אאא

הרב ד"ר שלום סברניק הוא מרצה בכיר בתנועת התשובה, למעלה מ-35 שנה הוא נואם בכל רחבי הארץ והעולם במגוון נושאים, כגון היחס בין תורה למדע, תורה מן השמיים, ודרכי האמונה. כעת, ערב יום הכיפורים, הוא מספר בראיון מיוחד ל"כיכר השבת" על תהליך התשובה כפי שהוא נראה מהכיוון שלו. 

"הכל תלוי אם העבודה שלך כמרצה היא מתוך שליחות רוחנית או מתוך הרגשה של עבודה רגילה. עיקר היכולת לקרב היא רק אם אכפת לך מהאדם שניצב מולך. צריך להיות אכפת משני דברים גם מהנסתר וגם מהנגלה" אמר הרב ד"ר סברניק.

"בנסתר צריך להיות אכפת מכבוד שמיים ומהמצב הרוחני של ההוא, ובנגלה צריך להיות אכפת מהאדם שבו. היסוד צריך להיות שקודם כל אכפת לי ממך. אברהם אבינו קודם כל עשה חסד".

הרב משיב לשאלה מה יותר מעניין את האנשים, הנשמה והלב או התמקדות בשאלות וקושיות פילוסופיות באמונה ומשיב: "המפתח זה השכל והרגש. האיזון הדק בין שניהם. שכל בלי רגש לא עובד. רגש בלי שכל עובד רק באופן זמני. למעשה זה הגדלות של החינוך וזה הגדלות של התשובה וככה בונים אנשים, השילוב בין שכל לרגש. לאהבה וליראה אותך. היראה זה ההבנה מול מי אתה עומד והאהבה זה הרגש והשילוב ביניהם זה הדבר הנכון וזה השילוב לאורך כל התורה כולה".

"אנחנו לפעמים לועגים לאנשים שאומרים אני דתי בלב. צריך לדעת אין כזה דבר חצי דתי, מה אתה לוקח חצי מהתורה? אתה עושה צחוק? אלוקים אמר לנו בהר סיני "והייתם לי ממלכת כוהנים וגוי קדוש". היהדות זה למעשה שני דברים, להיות קדוש ולקדש שם שמיים. כל התכלית שלנו בתור יהודים לא באה לידי ביטוי אם אין קידוש השם".

"הרבה פעמים אדם אומר אני עושה את המצוות ושלום עליי נפשי. זה רק חצי מהתורה. כמו אדם שיעשה רק מצוות של בין אדם לחברו, זה חצי. גם אם רק חלק מעם ישראל שומרים את התורה זה גם חצי. קחו לדוגמא את מצוות שמיטה. אם חלק מעם ישראל ישמרו וחלק לא ישמרו. כל הנושא זה שכל עם ישראל ביחד שומר. יש מצוות שהם רק כל עם ישראל ביחד. קידוש ה׳ תלוי בכלל ישראל".

"לכן, אי אפשר להגשים את מטרת היהדות כשחלק מעם ישראל רחוק עדיין משמירת חיי תורה ומצוות. היום ברוך ה׳ זכינו שרבים שבים לצור מחצבתם. זה כדור שלג שמתגלגל. את המנגינה הזאת כבר אי אפשר לעצור. יש אמנם קשיים. אבל זה לא יאומן כמה התהליך המבורך הזה הולך ומוסיף".

הרב מסיים: "השנה למעלה מחמישים אחוזים מהילדים שנכנסו לכיתות א׳ נכנסו למוסדות תורניים. אי אפשר לקלוט את זה. אם היית אומר את זה לפני 30 שנה, היו אומרים לך אתה מדבר אולי כשהמשיח יבוא. פשוט אין בעל הנס מכיר בניסו".

(פורסם ב-02/10/2014)