אאא

עד לסוף השבוע הקודם חשבו תושבי קרית מלאכי כי בעירם מכהנים שלושה רבנים, אלא שאז הוציאו במועצה הדתית מכתב הבהרה בו נכתב כי רק הרב חיים פינטו שליט"א מכהן כרב העיר וכי לעירייה אין סמכות למנות רבנים נוספים.

בכל מקרה מבהירים שם כי הרב פינטו האציל סמכויות על הרב יצחק-יהודה ירוסלבסקי שליט"א כרב האשכנזי של העיר. בחצרו של הרב יצחק עזריאל שליט"א, שמונה לאחרונה גם הוא כרב עיר, זועמים על המועצה הדתית.

ששים אלי (ק)רב

הסיפור החל לפני כחודשיים: בדרשת שבת הגדול הכריז הרב חיים פינטו שליט"א רב הערים אשדוד וקרית מלאכי, על מינויו של הרב ירוסלבסקי שליט"א, אב"ד קהילת חב"ד, כרב העיר האשכנזי של קרית מלאכי.

לפני כחודש הובא המינוי לאישור המליאה ובאותה הזדמנות מינו חברי המועצה גם את הרב יצחק עזריאל שליט"א, רב שכונת גן שמואל בעיר, כרב נוסף, זאת לאחר שבחצרו ראו את מינוי הרב ירוסלבסקי כמחטף.

תושבי העיר הרימו גבה על המינוי המשולש של הרבנים, אך מכיוון שהרבנים לא קיבלו תוספת שכר, הנושא עבר בשקט יחסי.

יצויין כי מאז מינויו של הרב פינטו כרב העיר אשדוד, הוא משמש כממלא מקום לרב העיר קרית מלאכי.

בסוף השבוע שעבר פורסם בעיתונים המקומיים בקרית מלאכי, מכתב חתום על ידי הממונים על המועצה הדתית, הרבנים יוסף בלוי ויהודה שטרית, בו הם מבהירים כי רק הרב פינטו נחשב לרב העיר: "מאחר ויש כאלה אשר השלום והשלווה השורר בעירנו מפריע את מנוחתם ומפעם לפעם מעוררים כל מיני טרוניות התלושות מן המציאות, מצאנו לנכון לפרסם הבהרה", לשון המכתב.

"לעיריית קרית מלאכי אין כל סמכות לבחור רב העיר, ממלא מקום, כי סמכות זו ניתנת למועצת הרבנות הראשית וכן אין לעיריית קרית מלאכי לבחור לבדה רב עיר".

בהמשך כותבים הממונים כי הרב פינטו עובד בהתנדבות לאחר שויתר על שכרו. "זכותו המלאה של רב העיר להיענות לרצון העדה האשכנזית ולמנות עבורם רב עיר אשכנזי".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

פנייה למשרד הדתות

מכתב זה עורר את זעמם של תלמידי הרב יצחק עזריאל שליט"א שעל פי המכתב שפורסם, משולל את תואר רב העיר. חבר המועצה אלי עזריאל ואחיו של הרב עזריאל פנה במכתב לשר הדתות יעקב מרגי, בו הוא מלין על "בזבוז כספי ציבור" לדבריו, של המועצה הדתית בגין פרסום המכתב בתשלום.

"המרגיז ביותר הוא השקרים המופצים כביכול על ידי בעלי תפקיד", כתב עזריאל לשר, "השבוע ביקשתי מממלא מקום ראש העיר (חיים שטיינר א.ג.) לכנס את מועצת העיר ולדון בהדחת הממונים מתפקידם, על מעילה בתפקידם והטעיה של הציבור".

לדבריו, אם ישנה זכות להסכמת ראש העיר למינוי מ"מ לרב האשכנזי, אותה זכות תעניק לרב עזריאל את תואר ממלא מקום רב ספרדי: "מעוררי המדנים והמחלוקות הם הממונים, אשר עוסקים בכך יום וליל ומשפילים את עצמם ואת הרבנות והרבנים".

ממשרד הדתות נמסר בתגובה כי רק הרב חיים פינטו יכול לשמש כרב העיר: "המשרד לשירותי דת מכיר רק ברבנים שמינויים נעשה על פי ההליך הנהוג לבחירת רבני עיר ועל פי הסמכת מועצת הרבנות הראשית".