אאא

כעת מובאים למנוחות בהר המנוחות שבירושלים ארבעת הנרצחים בפיגוע בבית-הספר "אוצר התורה" בירושלים: הרב יונתן סנדלר הי"ד, בניו גבריאל הי"ד ואריה הי"ד בני השש והשלוש, והילדה מרים מונסונגו הי"ד, בת השמונה, ביתו של מנהל בית-הספר "אוצר התורה".

גופותיהם של הנרצחים נחתו הבוקר (רביעי) בישראל, לאחר שהוטסו אמש מפריז.

במסע ההלוויה משתתפים רבבות בני-אדם מכל רחבי הארץ שבאו לחלוק כבוד אחרון לנרצחים.

אווה סנדלר, אלמנתו של יונתן, הובאה להלוויה באמבולנס של מגן דוד אדום, בשל מצבה הנפשי הקשה בימים הללו, מאז קיבלה את הבשורה הקשה על רצח בעלה וילדיה.

בין-היתר משתתפים בהלוויה: יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, שר הפנים ויו"ר ש"ס אלי ישי, שר החוץ הצרפתי ז'ופה, השר יולי אדלשטיין, לצד הרבנים הראשיים לישראל הגאון רבי משה שלמה עמאר והגאון רבי יונה מצגר

יו"ר הכנסת רובי ריבלין, ראשון המספידים, אמר כי "בית ישראל כולו עומד עמנו ברגעים אלה ומבכה את השריפה, את הרצח והשנאה שפגעו במשפחות תמימות. אבות על בנים, ילדות וילדים. פעם באיתמר ופעם בשדרות, פעם במומביי ופעם בארגנטינה, פעם בישראל ופעם בטולוז".

"העם היהודי ניצב מול חיות פרא שאינן יודעות שובע, מול חיות פרא שאינן מבדילות ואינן בוררות בין יהודי ליהודי. הם יודעים היטב כי אנשים אחים אנחנו, ומכירים את הערבות בין יהודי ליהודי. הם מבינים שהמחיצות הקיימות בינינו הינן אשליה אבל יודעים לזהות את הערכים המקודשים לנו היטב ומנסים לפגוע בהם", הוסיף ריבלין.

"זוהי שנאת תהומית ונוקבת, שאינה מפספסת שום הזדמנות לפגוע בכל מקום שבו מתקיימים חיים יהודיים. אבל אנו לא נחריש מול הניסיון לגדוע את עתידנו", סיים ריבלין את דבריו.

שר הפנים אלי ישי אמר בדבריו כי "יש דין ויש דיין - אנחנו קוראים לממשלת צרפת לנקוט את האמצעים הכי חמורים לגבי מבצע הפשע, ולעשות הכל כדי להגן על שלומם של יהודי צרפת". הוא הוסיף וקרא לממשלת צרפת לפעול בתקיפות נגד הרוצחים. 

הרב הראשי לישראל הרב שלמה עמאר, אמר בדבריו "שלא יחשבו אויבנו שמחולשה אנחנו בוכים ומתאבלים. אנחנו בוכים אבל אנחנו חזקים ואיתנים באמונתנו".

הרב עמאר הוסיף וספד בבכי, "למדתי באוצר התורה בקזבלנקה, שם הלכו ילדי ישראל לתורה ומצוות. גם לשם הגיעו רשעים ואכזרים ופגעו ברב ושני בניו ובילדה מרים מונסונגרו. אוי להם הרשעים. ביום שיקום השם ייקום דם עבדיו, כמה הם ישלמו - אין קץ. יש דין ויש דיין".

הרב הראשי לישראל הרב יונה מצגר הספיד ואמר: "צר לנו עליך אחינו יהונתן, נעמת לנו מאוד. בן יחיד להוריו, עזב את ביתו והגיע לצרפת כדי ללמד תורה. הגיע לבית הספר שבו הוא למד כדי להכיר תודה".

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, נשא גם הוא דברי הספד ואמר כי "המחבלים בחרו בדפוס פעולה שפל ופחדני. רצח בדם קר של ילדים חפים מפשע בשערי בית הספר. הם בחרו לקדש את המוות במקום לקדש את החיים".

שר החוץ של צרפת, אלן ז'ופה, הצהיר בדבריו כי "צרפת לא תסבול טרור". לדבריו, "בכל פעם שמקללים יהודי, בכל פעם שתוקפים מישהו מהקהילה היהודית, האומה הצרפתית כולה נמצאת על הכוונת. אבלכם הוא אבלה של צרפת כולה, והמעשה מכוון לאומה הצרפתית כולה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"אל תפקפקו כלל בנחישותנו להילחם באנטישמיות בכל מקום שתבוא לידי ביטוי. תקיפת יהודי בצרפת היא מעניינם של 65 מיליון צרפתים שלא מוכנים לסבול זאת", אמר ז'ופה וסיים בעברית, "תהיה נשמתם צרורה בצרור החיים".

אבישי, אחיה הבכור של מרים מונסנגו, קרא בקול בוכים "עד אנה ה' תשכחני נצח? עד אנה תסתיר את פניך ממני? עד אנה יקום אויבי עליי? הקדוש ברוך הוא - די! די! די!".

אבישי המשיך ופנה לאחותו, "מרים, אני לא דואג לך, אבל מהמקום שבו את נמצאת היום אבקש ממך בקשה אחרונה, תורידי דמעות ואל תפסיקי, שהקדוש ברוך הוא ייתן כוחות לאבא ולאמא לעבור את הניסיון הקשה מכולם. את נמצאת הכי קרוב לקדוש ברוך הוא".

עם תום מסע ההספדים, נקברו בזה אחר זה, לקול דמעות הבכי והשבר של אלפי המשתתפים, הרב יונתן סנדלר ז"ל ושני ילדיו גבריאל ואריה, והילדה מרים מונסנגו בת השמונה.