אאא

בסוף השבוע האחרון, קוראי העיתונות המודפסת הפנימו שוב כי מרבית העיתונים אינם רלוונטיים, זאת לאחר שמרבית הכתבות עסקו בפרשנויות למבצע 'צוק איתן', ולא עסקו בכניסה הקרקעית עצמה או אף באפשרות שתהיה כזו. אך עיתון אחד, 'יום ליום', היה הכי קרוב לאמת: ובכותרת הראשית נכתב "נערכים לפעולה קרקעית ברצועת עזה".

בשיחה עם "כיכר השבת" יצחק קקון, עורך עיתון 'יום ליום', מותח ביקורת כנגד העיתונאים הביטחוניים שלדבריו טעו בהערכותיהם: "כל הפרשנים והעיתונות היו בטוחים שהולכים להפסקת אש, אך לפני חודש פרסמתי את כל המבצע על כל שלביו זה בעוד שלא מצאו את החטופים. כתבתי שהצבא יצא למבצע בגלל המנהרות".

"בתקופה האחרונה קיבלנו דיווחים שיש מנהרות על כל הגבול וכי מנהלי מוסדות קיבלו הוראה להגביר ערנות", הוא מסביר כיצד העריך נכונה כי צה"ל ייכנס קרקעית לעזה , "המידע המודיעיני דיבר על עשרות מנהרות. ניהלתי שיחות עם מפקדים בכירים בצה"ל, שמעתי מהם פרטים על הבעיות שיש כאן. הם סיפרו שהם נערכו שנה למבצע הזה".

קקון שמרבה לעסוק בנושאים הביטחוניים שב ומנסה לחזות את העתיד על פי המידע שיש בידיו: "יש פה אינטרס מצרי להחליט את שלטון החמאס, לתת לרשות הפלסטינית שליטה כלכלית בתוך עזה כמו גם המעברים שזה עיקר הוויכוח על מנת שהרשות הפלסטינית תהיה המושיע של עזה וכך לאט לאט לדחוק את שלטון חמאס החוצה, כי המצרים הם לא נגד הציבור בעזה אלא נגד שלטון החמאס השייך לאחים המוסלמים".

להערכתו של קקון, צה"ל יתמקד בשבוע הקרוב אך ורק בחשיפת המנהרות: "אני צופה שבשבוע הקרוב תהיה מלחמה על הגבולות על חשיפת המנהרות שזה השלב הראשון. מדובר על מנהרות מבית חאנון עד רפיח שזה כמה עשרות קילומטרים. הכוחות יצטרכו לעבור נקודה נקודה לבדוק שאכן אין מנהרות ואם יש אז חיל ההנדסה יהרוס המון בתים בגבול שמשם יש חשש למנהרות".

לדבריו, המדינאים חלוקים בדעתם האם צריך לכבוש את עזה או שמא יש לחזור למקומות אסטרטגיים בהם שלטנו קודם: "יחד עם זאת לקראת השלב השני ימשיכו לבתר את עזה לעד שמונה חלקים. בשלב השלישי יישבו על המקומות האסטרטגים שהם באזור גוש קטיף. כאן מגיע הוויכוח הגדול בתוך הדרג המדיני, ליברמן טוען שצריך לחזור לשליטה בגוש קטיף".