אאא

הפיגוע בבריסל: במרכז רבני אירופה סבורים כי הפיגוע במוזיאון היהודי בבריסל שגבה את חייהם של ארבעה בני אדם בהם בני הזוג מירה ועמנואל ריוה ז"ל, הוא תוצאה ישירה של חקיקת חוקים אנטי יהודים כמו איסור ברית המילה ואיסור השחיטה.

הרב אריה גולדברג, סמנכ"ל מרכז רבני אירופה אמר בשיחה עם "כיכר השבת" כי המפגע הושפע משיח החקיקה המתלהם נגד מושגים יהודים: "בשלוש השנים האחרונות היה גל של חקיקה נגד היהדות, גם בנושא של איסור ברית מילה בגרמניה ובמקומות אחרים ובאיסור השחיטה היהודית בהולנד, בנורבגיה בדנמרק ובמקומות נוספים, זה השפיע בסופו של דבר על האווירה ברחוב. גם אם יגידו לי שמדובר במפגע יחיד שביצע את הפיגוע בבריסל, בסופו של דבר הוא מושפע מהאווירה שנוצרה בשנתיים האחרונות".

הטבח בבריסל (מצלמות אבטחה)

"במשך השנתיים האחרונות זהו לא סוד שמרגישים אווירה אנטישמית, גם יהודים באופן אישי וגם מרכזים יהודים", אומר גולדברג בהתייחסו למתרחש באירופה. "ברור שאחרי הפיגוע הביטחון האישי יורד ואנשים חוששים. אנחנו יודעים על מה שקורה בצרפת, אתה שומע שיש יהודים שנוסעים לעסקים באירופה וחוששים ליהדותם. זה מזכיר תקופת אפלות".

לאור זאת, במרכז הרבנים דורשים לפעול בתקיפות כנגד אמירות אנטישמיות וכנגד חקיקה אנטי יהודית: "לכן אני דורש ומבקש מהממשלות גם להימנע ולהפסיק את הנושא שכל הזמן כביכול בגלל צער בעלי חיים, למנוע את החקיקה נגד היהדות. אנחנו פונים ומבקשים מהם לנקוט ביד תקיפה מאוד בנושא של אנטישמיות ולצאת נגד כל אמירה אנטישמית שנעשית גם אם מדובר ביחיד. לפעול ולא רק לגנות".

"אני מקווה שהפיגוע זעזע את הממשלות וגם את ראשי הפרלמנט באיחוד האירופי ואנחנו מאוד מקווים שבימים הקרובים אנחנו נתבשר שהם החליטו לפעול ביד תקיפה נגד כל אמירה אנטישמית בעל-פה או בכתב. לא צריך לחכות שיהיו יריות אלא גם על אמירות אנטישמיות צריך לטפל". הוסיף גולדברג.