אאא

המשיחיות בציונות הדתית מחמירה: רב הישוב 'אפרת' הרב שלמה ריסקין, רכש לעצמו בגדי כהונה, והוא קורא לציבור הרחב לחדש את מצוות הקרבת הקורבנות בחג הפסח בהר הבית. 

"אין שום סיבה אמיתית לכך שאין לנו רשות לבנות מזבח בהר הבית", לדבריו של ריסקין, מהיכרותו ומשיחות שערך עם מנהיגים מוסלמים, הם אינם מתנגדים לעובדה שעל הר הבית ייבנה מזבח עבור היהודים. 

"אפילו במצב הנוכחי בהר הבית יש מקום לקיים את מצוות קורבן הפסח. זה צריך להיות אחד מיעדינו". אומר הרב ריסקין בראיון שקיים עם 'מקור ראשון'. "עיקר הציונות של הרב צבי הירש קלישר, ושל רבים נוספים מהציונים הנלהבים בדור שעבר, התבטאה בניסיון לחדש את קורבן הפסח, כדי לזבוח קורבן אין צורך דווקא בכוהן מיוחס".

"אין שום סיבה אמיתית לכך שלא נמצא עד היום מקום לבניית בית כנסת בהר הבית, ולכך שאין לנו רשות לבנות שם מזבח, קטונתי מלהבין איך ייתכן שלכל בן דת אחרת - הינדואים, בודהיסטים, נוצרים או מוסלמים מותר להתפלל שם, ורק אנו מנועים מכך. אינני רואה לכך שום הצדקה" אומר ריסקין.

 (צילום: מכון המקדש)
הרב ריסקין וכהנים נוספים. (צילום: מכון המקדש)
הגדלה

לדבריו של הרב ריסקין, יותר יהודים צריכים לעלות להר הבית, זאת למרות האיסור ההלכתי החמור: "אינני מבין מדוע לא עולים כיום יותר יהודים להר הבית, כשקיימת אפשרות לעשות זאת. באמריקה היינו אומרים 'אם לא תשתמש בזה, תאבד את זה'; אם היינו מגיעים לשם יותר, זה היה מעביר לכל העולם את המסר שבשבילנו זהו מקום מרכזי".

 "נוכחות עם ישראל בהר הבית מסמלת במובהק את השלום, והיא קיומו של הפסוק 'וכיתתו חרבו־ תם לאתים וחניתותיהם למזמרות, לא יישא גוי אל גוי חרב ולא ילמדו עוד מלחמה'. זה הרי עיקר הנבואה בנוגע לאחרית הימים".

"אינני מגלה שום סוד באמירה שירושלים והר הבית אינם מופיעים כלל בקוראן" אומר ריסקין וממשיך: "צריך להיות ברור שמבחינתנו הר הבית איננו רק חלק מהמולדת אלא העיקר שבה". 

"אני מכיר בסביבת אפרת כמה שייח'ים שמקבלים את האפשרות שייבנה מזבח יהודי בהר הבית. זה לא כל כך רחוק מהם" אמר ריסקין.