אאא

המאבק בקריית יובל - מלחמת הגירסאות: בעוד מקורביהם של סגן ראש העיר חיים אפשטיין וחבר המועצה יוחנן וייצמן טוענים כי הבעיה נפתרה וכי הוועדה דחתה את מיזם הפתיחה של הישיבה החילונית, טוענים גורמים בסיעת 'יהדות התורה' כי הפרוטקול מוכיח אחרת.

לטענתם, הכיוון המסתמן הוא שראש העירייה ניר ברקת יצליח להעביר את החלטתו בסופו של דבר.

בפרוטקול נכתב כי "הועדה לא שוכנעה מדברי המתנגדים, כי הצורך בגני ילדים במתחם, גובר על צרכים אחרים, הן אלה המבוקשים בתכנית והן כאלה שהועלו בעת הדיון. יחד עם זאת, הועדה לא שוכנעה שהשימושים המבוקשים בתכנית, הם השימושים המיטביים בשטח הציבורי שבתחום התכנית. ראשית, לא השתכנעה הוועדה כי אמנם לא ניתן להקצות שטח לגני ילדים במבנה הציבורי שיוקם, וזאת בין היתר לאור אי הבהירות בהגדרת אופיו של הבניין המבוקש. שנית, לא השתכנעה הועדה כי פתרונות חלופיים לגני ילדים באזור אינם קיימים. שלישית, על אף הצורך הברור בשימושי פנאי וקהילה שהועלה, הרי ששימושים אלה לא הובהרו עד תומם במסמכי התכנית ובעת הדיון, וכן לא הובהרו הצרכים עצמם והיקף השטחים הנדרש עבורם.

עוד נכתב בהחלטת הוועדה כי "לאור האמור, פונה הועדה לוועדה המקומית ולעיריית ירושלים להציג בפניה בחינה כוללת של שטחי הציבורהקיימים והנדרשים באזור, זאת הן בהתייחס לצרכים קיימים והן לצרכים עתידיים וכן בהתייחס לתכנית האב יובלים גנים ולשלד הציבורי השכונתי המתווה בה, שחלק משמעותי ממנו מצוי בתחום התכנית. בחינה כאמור תתייחס לשטחים חומים וציבוריים באזור התכנית בשכונות הסובבות, בניהן שטחים ציבוריים ברחוב קדיש לוז, תורה ועבודה זנגוויל, גבעת האנטנה וכד'.

"הועדה מבקשת מהועדה המקומית להציע תכנון מקיף למערך השימושים בשטח המיועד לצרכי ציבור. הועדה תדגיש כי אם אמנם יימצא שהשימושים המתאימים בשטח המיועד למבנה ציבור הנם אזוריים ועירוניים במהותם, כדוגמת המכינה הצבאית שהוצגה בעת הדיון, יש להציגנספח בינוי והגדרות ברורות לגבי התכנים המבוקשים, הראויים לכשעצמם".

לסיום נקבע בפרוטוקול כי הועדה קובעת כי "בחינה ונספח כאמור יוגשו ללשכת התכנון תוך 90 יום ממועד פרסומה של החלטה זו וכי במידה ולא יוגשו המסמכים, תדחה התכנית".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כאמור, כעת מתחילה מלחמת הגרסאות. לדברי גורמים בסיעת 'בני תורה' הצדק עימם ואכן הוועדה תדחה בפועל את הקמת הישיבה החילונית. לדבריהם, הדבר מופיע במפורש שהועדה מחייבת להתאים את הקרקע עבור צרכי השכונה, קרי, גני ילדים וכדומה, ולא לאפשר הקמת מוסדות שאינם שייכים לשכונה, כמו הישיבה החילונית.

בנוסף, העניין חוזר לדיון בוועדה המקומית, בה יש רוב חרדי מוצק, אומרים בבני תורה. במקביל, גם חבר המועצה יוחנן ויצמן אומר בשיחה עם "כיכר השבת" כי משמעות הפרוטוקול הינה שהתכנית בטלה ומבוטלת. "זה חוזר לוועדה המקומית מה שאומר שבפועל לא יהיה לזה רוב ולכן התכנית להקמת ישיבה חילונית נגנזה" הוא אומר.

מנגד, גורמים בכירים ב'דגל התורה' אומרים כי אנשי בני תורה טועים בהבנת הנקרא. "בסך הכל מדובר בדחייה טכנית של 90 יום ומהפרוטוקול משתמע שהישיבה החילונית תקום בסופו של דבר על אף כל ההסתייגויות וההתנגדויות" הם טוענים.

כאמור, הוועדה בעצם דחתה את החלטתה לעוד שלושה חודשים, אך הדרך לקרוא את החלטת הוועדה תלוי בפלג אליו כל אחד משתייך, דבר שמביא למלחמת הגרסאות בין שני הצדדים.