אאא

בגלל עימות בין רב העיר ליו"ר המועצה הדתית אין תעודות כשרות: מאבק של ממש מתחולל בימים אלו בעיר ראשון לציון, הרביעית בגודל האוכלוסייה בישראל. בעלי עסקים רבים נמצאים במצב חסר אונים לאחר שלמרות חודשי הקיץ שהגיעו - זמן בו מונפקות תעודות כשרות חדשות, הרבנות לא הנפיקה להם אותן.

כל זאת, לכאורה, בעקבות עימות שפרץ בין המרא דאתרא, הרב יהודה דוד וולפא הנושא בתפקיד רב העיר היחיד לאחר שהרב הספרדי השיב את נשמתו לבוראו, לבין יו"ר המועצה הדתית המקומית, ישעיהו מלכה. המאבק החל לאחר פרשה שהתפוצצה בקול רעש גדול וטרם הסתיימה. אחד ממפקחי הכשרות הבכירים שתפקידו לחתום על תעודות הכשרות בעיר התלונן במשטרה נגד הרב, ואלו פתחו נגדו בהליכים פליליים.

מאז התקרית שהתרחשה לפני מספר שנים, הרב מסרב לחתום על תעודות כשרות בהן מופיעה חתימתו של מפקח הכשרות המדובר. השיא הגיע אחרי חג-הפסח, כאשר יו"ר המועצה הדתית סירב לשחרר תעודות לבעלי העסקים למרות רצונו של הרב לחתום בתנאי שמפקח כשרות אחר יהיה חתום בתעודה, כך עולה מעדויות של מפקחי כשרות רבים בעיר.

"יותר מ-300 עסקים ללא תעודות כשרות"

אחד המפקחים סיפר על כך בשיחה עם "כיכר השבת": "לאחד מהמפקחים שלנו יש בעיה עם המרא דאתרא ומאז הרב לא מוכן לחתום על תעודות הכשרות כל עוד חתימתו של המפקח רשומה בתעודות, כל זאת בגלל שאין בו אימון לאחר שהתלונן כנגד הרב בטענות כזב - לדברי הרב. ולכן הרב לא חתם על תעודות הכשרות".

"בנוגע המפקחים האחרים, הרב הסכים לחתום על התעודות ושחרר אותם בכדי שיוכלו לחלקם לעסקים. אך יו"ר המועצה הדתית הטיל ווטו למרא דאתרא ואמר שהוא לא משחרר אף תעודת כשרות עד שהרב לא חותם על תעודות הכשרות של המפקח היריב".

הוויכוח האישי גורם לכך שבעלי עסקים רבים נמצאים ללא תעודות כשרות יותר משבוע ימים: "כל בעלי העסקים נופלים על המפקחים ומבקשים את תעודות הכשרות. למפקחים אין מה לעשות והם מפנים אותם לגורמים אחרים. המרא דאתרא טוען מצידו שהוא שחרר את התעודות, המפקח עצמו לא יכול לשחרר את התעודות בגלל יו"ר המועצה הדתית".

"עיר שלמה ללא תעודות כשרות, מדובר על יותר מ-300 עסקים שנמצאים תחת השגחת הרבנות, יש גם אולמות אירועים, מסעדות, מפעלים, בקיצור, עיר שלימה בגלל מריבה בין רב ליו"ר המועצה". קובל המפקח.

יו"ר המועצה הדתית: "הרב סירב להיענות לבקשתי"

ישעיהו מלכה, יו"ר המועצה הדתית מסר ל'כיכר השבת' כי "צוות במחלקת הכשרות ובראשם המפקח הראשי נתי ברזילי סומן על ידי הרב הראשי בכך שהוא לא מכיר בהם ואינו מתייחס לעבודתם. בד בבד ההתנכלות של כבוד הרב לאותם גורמים שסימן ובראשם המפקח הראשי נתי ברזילי שאחראי על כ-50 מקומות השגחה בעיר. שהרב החליט לאחר שהמפקח הראשי נקרא לחקירה במשטרה ומסר עדות כפי שנתבקש בגלל זה הרב לא מכיר בו וזה גורם ופגע בזכויותיו של המפקח ובמעמדו ובשמו הטוב להיות חריג משאר המפקחים".

"הוויכוח אינו וויכוח אישי ביני ובין הרב", קובע יו"ר המועצה, "בעבר, לפני שהתמנתי כיו"ר המועצה עוכבו מספר פעמים התעודות עד קרוב לחצי שנה וזה דברים שמפורסמים וכל פעם מסיבות וטענות שונות ומשונות על ידי הרב".

"בשיחות שקיימתי עם הרב ביקשתי ממנו בכל לשון של בקשה כל עוד הנושא נמצא בחקירה בפרקליטות ובמשטרה וטרם התקבלה החלטה מבקש אני מהרב להתנהג אתו כמו כל המפקחים. הרב סרב להיענות לבקשתי ומובן שאני לא אתן ידי לפגוע בעובד ולהשפילו דבר שנעשה על ידי הרב גם עם מנהל המחלקה הרב חממי יוסף ששימש בעבר כראש בד"ץ נווה ציון ויורה דעה ביזה אותו מספר פעמים וגם בנוכחות נציג הרבנות הראשית לישראל".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"לצערי הרב מתעקש ומעניש את בעלי העסקים שהם תחת אחריותו של המפקח הראשי וגורם להם עוול בכך שאינו חותם על התעודות שלהם".

"רק היום בצהרים סיים הרב לחתום על התעודות" אומר מלכא, "פרט  ל-50 התעודות שהם תחת אחריותו של המפקח  הראשי הנ"ל. מדוע צריכים לסבול בעלי העסקים בגלל בעיה אישית של הרב מול המפקח הראשי". הוא טוען גם כי "כתוצאה מקריאת תיגר של עסק ובכדי לסתום פיות, נתן להם אישור ידני לא מכובד במקום תעודה, והעיקר ששמו של המפקח לא יופיע בתעודה, כך פותרים את בעיית התעודות".

"הנושא של בעיית הרב מול המפקח הועבר לפתחם של כל הגורמים הרלוונטיים לפתרון הבעיה; היועץ המשפטי למשרד לשירותי דת מר ישראל פת. סגן השר הרב בן דהן.  מנכ"ל המשרד מר אלחנן גלט, כבוד הרב הראשי לישראל הרב לאו, וראש אגף הכשרות הארצית, הנושא נמצא בטיפולם".

ביקשנו את תגובתו של הרב יהודה וולפא אך הוא סירב להשיב לשאלותינו באומרו "אני לא מתראיין".

ברבנות הראשית טרם הגיבו.