אאא

בתקופתו של נח – מה נחשב? רק הכסף .כמה שיותר כסף. על איסור גנבה או גזל הם לא הסכימו לשמוע. הכסף הוא העיקר וכל הדרכים להשיג אותו ? היו מוצדקות. לכן רצחו ולכן גזלו וכבר לא היה טעם בעולם היפה שנברא. עד שבורא עולם מביא מבול , כדי לשטוף את כל מה שנדבק כאן ולבנות עולם חדש עם ערכים חדשים.

מדינת הזהב

רבי נחמן מברסלב מספר על מדינת הזהב: חברת אנשים שהחליטה להקים מדינה שבה כל ענין החיים הוא רק הכסף. ומי שיותר עשיר? יותר חשוב.

כל אחד מוערך לפי חשבון הבנק שלו. ומי שלומד מקצוע ? – צריך לבדוק האם זה מקצוע שמכניס הרבה כסף. ומי שעושה מעשה טוב? צריך לבדוק מה הוא מרוויח מזה. .ומי שלא מרוויח ולא עשיר? חבל עליו! הוא ממש סתם בן אדם! 'בלי שום ברק' , ולא נחשב.

סמל הסטטוס החברתי

ולכל אחד היה דגל שהיה מכריז על כמות אושרו. אם יש לו רק קצת כסף?, היה לו דגל של חיה. כי הוא נחשב בעיני האנשים שם ל'חיה מסכנה' ותו לא. מי שהיה לו הרבה כסף, היה לו דגל של אריה - שזו חיה יותר חייתית וכוחנית.

ומי המלך?

כל אוצרות הזהב בעולם הם לפי הכוכבים. לכן מי שמאוד עשיר יש לו כח של הכוכבים. ומי שהתעשר באופן פתאומי ? הוא 'כוכב נולד!'. וככה סגדו כולם לכסף ולאנשים המחזיקים בו. והמליונרים הם ממש מלאכים...

העשיר הכי גדול, קנה את השלטון בכסף ולכן הוא נהיה ה"מלך!". מלך הרייטינג ומלך העוצמה.

ומה עם איכות החיים?

במדינת הזהב יש שכונות מסווגות לעשירים, או לשכבות סוציו אקונומיות של מעמד הבינים. וכל אחד מקיף את עצמו בגדר חשמלית ושמירה.. כי החיים שם הם גהינום של מלחמות בינאישיות, וגנבות וגזלות. כי כדי להשיג הרבה כסף והרבה זהב. יש שהרגו את חבריהם...

והאושר? לא נמצא בכלל. והם מוגנים בחומות ומוקפים בגבולות שבהם אין רשות למסכנים להסתנן. ופתאום בא יהודי נחמד, ומתחיל להגיד להם שהעולם לא שלהם. ולא הם בראו אותו. והם לא הכוכבים האמיתיים. והאלוקים לא אוהב את הריקוד הזה לעגל הזהב, ויש ערכים הרבה יותר חשובים. הוא מלמד אותם להתפלל ולבקש ולהתייחס לנשמה שבתוכם. והעבודה לא קלה.

אמנם אותו סיפור של רבי נחמן ממשיך ומוכיח איך אותו 'בעל תפילה' מסייע להם להלחם באויבי החיים. אבל כשאנחנו קוראים את הסיפור הזה- נראה שהספור נכתב לימינו אנו. בלי שום שינוי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מי שמחזיק את ההגה העולמי בפוליטיקה הם אנשי הכסף. ומי שמחזיק את ציר הרשע –גם הוא הנפט והכסף שהוא מייצר. ומי שנחשב אפילו אצלינו זה אנשים שיודעים לתרגם את כל הכשרונות למכרה של זהב.

והמחיר? הוא מחיר נורא. של איבוד ערכים.

ואם מישהו מפסיד כסף? אז כבר החיים שלו לא שווים. הוא 'מחוק' לגמרי ומתאבד ושורף את עצמו. ואם הוא מרוויח יותר מהמצופה? הוא כוכב שנולד. ואם הוא עושה את הבלתי אפשרי ? אולי הוא מלאך....

וצריך מחדש את אותו קול המצפון היהודי – שיחזיר את כולנו לאורות התפילה הנפלאים. ואל הקשר האמיתי שלנו עם הנשמה שנתן לנו הבורא. להחזיר את הדגלים של הערכים. חסד וצדקה ונתינה ואהבת הבריות.

בונים את התיבה מחדש

בפרשת נח, כשאנחנו קוראים על המבול הזה – מגיע הזמן לבנות לעצמנו מחדש את התיבה. את הערכים את כל מה שעומד נגד המבול השוטף והמאיים. להתחבר מחדש למה שבאמת יציל אותנו בחיים ויבנה לנו את העולם היפה מחדש – אלו הערכיםהיהודים של תורתינו הקדושה.שבת שלום ומבורך