אאא

ארגון רבני "בית הלל", בו חברים רבנים מהציבור הדתי לאומי, קורא לאפשר לבעלי מוגבלויות לערוך טקסי בר מצווה בבתי כנסת. לפי ארגון הרבנים, ניתן למצוא אפשרויות שיתירו לנער המוגבל לעלות לתורה.

במבוא לנייר העמדה ההלכתי שפורסם על ידי הארגון בבתי הכנסת ברחבי הארץ מסבירים רבני בית הלל את ה"חשיבות" בפעולה זו. "חלק משכלול עולמו של הקב"ה הנדרש מאתנו, הוא לתקן עוולות ולצרף חברים תחת כנפי השכינה... עלינו להחמיר ככל שנוכל במימוש מצות 'ואהבת לרעך כמוך' על ידי הכלת הילד כחבר בקהילה ככל חבר אחר".

"במקרים בהם מצבו של הילד איננו מאפשר לו לחגוג את בר המצווה שלו כמו כל הילדים – מוטל עלינו למצוא דרכים חלופיות משמעותיות לחגיגת בר המצווה. בין כך ובין כך עלינו 'לתפור חליפה אישית' לכל ילד, חליפה המתאימה ליכולותיו, כדי שהוא ומשפחתו יחגגו את בר המצווה שלו בדרך משמעותית המכבדת אותם". הוסיפו.

כך למשל, במקרים בהם מסיבות שונות לא ניתן יהיה לחגוג את בר המצווה בדרך המקובלת, ממליצים בארגון על מספר חלופות משמעותיות שמותאמות ליכולותיו של הילד ומכבדות אותו ואת משפחתו, דוגמת כיבוד הנער באחיזה בספר תורה, בקריאת פסוק לפי יכולותיו או מפגש בחבורת משפחה וידידים, "המטרה הראשית היא קביעת זמן שיציין באופן משמעותי את כניסת הנער למצוות". נכתב בנייר העמדה.

במסגרת הקמפיין, הארגון יאסוף ויפרסם את רשימת בתי הכנסת בהם מתאפשר לנערים בעלי מוגבלויות שכליות התפתחותיות לחגוג בר מצווה. בתי הכנסת יפרסמו את סיפורם של הנערים שחגגו כניסה לעול מצוות בתיאום עם המשפחות כדי להמשיך ולעורר מודעות לנושא.