפיצה (צילום: ישי כהן)

קייטנת הכנסת: ועדת הכספים מקיימת מאז שעות הבוקר (שלישי) דיון מיוחד על העברות כספיות לעמותות שונות, בין היתר העברה של 20 מיליון שקל לטובת מפעל ההתנחלויות ודיון בחוק 0% מע"מ של יו"ר 'יש עתיד' השר יאיר לפיד. במהלך הדיון בוועדה, נרשמו לא מעט רגעים משעשעים. כיכר השבת מגיש את חלקם. 

לאחר הפסקה שהתקיימה בדיונים, חזר לחדר ישיבות הוועדה חבר הכנסת משה גפני, כשעוזרו מגיש לו פיצה אישית, מאחר שהשתתפותו של גפני בתפילת מנחה מנעה ממנו לאכול.

עם תחילת הדיון, שאל חבר הכנסת גפני אם "יאיר לפיד עדיין שר האוצר?". ח"כ רות קלדרון השיבה לו: "עדיין, עוד מעט הוא יהיה ראש הממשלה". ח"כ יעקב ליצמן אמר עם זאת: "בקדנציה הבאה הוא יהיה בבית - כמו אבא שלו".

במסגרת דיון שנערך על אחת העמותות המבקשת תקציב, הוזכר שמו של אחד מחברי ההנהלה הנקרא בשם טיבי. ח"כ משה גפני העיר בציניות: "חבר ההנהלה טיבי קשור לח"כ אחמד טיבי?". ח"כ עופר שלח התפרץ בצחוק במשך דקה ארוכה. נציגת העמותה ניסתה לענות והיו"ר ניסן סלומינסקי קטע אותה: "את לא מבינה שהוא צוחק עלייך?". גפני: "מה אתה מתערב, מה?". סלומינסקי: "התשובה כתובה בדף". גפני: "אני לא למדתי ליבה".

הדיון המשיך באווירה של צחוק, וח"כ זבולון כלפה העיר: "חבר הכנסת גפני לא לאכול ולצחוק, זה מסוכן".

בדיון על עמותה אחרת נכלל סעיף בשם "נקודת מפגש", ח"כ יעקב ליצמן שאל: "זה קשור למסעדת "מפגש האש" ברוממה, איפה שביבי יושב לאכול?".

בדיון אחר על עמותת ספורט, ח"כ יעקב ליצמן שאל: "מה זה באולינג?". היו"ר סלומינסקי: "אחרי זה...". גפני: "מה אחרי זה?, למה? הוא לא יודע מה זה". ליצמן לנציגה: "מה זה? את יודעת מה זה באולינג?". הנציגה השיבה: "באולינג זה כדור". ליצמן: "אז למה כתוב באולינג?". מקלב: "אנחנו רוצים הפסקה לראות מה זה...".

במהלך דיון נוסף על העברת תקציב של 20 מיליון שקל להתנחלויות, נפלה טעות סופר כאשר נכתב על אישור ממשלה בתאריך שעדיין לא הגיע, ולמעשה היה מדובר בתאריך של השנה שעברה.

 (צילום: ישי כהן)
מה זה באולינג? ליצמן ואיציק כהן, היום  (צילום: פלאש 90)
הגדלה

ליצמן: "אני רוצה לדעת מה הטעות הזו? אוליי כל ההעברה טעות". סלומינסקי: "זה טעות סופר, חזקה שלא משקרים בזה". גפני: "מה זה, חזקה חדשה? לא חציף איניש? משהו חדש בגמרא?".

במהלך הדיון שאלה כל העת ח"כ סתיו שפיר שאלות את היו"ר שזעם וסרב לענות לה. שפיר אמרה לסלומינסקי: "יצאת מכל החורים". גפני שמשך כל העת זמן, העיר בגיחוך: "תנו לדבר, אני לא רוצה למשוך זמן", חברי הכנסת צחקו וח"כ שלח העיר: "בגלל שאתה חרדי לא נותנים לך".

כשסלומינסקי ביקש להצביע על העברת התקציב להתנחלויות, חברי הכנסת החלו לצעוק. סלומינסיקי איים שעוד הערה אחת הוא יעבור להצבעה. גפני העיר שוב, וסלומינסקי ביקש לעבור להצבעה. גפני התחנן: "מבטיח, פעם אחרונה", סלומינסקי: "טוב, פעם אחרונה". 

סלומינסקי נשמע אומר ביאוש: "הבטחתם שתשתקו, די, אני כבר צרוד". גפני: "אתן לך אישור מהרופא שאתה צרוד...". לאחר דקות ארוכות העירה ח"כ רות קלדרון: "זה מושב ליצים וצריך להגיד די". גפני: "במושב ליצים לא ישב, למה באת לפה?".

לקראת סיום הדיון בהעברות, ח"כ ניסן סלומינסקי יצא מהדיון, גפני העיר "ניסן, לאן אתה הולך?". סלומינסקי: "למקום שאם אני לא אלך לשם אני אעבור עבירה...". ליצמן סיכם: "זה יושב ראש לסתימת פיות".

במהלך דיון בהסתייגות של ש"ס ויהדות התורה. סלומינסקי ביקש שרק נציג אחד - ח"כ יצחק כהן - ידבר, הנציגים החרדים החלו להתפרץ לדבריו בטענה כי לכל מפלגה יש טענות אחרות. גפני: "אתה מכתיר את איציק כהן ליו"ר 'יהדות התורה'?, מה זה הדבר הזה?". ליצמן: "יש רוב להחליף את היושב ראש הזה?". קלדרון: "אתם עושים צחוק מעבודה". איציק כהן: "אני רוצה התייעצות סיעתית".

 (צילום: ישי כהן)
"יצאת מכל החורים" ניסן סלומינסקי , היום (צילום: פלאש 90)
הגדלה

יצויין, כי ההליך שמקיימים הח"כים החרדים ונראה כמחזה משעשע, נועד לתקוע מקלות בגלגלי חוק מע"מ אפס של שר האוצר יאיר לפיד ולעכבו כמה שניתן.