אאא

"כמי שעומד בראש המדינה, העיניים נשואות אליך למען גורלן של נשמות יהודיות שחיות עמנו אך אינן יודעות מאומה אודות עצם היותן בנים לעם היהודי, לנוכח אותו איסור גורף שיצא על-ידי הכנסייה מיד עם תום השואה, שלא לחשוף בפני הילדים את מוצאם. ניתנת כאן הזדמנות חד יוצאת דופן להעברת פנייה אלמנטרית אל האפיפיור תוך ניצול האווירה המיוחדת של שהותו בארץ. אנו פונים אליך לנצל את ההזדמנות ולשאת בפני האפיפיור בקשה נרגשת זו".

במילים אלו מסתיים מכתב מיוחד ששיגר בימים אלו יו"ר ארגון הפעילים יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ, אל ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה שמעון פרס, הנקראים לנצל את המומנטום שנוצר בביקורו של האפיפיור בנדיקטוס ה-16 בישראל, למען ילדי השואה.

בקריאה המקורית ששוגרה לאפיפיור כי "לנוכח העובדות המזעזעות כל לב יהודי בעניין יתומי השואה אשר הופקדו על ידי הוריהם הקדושים בין משפחות נוצריות במטרה מפורשת שיוחזרו למשפחותיהם היהודיות, בתום המלחמה. אך למרבה הצער, הכאב והאכזבה המרה סרבו המשפחות המאמצות לגלות לילדי הקדושים את מוצאם ובכך מנעו מהם כל אפשרות שיבה לעם היהודי".

"אין לנו ספק", קובעת קריאת יד לאחים, "כי המשך השתיקה בנושא רגיש זה תנציח את סבל העם היהודי ואת נצחון מטרתם של הנאצים להעלמת העם היהודי. על כן פונים אנו כי אנא תצא נא בקריאה כי חובה על כל נוצרי לגלות לאותם יתומי-שואה, את עברם היהודי ולספק להם כל מידע על משפחותיהם".

בשבוע הבא יתקיים כינוס מיוחד של "מרכז רבני אירופה", במרכזו של הכינוס תצא קריאה רשמית לאפיפיור לעזרה בגילוי ילדי השואה.

בעקבות ההד שנוצר לדברים, פנו ניצולי שואה רבים אל המשרדים הראשיים של יד לאחים בבקשם לחזק את הפעולה החיונית. כמה מהניצולים העידו כי הם עצמם הכירו ילדים שחסו בבתי משפחות נוצריות ובכנסיות וכיום אי אפשר לדעת מה עלה בגורלם. "אם הפנייה הנרגשת שלכם אל האפיפיור תיפול על אוזניים קשובות", אמרו הניצולים, "ברור לחלוטין שברגע שקריאה יוצאת מפי האפיפיור, יש לה הדים ברורים בכל העולם. לפיכך יש סיכוי גדול שאחינו היהודים יתוודעו לראשונה לעצם היותם יהודים".