אאא

חוששים מגיוס החרדים: כ-20 קצינות בכירות במילואים בדרגות תת-אלוף ואלוף משנה ובהן בכירה לשעבר במוסד ובמשטרה, פנו במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק, והביעו את חששן מפגיעה בזכויותיהן של הנשים המשרתות בצה"ל על-ידי גיוס החרדים.

הקצינות טוענות כי צה"ל עשה ככל יכולתו כדי להביא לשוויון בצה"ל, אך כעת הן חרדות שהמהלך שמטרתו לקדם שוויון בנטל יביא לפגיעה בשוויון של הנשים המשרתות. הקצינות חוששות כי "ההקצנה הדתית" בצה"ל תחריף עם גיוס החרדים.

במכתב, שנשלח גם לשר שאול מופז, וליו"ר הוועדה לקידום השוויון בנטל ח"כ יוחנן פלסנר, כתבן הקצינות כי "בשנה האחרונה אנו נחשפות לדיווחים מדאיגים של הקצנה דתית במסגרות רבות בצה"ל. מגיעים דיווחים על מקרים רבים בהן מתרחשת הדרת נשים ופגיעה בזכויות של חיילות עקב דרישות של גורמים חיצוניים, מפקדים חרדים ודתיים".

גורמים צבאיים אומרים כי בצה"ל מודעים לכך שגיוס החרדים יחייב היערכות מיוחדת והקמת מסגרות מיוחדות ללא נשים, עם זאת, כולם יצטרכו לדעת לוותר.

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע אמש (ראשון) כי הוא מתנגד להגבלת מספר הפטורים מגיוס שיקבלו בחורי הישיבות, וזאת בניגוד לדעה הרווחת בוועדת פלסנר.

בעוד עבודת הוועדה מתקרבת לשלב המכריע לקראת סוף החודש, אז תציג את החוק החדש לשוויון בנטל ולגיוס החרדים, החליט ראש הממשלה להתערב בניסיון לרצות את כל הצדדים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לפי הדיווח בערוץ 10, נתניהו נפגש אמש עם יו"ר הוועדה, ח"כ יוחנן פלסנר, והביע את דעתו נגד הכוונה לקבוע מכסות לפטורים שיקבלו בחורי הישיבות, כפי שדורשים שר הביטחון אהוד ברק, שר החוץ אביגדור ליברמן ואחרים.

בקרב חברי הוועדה יש לא מעט גורמים שמעוניינים לקבוע מכסות לעומת הנציגים החרדים שהבהירו כי יתנגדו לכך נמרצות, אך ככל הנראה לא יגבילו את מספר מקבלי הפטור ויתמקדו בעיקר בתמריצים השונים של גיוס חרדים.

עוד דווח בערוץ 10 כי נתניהו מבקש גם למתן את המלצות הוועדה באשר לסנקציות הכלכליות שיוטלו על המסגרות החרדיות, בין היתר באמצעות פגיעה בתקציבים המועברים לישיבות, אם אלו לא יעמדו ביעדי הגיוס שתקבע הוועדה.

בערוץ 2 דווח אתמול כי הוועדה צפויה להמליץ על קיצור שירות החובה בצה"ל משלוש שנים לשנתיים ושמונה חודשים, בין היתר בשל הכוונה להגדיל את גיוס החרדים לצה"ל ובכך יהיו זקוקים בצבא לפחות כוח אדם, זאת בנוסף לכך שלפי תוכנית הוועדה החרדים צפויים לשרת במשך שנתיים בלבד.