אאא

שבוע לאחר הקרב הקשה של לוחמי גולני בתוככי שכונת שג'עייה, בו נהרגו שבעה לוחמים ב"נגמ"ש המוות", נחשפים היום (ראשון) פרטים חדשים ודרמטיים על מה שקרה במקום.

קצין שריון סיפר כי חיל השריון ירה מאות פגזים בתוך חצי שעה, זאת כאשר חיילי צה"ל נמצאים במקום והפגזים מתפוצצים במרחק של כמאה מטר מהם. על פי צה"ל, בשג'עייה פועל הגדוד האיכותי ביותר של חמאס, שלפי הקצין מונה כ-870 מחבלים. תצפיות של חמאס הצליחו לאתר חלק גדול מהכוח של גולני, ובמכה אחת המטירו אש צלפים ועשרות טילי נ"ט על הלוחמים בשטח. 

"בהחלטה לא פשוטה, אחרי שהצלחנו לאתר מודיעינית מהיכן יורים, חיילי גולני נכנסו לנגמ"שי הנמר הממוגנים שלהם, ובמשך כחצי שעה ירינו 600 פגזים נפיצים לעבר המטרות, במרחק כ-100 מטר מחיילי גולני", סיפר קצין התותחנים ל-ynet. "לאחר מכן השתררה שם דממה והירי מהשכונה הופסק. מהירי הארטילרי הזה נהרגו 37 מחבלים ואף חייל לא נפצע. וזה למרות שטווח הבטיחות המבצעי לירי פגז ארטילרי הוא 250 מטר מהמטרה במרחב בנוי ו-350 בשטח פתוח. במקביל, מטוסי קרב תקפו את קו הבתים הראשון של המחבלים".

שג'עייה לאחר ההפצצה המסיבית 

על פי גורם צבאי, בפעילות התותחנים חוסלו כמה מפקדי שטח בכירים בארגוני הטרור: סגן מפקד החטיבה בדרום העיר, מחמד עודה; מפקד הגדוד בזיתון, שעבדאן דחדוח; טימן שוידח, מפקד פלוגה בגדוד שג'עייה; ג'מיל ודיע, אחראי הנ"ט בשג'עייה; היתאם חדאד, המוגדר אחראי חפירת המנהרות, ושמונה מפקדי חוליות שיגור. בנוסף, נפגעו מירי תותחים גם טארק ע'פור, מפקד פלוגה בגדוד שג'עייה, ואבו סלאם - ראש מערך ההנדסה בגדוד.

לדברי הקצין, "מח"ט גולני סיפר אחרי כך שזה היה הקרב הקשה בחייו. גדוד שג'עייה של חמאס חיכה שנים לקרב הזה והוא שינה דפוסים אצל מפקדי צה"ל הפועלים בשטח - אי-אפשר לפעול ללא האש הארטילרית, ובדילמה בין פגיעה בכוחותינו לפגיעה בפלסטינים בלתי מעורבים, ביטחון החיילים קודם. גולני הפעילו אש, אבל למחבלים יש 'מטרו' מתחת לשג'עייה".

לדבריו, "בריכוך המקדים הרגנו 15 מחבלים". עד כה ירו התותחנים לפחות 30 אלף פגזים על 880 מטרות: "בנוסף, ירינו 100 טילים מדויקים מונחים, בהם תמוזים עם 85 אחוזי הצלחה".

כזכור, באירוע "נגמ"ש המוות" נהרגו שבעה לוחמי גולני: סמל מקס שטיינברג בן 24 מבאר שבע, סמל ראשון שחר תעשה בן 20 מפרדסיה, סמל ראשון דניאל פומרנץ בן 20 מכפר אז"ר, סמל שון מונדשיין בן 19 מתל אביב, סמל בן וענונו בן 19 מאשדוד, סמל ראשון אורן נח בן 22 מהושעיה וסמל ראשון אורון שאול בן 21 מפוריה. ה' יקום דמם.

ירי ארטילרי בכינון ישיר לעבר שג'עייה (צילום: דו"צ)

"היו לנו אירועי משיכה שבהם מחבלים השליכו נשק עוזי או רובה PK לפתח של מנהרה כדי לפתות חיילים להתקרב. במקרה הראשון זה הסתיים באש לעבר חיילינו שהרגה שני לוחמים. במקרים הבאים הרגנו את המחבלים כי דחפור D9 הרס את המנהרה על יושביו. שלוש פעמים ביום לפחות המחבלים יוצאים מהפירים ויורים. מחבל מתאבד גם רץ לעבר טנק הסמח"ט והתפוצץ ללא פגע לטנק" סיפר קצין בכיר בשריון.

לדבריו, "לפני יומיים חשבתי שבגזרה שלי הסתיימה העבודה והעסק גמור, אבל רק אתמול מצאנו פירים חדשים בעומק של 25 מטר. מחצית מהמטרות הללו איתרנו בעצמנו ללא מודיעין מקדים. חטיבה 7 חיסלה עד כה 90 מחבלים, 65 מהם בטנקים וארבעה בדריסת טנק תוך כדי הסתערות. בנוסף השמדנו שלושה מתחמי שיגור רקטות".