אאא

שלושה מתמודדים על ראשות העיר ירושלים - ראש העיר המכהן ניר ברקת, משה ליאון, מועמד מפלגת 'הליכוד ביתנו' שזכה לתמיכת גדולי התורה הליטאיים, וחיים אפשטיין מועמדו של הגר"ש אויערבך ומפלגת "בני תורה".

לא מעט גורמים בציבור החרדי סבורים כי מועמדותו של אפשטיין, תביא לפגיעה במועמד בו יתמוך הציבור החרדי, מאחר וכפי הנראה הבחירות יהיו צמודות ויוכרעו על חודם של אלפי קולות.

בשעות הערב אמש (ראשון) התקיים בביתו של חבר מועצת גדולי התורה של 'דגל התורה' וראש ישיבת 'עטרת ישראל', הגאון רבי ברוך מרדכי אזרחי, כינוס מיוחד בהשתתפות רבנים, ראשי ישיבות ונציגי ציבור לחיזוק כוחה של תנועת 'דגל התורה' ולפתיחת מערכת הבחירות וזאת בשל העובדה כי בעיר רצה רשימה נוספת בשם "בני תורה" שמריצה את חיים אפשטיין לראשות העיר.

במהלך הכינוס נשא מקורבו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן, המשגיח הרוחני בישיבת "אורחות תורה" דברים חריפים ונוקבים על מה שכינה "ערעור סמכותם של גדולי הדור", כשהוא  מכוון  לכך שיש כאלו בציבור הליטאי הפועלים לדבריו כנגד מנהיגותו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן.

"נכנסתי למורי ורבי מרן ראש הישיבה שליט"א ולמרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי שליט"א", פתח הרב מישקובסקי והמשיך: "ושאלתי כמה שאלות שנשאלו ועדיין איני אומר את כל הדברים שהיו גם דברים חריפים".

"א. צריך לדעת, פה זה ענין של ערעור סמכות זקני הדור. יש לנו בזה דברים נוראים, קשה לדבר. היום חל יום פטירתו של מרן ה'חתם סופר' זיע"א, שכידוע חירף נפשו על כבודו של רבו הגאון רבי נתן אדלר זצוק"ל, וקיבל על כך הרבה בליסטראות על-ידי אנשי ההשכלה. מרן החזון איש זיע"א אמר פעם לאחר מנכדיו של מרן החת"ס זיע"א, כי בכך הוא לימד אותנו לא רק להיות רב'ה גדול, אלא, גם מהו תלמיד מובהק אמיתי", אמר הגר"ח מישקובסקי.

"היות ומדובר לערער את סמכות גדולי הדור, אמר לי מרן הגר"ח שליט"א, שהיום שלח אליו אחד מגדולי ראשי הישיבות, שהיות ואף פעם לא התעסק עם פוליטיקה ואולי יפגע בלימוד, שלח לו מרן הגר"ח שליט"א, ש'כאשר מדובר בנושא כבוד התורה אין שיקולים כאלה'. זו פעם יחידה שגם מרן ראש הישיבה שליט"א וגם מרן הגר"ח שליט"א שלחו לראשי ישיבות קריאתם שישתתפו באסיפה", הוסיף המשגיח.

הרב מישקובסקי הוסיף ואמר כי "עוד אמר לי מרן הגר"ח שליט"א, צריך לדעת שהיות והדבר נוגע לכבודו של מרן ראש הישיבה שליט"א, מי שיוצא נגדו ינחל מפלה גדולה".

 (צילום: שלומי כהן, כיכר השבת)
כינוס רבני 'דגל התורה' בירושלים, אמש (צילום: שלומי כהן, כיכר השבת)

הגר"ח מישקובסקי התמקד בשאלת הבחירות לעיריית ירושלים ותמיכתם של גדולי הדור במועמדותו של משה ליאון ואמר? "שאלנו, בקשר לראש העירייה ולנציגי העירייה, יש כאלה ששאלו שהיות ומדובר כרגע שגם נציגים אלו חרדים וגם אלו חרדים, למה להיכנס למחלוקת. מרן ראש הישיבה שליט"א יצא מגדרו וכך גם הורה מרן הגר"ח שליט"א: 'אדם יש לו דבר, באים אליו ולוקחים ממנו וזה נקרא להתערב?' גדולי ישראל, זקני הדור, עיני העדה שליט"א אומרים - אחרים עושים מחלוקת נגדינו".

"ניסו להפיץ בתחילה", המשיך הרב משיקובסקי בדבריו החריפים, "שכביכול בני הבית של מרן ראש הישיבה שליט"א מונעים בפניו את הצגת הדברים, וביקשו ממני לילך ולהשיח דבריהם בפניו, בטענה לכך שיש צד שני. ואמר לי מרן שליט"א, 'לכל דבר צריך שני צדדים, אני לא צד בזה, אני שותק'. וכך כולם יודעים שזו דרכו של מרן ראש הישיבה שליט"א, הוא שותק. אך הפעם יצא מגדרו, כאשר על הפרק ניצבת השאלה של מרות גדולי הדור. שמעתי דברים חריפים".

"דבר נוסף, אמרו כמה שמפחדים מקפידה של צד שני. מרן ראש הישיבה שליט"א אמר, 'אין להם זכות להקפיד!' מרן הגר"ח שליט"א, אמר, 'מהקפידה הזו ודאי אין מה לפחד. הצד השני יש לו הרבה מה לפחד!".

"דבר אחרון, יש מועמד חרדי", המשיך הגר"ח מישקובסקי והתייחס למועמדות אפשטיין לראשות העיר, כפי דברי גדולי ישראל, "אמר לי מרן ראש הישיבה שליט"א, אני הייתי בבריסק, שם היה מועמד חרדי ומועמד נוסף שאינו חרדי, ומרן הגרי"ז סולוביצ'יק זצוק"ל, חפץ שיתמכו במועמד השני, שאינו חרדי, משום שהיה יותר ממושמע לו, מאשר המועמד החרדי. המועמד השני גם היה דתי, וידעו שהוא יעשה הכי הרבה למען קדשי ישראל. כאן הולכים דרך מועמד חרדי להביא את ניר ברקת, שעל ידי שיבחרו בו ינציחו את המועמד שיחריב את קדשי ישראל. מרן הגר"ח שליט"א אמר 'כבר הורה זקן'".

את דבריו סיים הגר"ח מישקובסקי, ברגש רב, "יש דבר אחד ששייך רק לחכמי התורה, ברכות שייך לגדולי ישראל, יש לנו ברכה ממרן ראש הישיבה שליט"א ומרן הגר"ח שליט"א, ועם ברכתם נצעד ונזכה לקדש שם שמים לקיים ועשית ככל אשר יורוך, ונזכה לראות עיר מלך על תילה בנויה פלטרין של מלך".

 (צילום: שלומי כהן, כיכר השבת)
כינוס מפלגת "בני תורה" בבית הגר"ש אויערבך בחג הסוכות (צילום: שלומי כהן, כיכר השבת)

בהמשך הכינוס, הגיע הגאון רבי חיים שלמה ליבוביץ, שאמר כי יש לו צוואה מאביו הגאון רבי יעקב משה ליבוביץ זצוק"ל, אשר ייסד את ישיבת קמניץ בירושלים לאחר השואה, בנו של מרן הגרב"ב זצוק"ל, שלא להשתתף באסיפות בחירות, אך עתה הורה לו מרן הגר"ח קניבסקי באופן אישי, כי אין מדובר באסיפת בחירות נוסח הצוואה, אלא, באסיפה של כבוד התורה של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן, ולכן הגיע למעמד החשוב שיסודי הדת תלויים בו.

יצויין כי מרבית ראשי הישיבות שנאמו בכינוס ביניהם הגרב"מ אזרחי, הגאון רבי יצחק אזרחי, הגאון רבי יצחק שיינר והגאון רבי אריה פינקל דיברו על כך שיש מנהיג לדור הלוא הוא הראש ישיבה ויש לפעול בדרכיו ולקיים ככל אשר יורוך בכל המובנים על פי הדרכתו.

מנגד, ב'הפלג הירושלמי' אומרים כי ימשיכו לרוץ עד הסוף. לדבריהם, הובאו בעיתון "הפלס" במאמרים נרחבים במהלך השבוע האחרון נימוקים אמיתיים ונוקבים מדוע יש לבחור במועמד חרדי בשעה שמולו מתמודדים  שני מועמדים שאינם כאלו.

"אנחנו עושים הכל בגיבויו של ראש הישיבה הגר"ש אויערבך ועל פי הכוונתו וגם ללא סיבה הגיונית היינו יוצאים לדרך רק בכדי להישמע לדעת תורה, אך מלבד זאת מדובר על אפשרות להוכיח את כוחנו ולכן כולנו מתייצבים לנאמנו ותומכים בו", הם אומרים.

לדבריהם, "לא תמיד המטרה לנצח, כשיש שני מועמדים ששניהם אינם מתאימים כיוון שהאחד חילוני והשני פגע במעמד בני הישיבות בחוק הגיוס שנוסח על ידו, הרי שיש לבחור במועמד שלישי בן תורה".

 (צילום: שלומי כהן, כיכר השבת)
המועמדים - ניר ברקת ומשה ליאון (צילומים: פלאש 90)

יצויין כי בשיחה שקיים הבוקר "כיכר השבת" עם גורמים בכירים ב'יהדות התורה' הם מביעים כעס על ראש עיריית ירושלים ניר ברקת לאור הפרסומים על התבטאותו כי החרדים ישלמו את המחיר של אי התמיכה בו. "התגלה פרצופו האמיתי של ברקת ומתברר כי הוא שונא חרדים בדיוק כמו לפיד ושותפיו לממשלת השמד, זה יהיה אסון לציבור החרדי אם הוא ימשיך לנהל את העיר", הם אומרים.

אלא שבמטה ברקת מתברר מכחישים את ההתבטאויות בשמו של ראש העיר שם טוענים כי מדובר בעורבא פרח ובסיפור המצוץ מן האצבע. "לא היה ולא נברא, המשפטים האמורים הם פרי דמיונו של המפרסם. האמת והאתיקה ממנו והלאה", אומרים מקורבי ברקת.