אאא

פרסום ראשון: חודשים ספורים לאחר ביטולו של חוק טל, ובצל הסערה הפוליטית סביב המתווה לשוויון בנטל שיביא לגיוס החרדים לצבא, מתברר כי הגזירות התקציביות כבר יוצאות אל הפועל.

לידי "כיכר השבת" הגיע מכתב שנשלח אתמול (רביעי) לראשי הישיבות ומנהלי הכוללים עליו חתום עמוס צייאדה, מנהל אגף מוסדות תורניים במשרד החינוך, ובו ניתחת על ראשם גזירה תקציבית חמורה.

במכתבו, כותב צייאדה כי התיקון למבחני התמיכה  בלימוד תורני ובפעולות מיוחדות למוסדות תורניים, המאפשר את המשך תקצוב הישיבות והכוללים לאחר ביטול חוק טל, הוארך על-ידי שר החינוך גדעון סער עד ליום 31 באוגוסט 2013.

בסעיף השני במכתב, מוסיף צייאדה וכותב: "סעיף הבהרה לפיו תמיכה למוסד תורני עבור תלמיד שקיבל צו התייצבות אישי לשירות סדיר תיתנן רק עד מועד התייצבותו שנקבע לו בצו".

משמעות מכתבו של צייאדה הינה כי תלמיד ישיבה שקיבל צו התייצבות לשירות סדיר, צו אותו מקבלים כל תלמידי הישיבות המגיעים לגיל הגיוס, לא יתוקצב על-ידי המדינה החל מתאריך הגיוס כפי שהופיע בצו שקיבל.

הסיבה להוראה החדשה היא לאחר שבעבר תיקן שר החינוך תקנות מיוחדות שמאפשרות לתקצב תלמידים החייבים בגיוס, לאור ביטולו של חוק טל שמנע את תקצוב הישיבות ללא הסדרת חקיקה מתאימה.

התקנות הותקנו לזמן מוגבל, וכעת שר החינוך החליט להאריך את תוקפן של התקנות כדי לאפשר את המשך תקצוב הישיבות. אלא שמקביל להארכת התקנות, הובהר כי תלמיד ישיבה בן 18 שקיבל צו התייצבות לא יתוקצב. 

משמעות הדבר הינה כי גם אם תהיינה ההארכות כל שהן, הן תחולנה אך ורק על תלמידי הישיבות הותיקים, ומעתה ואילך המדינה לא מכירה בתלמידי ישיבות חדשים עד לחקיקתו של חוק שמסדיר את גיוסם של תלמידי הישיבות.

 (צילום: פלאש 90)
הגזירה החדשה של משרד החינוך (צילום: כיכר השבת)

אחד ממנהלי הישיבות הגדולות בירושלים, אומר ל"כיכר השבת" כי "מדובר במכה אנושה לראשי הישיבות. אנחנו חיים מהתקציב של משרד החינוך, בלי זה יהיה קשה לנו מאוד להתקיים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לדבריו, "זה נראה שיש הוראה 'מלמעלה' למוטט את עולם התורה עוד קודם להרכב הממשלה של שונאי התורה בראשות יאיר לפיד ונפתלי בנט".

ראש ישיבה ספרדית גדולה ומוכרת בירושלים, אמר ל"כיכר השבת" כי "אם הדברים נכונים, הרי שמדובר בתחילת הסוף של עולם התורה ויש לצאת ולזעוק. שתיקה עכשיו פירושה הסכמה עם המצב הזה".

יו"ר ועדת הכספים, חבר-הכנסת משה גפני, אומר בשיחה עם "כיכר השבת" כי "אין בהחלטה זו שום חידוש, כך היה גם קודם, ואין שום שינוי מעשי. קיימנו שיחות בעניין הזה גם עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ואין כאמור כל הבדל בעקבות המכתב שפורסם".

"עצם כתיבת המכתב המדובר לראשי הישיבות", תוקף ח"כ גפני, "נעשה ככל-הנראה רק במטרה להוסיף שמן למדורה התקשורתית ולהסית עוד קצת כנגד לומדי התורה".

תגובת משרד החינוך לא נתקבלה עד למועד פרסום הכתבה. לכשזו תתקבל, נפרסמה לאלתר.

הארכת התקנות על-ידי שר החינוך גדעון סער
הארכת התקנות על-ידי שר החינוך גדעון סער