אאא

מידי כמה שבועות מגיעים חיילים וקצינים לסיורים מאורגנים בריכוזים החרדיים, חלקם נעשים מטעם הצבא וחלקם מצד גופים פרטיים. הסיור האחרון שהתרחש בתחילת השבוע סמוך לבית הכנסת 'איצקוביץ' בבני ברק, גרם למהומה כנגד לובשי המדים ועימה ביקורת כנגד הסיורים.

מטרת הסיורים הינה להכיר לגורמים הצבאיים את האוכלוסייה החרדית אך ככל שמקרי התקיפה הופכים לחלק מהנוף באותם סיורים, ישנם לובשי מדים שלא אוהבים זאת, כזה הוא הוא קצין בצה"ל שהשתתף בעבר באחד הסיורים בערים החרדיות. לדבריו, הסיורים לא מועילים אלא אפילו גורמות לנזק.

"תראה", הוא אומר ל"כיכר השבת", "אנחנו במצב שהוא מאוד רגיש. מצד אחד רף הלהבות של החרדים כנגדינו הצבא הולך ויורד. אנחנו עדים לפחות התלהמות מצד האוכלוסייה החרדית כנגדינו בשונה מתקופת חקיקת חוק הגיוס. ולכן אני סבור שעדיף להימנע מסיורים צבאיים במקומות חרדים".

מהומות בבני ברק בגלל סיור לחיילים (צילום: שאול קרוייזר)

הקצין מסביר: "תחשוב רגע מצב שבו קציני צה"ל יסיירו בערבים ערביות בכדי להכיר קצת יותר את האוכלוסייה עימה אנחנו מתמודדים מידי יום. זה הרי לא יוכל להתקיים. תהיה מהומה מטורפת. אז למה צריך לקיים סיורים כאלה בלב ליבה של העיר החרדית, הרי ברור לכולם שסיורים כאלה לא עוברים בשקט והם רק מבעירים את הרחוב החרדי כנגדינו".

"אני חושב שבכדי להכיר את הציבור החרדי אפשר להגיע לאותם מקומות ללא מדים וללא דרמות. אפשר להגיע בלבוש אזרחי ולראות מקרוב את האוכלוסייה החרדית. ואם כך הסיורים יתקיימו אז מצוין. אחרת זה יכול להוביל למצב שבו שוב החרדים יתקפו קצינים וחיילים ושוב יהיו מהומות". הוסיף.

הקצין מבהיר: "ברור שמותר לכל חייל לובש מדים להסתובב היכן שהוא רוצה ואנחנו צריכים לדאוג שלא יהיה מצב שבו קצין או חייל לובש יותקף על ידי אזרח. אנחנו מדינה ובמדינה יש חוקים ואם אדם יבחר לתקוף או לגדף חייל אז הוא יצטרך לתת את הדין על כך אבל בעת הזו הסיורים האלו מביאים איתם את המקרים הללו".