אאא

רבני חברות הקדישא, יחד עם אנשי הרבנות הכללית והצבאית בישראל, יקדשו בשבועות הקרובים 8 אתרים שונים בישראל ויכריזו עליהם כמקודשים לקבורה בעת הצורך. 8 בתי הקברות האלו מצפון הארץ ועד לדרומה יופעלו בעת אפידמיה המונית, פגיעת רעידת אדמה, אירוע גרעיני או מגה פיגוע שבהם יהיו בין 19 ל-35 אלף הרוגים ח"ו.

מחרתיים אמורה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה לאשר את התוכנית שגובשה על ידי משרדי הפנים, גורמי הביטחון ורשויות הקבורה בישראל. על פי התוכנית יוכל כל בית קברות שכזה לקלוט במהירות בין 2500 ל-3500 חללים לקבורה צפופה, באמצעות ארונות קבורה. מראש יוכרז שמדובר בקבורה ארעית לשנה אחת, על פי ההלכה, ובתום השנה ניתן יהיה להעביר את החללים למקומות קבורה קבועים, בתיאום עם בני המשפחות.

בישראל הולך וגובר החשש שבעת חירום ובשעה של אסון לאומי רחב ממדים, לא ניתן יהיה לנהל סדרי קבורה רגילים ובכלל זה זיהוי מלא והפרדה בין הנפטרים, ולפיכך הוכנה תוכנית לקבורה מהירה, כאשר כל חלל יצולם, יילקח ממנו די.אן.אי ולאחר מספור ייקבר בארון בבית הקברות הארעי הקרוב ביותר למקום שבו יהיה לאחר מציאתו.

רק בתום שנה יוצאו החללים, ייבדקו מחדש לשם זיהוי מלא ואז יובאו לקבורה שנייה וסופית.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

תוכנית הקבורה החדשה והמהירה לשעת חירום, נושאת את השם תמ"א 4/19 ויש לה כבר רוב לאישור במועצה הארצית. בדין וחשבון המלווה את התכנית ושאותו כבר קיבלו חברי המועצה נאמר כי החשש העיקרי, יותר מפגיעה גרעינית אפשרית הוא מכיוון של רעידת אדמה רבת עוצמה העלולה לגרום למותם של עשרות אלפי הרוגים ולמצב של כאוס איום במדינה, כאשר מלבד הטיפול בחללים יהיה צורך לטפל באלפי פצועים ולכודים בבתים הרוסים. כך למשל מופיע בתוכנית תסריט של רעידת אדמה שמוקדה בבית שאן, העלולה לגרום ל-19 אלף הרוגים. ככל שהמוקד יהיה קרוב יותר לגוש דן ולירושלים מספר החללים יעלה פי כמה וכמה.

שמונת בתי הקברות הזמניים המתוכננים להתקדש הםהארעיים הם: בצפון, ליד ראש פינה, בצמוד לשדה התעופה מחניים. בעמקים, בעפולה, בצמוד לבית העלמין העירוני. באזור חיפה, בצמוד לבית הקברות העירוני הישן של קריית אתא. בחדרה, ליד בית הקברות הקיים. בגוש דן, בתל אביב - בפארק מערב רמת השרון, וזאת אחרי שבעבר כבר קידשה הרבנות הצבאית את שדרות רוטשילד בעיר לאותה מטרה. באזור מודיעין והמרכז, ליד בית הקברות של היישוב גזר. בירושלים בצמוד לשדה התעופה עטרות שבין העיר לרמאללה ובדרום במרחב פארק חצרים.

כל בתי הקברות הזמניים נבחרו בשל היותם במישור ועם אדמה חולית או כזאת המאפשרת חפירה וקבורה מהירה וקלה של בורות להטמנת ארונות החללים וכיסויים.