אאא

למדינת אלבניה, המונה מאות יהודים שהם ´נידחים´ ממש הגיעה משלחת בראשותו של הראשל"צ הרב שלמה משה עמאר שליט"א כדי לייסד את הקהילה היהודית מחדש. קהילת יהודי אלבניה הייתה קהילה מפוארת לפני שנים שהונהגה הדיקטוטרה הקשה במדינה שלא נתנה חופש דת כמו כרבים ממדינות הבלקן.

"הסמליות של הקמת הקהילה בחנוכה והארת אור הגלות באור החנוכה באלבניה הוא הוספת אור לעולם כולו" אמר הראשל"צ עם נחיתתו בטירנה בירת אלבניה.

אל המשלחת הצטרפו משלחת רבנים מ"מרכז רבני אירופה´ שכללה את הרבנים: הרה"ח השליח גרשון מענדל גורליק, הרה"ח אריה גולדברג סמנכ"ל ´מרכז רבני אירופה´, הרה"ג מרדכי ביטון נציג בכיר של ´מרכז רבני אירופה´.

אל המעמד המרכזי במלון המפואר "טירנה אינרנאשיונל" התקבצו ובאו יהודים מרחבי המדינה ונציגים בכירים מכל הדתות שבאלבניה.

נשיא המדינה וראש הממשלה שנבצר מהם להשתתף בטקס המכובד עקב השיטפונות בצפון המדינה המוגדרות כאסון לאומי, שלחו את נציגיהם הבכירים לטקס עם איחולים חמים ליהודי המדינה.

טקס חידוש הקהילה היהודית באלבניה כלל גם הכתרת רב ראשי למדינה.

בטקס שנפתח עם דברי הראשל"צ הודה הרה"ר לממשלת אלבניה ולעומדים בראשה על ההתגייסות להעמיד את הקהילה מחדש ולהכתיר רב ראשי במדינה זו. "העם היהודי שכל כוונתו לטובה בא ביום זה להאיר את גם את אלבניה ולהאירה באור היהדות" אמר הראשל"צ והוסיף "ממדינה זו יראו מדינות נוספות דוגמא איך היחס צריך שיהיה לעם היהודי".

נציגי הדתות קיבלו את הראשל"צ בדברים חמים ובירכו את הצעד המיוחד להעמיד את הקהילה היהודית מחדש.

נשאו דברים הרב גורליק והרב אריה גולדברג שהנחה את טקס הכתרת הרב הראשי.

הרב הראשי של אלבניה הרב יואל קפלן נשא דברים מרגשים והודה לכל המסייעים לעניין ובעיקר לראשל"צ שהגיע ועשה מאמץ מיוחד עד לאלבניה המרוחקת כדי להחיות את יהודי המדינה. עוד הודה הרב קפלן ל ´מרכז רבני אירופה´ שעשה מאמצים מרובים כדי שאלבניה תגיע למעמד מיוחד שכזה.

לאחר הדלקת החנוכיה על ידי אנשי עסקים מישראל הוזמנו כולם למעמד חנוכת בית הכנסת ומרכז הקהילה היהודית של יהודי אלבניה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מרכז הקהילה היהודית נקרא בשם "משה רבינו" ע"ש הרה"צ רבי משה בן טוב זצ"ל חמיו של יבדלחט"א הרב הראשי יואל קפלן שנלב"ע בה´ מנחם אב ה´ תש"ע.

את המזוזה קבע הראשל"צ יחד עם הרב גרשון מענדל גורליק.

בבית הכנסת שנקרא בשם "היכל שלמה" לזכותו של הראשל"צ רבי שלמה משה עמאר שליט"א התפללו יהודי אלבניה לראשונה זה 70 שנה תפילת ערבית במנין.

חנוכת הבית בימי חנוכה במעמד מרגש ועוצמתי הסתיים בארוחת ערב חגיגית בו נשאו דברים הרב מרדכי ביטון והרב הראשי החדש הרב יואל קפלן.

למחרת התפללו בבית הכנסת תפילת שחרית במנין ובקריאת התורה עם ספר תורה שהובא במיוחד עם המשלחת מהארץ.