אאא

רבנים חדשים לעיר ירושלים: בתום שלוש שעות הצבעה, הכריעו ארבעים ושמונה חברי גוף הבוחר כי הראשל"צ הגאון רבי שלמה משה עמאר יכהן כרבה הראשי הספרדי של ירושלים והרב אריה שטרן כרבה הראשי האשכנזי של העיר.

לאחר 11 שנים בהן לא כיהנו רבנים ראשיים בעיר ירושלים, ולאחר עשרות עתירות לבית המשפט העליון וניסיונות לדחות את הבחירות, התקיימו היום (שלישי) הבחירות באולם מועצת העיר בכיכר ספרא.

הראשל"צ הרב שלמה עמאר נבחר ברוב של 28 קולות מחברי הגוף הבוחר, הרב אריה שטרן נבחר ברוב של 27 קולות מחברי גוף הבוחר.

הגר"ש עמאר זכה לתמיכת מועצת חכמי התורה של ש"ס בראשות הגאון רבי שלום כהן, וכן לתמיכת הציונות הדתית - 'הבית היהודי' וראש העיר ניר ברקת, מה שהבטיח לו את הניצחון בבחירות, זאת עלמות התנגדות נחרצת של הרבנים האשכנזים והאדמו"רים.

הרב אריה שטרן זכה לתמיכתם של בכירי הציונות הדתית וכמובן 'הבית היהודי' וראש העיר ניר ברקת, הבוקר פרש הרב יעקב שפירא מהמירוץ בכדי שלא להביא לפיצול בקולות ולגרום להפסד של הרב שטרן.

המפסידים 

הרב שמואל אליהו שזכה לתמיכת גדולי ישראל מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן והפסיד את הבחירות קיבל 18 קולות מחברי הגוף הבוחר.

הגאון רבי מרדכי טולדנו, חתנו של מרן פוסק הדור רבי עובדיה יוסף זצוק"ל, שהיה משום מה בטוח כי ינצח את הבחירות, כצפוי הפסיד לאחר שלא קיבל אף קול.

הרב חיים אמסלם, מי שהיה בעבר חבר כנסת מטעם ש"ס והודח על ידי מרן הגר"ע יוסף זצוק"ל זכה ל-2 קולות מהגוף הבוחר. 

הגאון רבי משה חיים לאו, מועמד 'דגל התורה' וש"ס, שהיה נראה כי יש לו את הסיכויים לנצח את הרב שטרן, זכה ל-20.

יתר המועמדים לא קיבלו אף קול, בהצבעה למועמד האשכנזי נמצאה מעטפה אחת ריקה.

רבני ירושלים - קורות חיים

הראשל"צ הגאון רבי שלמה משה עמאר, בן שישים ושש, שמהערב מכהן כרבה הראשי הספרדי של ירושלים, כיהן בעבר כרב הראשי לישראל לצד הגאון הרב יונה מצגר.

הרב נולד בקזבלנקה ולמד בתלמוד תורה המקומי "אוצר התורה", בגיל 14 הוא עלה ארצה יחד עם הוריו והתגורר בשכונת פרדס חנה.

הרב למד דיינות אצל מי שנחשב לרבו הגאון רבי יעקב ניסן רוזנטל זצ"ל, ובגיל 22 הוא מונה לרב ומנהל מחלקת הכשרות בנהריה.

הגר"ש עמאר שירת בצה"ל במחלקת זיהוי חללים, ובתקופת המילואים שימש כרבה של יחידת החילוץ וההצלה. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בשנת תשמ"ב, מונה הרב עמאר לדיין בצפת‏, את כהונתו בבתי הדין הרבניים עשה בערים טבריה, באר שבע, חיפה ואשקלון. בתום תקופה זו מונה לאב בית דין בפתח תקוה.

בשנת תשס"ב נבחר הרב לשמש כרבה הראשי של העיר תל אביב, שנה לאחר מכן הוא נבחר לכהן כרבה הראשי של ישראל והראשון לציון. במשך השנים חיבר הרב ספרים רבים, ובראשם "שמע שלמה" ו"כרם שלמה". 

הרב אריה שטרן, בן שבעים, שמהערב מכהן כרבה האשכנזי של ירושלים, מכהן כראש מכון 'הלכה ברורה'. הרב שטרן נולד בתל אביב. למד בישיבת היישוב החדש, בישיבת מרכז הרב ובכולל "שבט מיהודה" להכשרת דיינים בתל אביב בראשות הרב אפרים בורדיאנסקי.

הרב משמש גם כרב קהילת הר חורב בשכונת קטמון בירושלים. כיהן בעבר כראש ישיבת הדרום ברחובות, כר"מ בישיבת מרכז הרב ובישיבת קריית שמונה וכמגיד השיעור הכללי בישיבת הכותל, בישיבת אורות שאול ובישיבת ההסדר אש התורה. לימד גם בישיבת אור עציון. לרב שטרן שבעה ילדים. בתו שירה נהרגה בתאונת דרכים בשנת 2007, בגיל 21.