אאא

שופט בית משפט השלום בירושלים, יצחק מילנוב, הרשיע אתמול שוטר בדרגת קצין במג"ב, בגין תקיפה וחבלה של אברך תושב ביתר, בעת הפגנות מחאה שנערכו בירושלים לפני שנתיים.

מדובר מקרה נדיר וחריג של הרשעת שוטר, בגין הכאת חרדי במהלך הפגנה בירושלים, כאשר במהלך השנים הוגשו אלפי תלונות למח"ש (מחלקה לחקירת שוטרים), והשוטרים במקרה הטוב זוכו ובמקרה הפחות טוב כלל לא הועמדו לדין.

השוטר שהורשע, גלעד מזרחי, שימש באותה עת כמפקד מחלקה במג"ב, תקף את האברך קשות בהפגנה שנערכה בתאריך 17.6.2007 ברחוב בר אילן והחרים את מצלמתו שבה תועדה ההפגנה.

האברך, הרב אריה הרשקופ מביתר עילית, שהה באותה עת על גג בנין ברחוב בר אילן 25 בירושלים ותיעד במצלמתו את מהלך ההפגנה. בשלב מסוים עלו לגג חבורת שוטרים שעליהם פיקד מזרחי ומצאו את האברך על הגג עם מצלמתו.

מזרחי דרש מהאברך להסגיר לידיו את המצלמה, אולם האברך שאל לתומו באיזו סמכות ומאיזו סיבה עליו להעביר את מצלמתו לידיהם. בתגובה תקף מזרחי באלימות קשה את האברך, הוציא מידיו בכוח את המצלמה, הפילו ארצה והכהו קשות בכל חלקי גופו. בסיום התקיפה אמר: "זה הפעם האחרונה שאתה מסרב לשוטר".

כדי לטשטש את מעשיו, מילא השוטר דו"ח פעולה כוזב ובה נכתב כי מצא את המצלמה נטושה, ובכך חפץ להסתיר את העובדה כי היא הוחרמה.

האברך פנה למשטרה וביקש לקבל לידיו בחזרה את המצלמה, אולם במשטרה סירבו והביאו את גרסת השוטר לפיה מצא את המצלמה נטושה בגג הבנין. בנוסף, הגיש האברך תלונה במח"ש בגין תקיפה וחבלה, כאשר בגרסתו תומכים שכנים שהיו עדים לתקרית וכן מסמכים רפואיים.

במהלך החקירה נחקרו כל שוטרי המחלקה שתחת פיקודו של מזרחי וכולם כצפוי העידו לטובתו כי לא נראתה כל תקיפה. ההתפתחות המשמעותית בפרשה היתה כאשר שוטר במחלקה, שלומי רביבו, שוטר דתי, הגיע וביקש לתקן את עדותו, בנימוק כי מצפונו מעיק עליו על שהעיד לא אמת.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בעדותו החוזרת שנאמרה גם באופן ישיר בביהמ"ש, סיפר השוטר כי אכן ראה את מפקדו מזרחי מוציא מידיו של האברך חפץ כלשהו וכן התגוששות שהתקיימה במקום. יחד עם זאת לא העיד על תקיפה.

ביהמ"ש קיבל את טענת התובע מטעם המדינה, עו"ד שלומי אברמזון, כי העדויות משלימות זו את זו. שכן השוטר עצמו הביא את המצלמה למשטרה, חברו ראה כי הוציא זאת מידי האברך ואילו האברך עצמו נמצא מוכה וחבול.

לאור זאת, ולאור מכלול העדויות והראיות, קבע השופט אתמול בהכרעת הדין ארוכה ומנומקת המתפרסת על פני 25 עמודים: "סוף דבר: אני מרשיע את הנאשם בעבירה של תקיפה הגורמת חבלה של ממש, עבירה לפי סעיף 380 לחוק העונשין".

בנוסף הרשיע השופט את הקצין בעבירה של שיבוש מהלכי משפט, ו"בעבירה לפי סעיף 244 לחוק העונשין", בגין מילוי דו"ח שקרי על נסיבות מציאת המצלמה כדי לטשטש את תקיפת בעלי המצלמה. יצוין כי במהלך הכרעת הדין ציטט השופט מהתכתובת שבין ח"כ הרב מאיר פרוש לנציגי המשטרה.

הדיון הבא בו יוכרע גזר דינו של השוטר והטיעונים לעונש יתקיים בעוד כמחצית השנה.