אאא

כמדי שנה הגיע אמש (שלישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו להשתתף בעצרת המרכזית לציון 47 שנים לשחרור ירושלים בישיבת "מרכז הרב", בהשתתפות ראשי הישיבה ואישי ציבור.

"אני מרגיש פה בבית", אמר נתניהו בפתח נאומו והסביר: "משום שלרב קוק הייתה השפעה עצומה על סבי הרב נתן מילקובסקי ז''ל, הוא שאב ממנו השראה שאב כוחות אין קץ. והרב קוק הספיק את סבי בהספד נפלא".

"אני מוצא גם קשר נוסף", המשיך נתניהו כשהוא פונה לראש הישיבה הרב יעקב שפירא, "משום שאביך היקר הרב אברהם שפירא זצ''ל היה מספר לי כיצד הוא כילד קטן בירושלים היה הולך לשמוע את סבי מטיף לציונות, לארץ ישראל לירושלים ולשיבת ציון. הוא אמר לי שהוא היה נואם גדול, אני מרגיש פה בבית, זה הבית שלי".

"הרב קוק, הרוח המיוחדת שלו, שמפעמת בנו, הרוח הזו, היה בה משהו מיוחד. הרב קוק היה ציוני גדול. הוא ראה בהרצל את שליח ההיסטוריה. אני רואה בו כמו התגלמות של נביא תנ"כי שבא בימינו אנו, נביא תנ"כי, שיצא מדפי התנ"ך, אבל הרב קוק האמין שאסור שהציונות תתנתק מן היהדות, כי הוא האמין שללאומיות לבדה, בלי חיבור למעיינות הנצח של עם ישראל, אין זכות קיום ואין היתכנות של קיום. בלי הרוח אין חומר. בלי תורה אין קמח. ועל אותו משקל, זוהי תמצית החיבור בין ירושלים של מטה לירושלים של מעלה".

"כראש ממשלת ישראל אני עסוק מאוד בירושלים של מטה, חופרים מנהרות וסוללים כבישים, אתם רואים את העבודה העצומה בדרך לציון", סיפר, "ירושלים זה התפתחות עצומה. מי שזוכר אותה אז, מיד אחרי מלחמת ששת הימים, לא בדיוק כפר קטן אבל לא כרך גדול, והיום ירושלים היא כרך גדול. היא עומדת בתפארתה. ירושלים זה בית הכרם, וקרית היובל, והר חומה, שהייתה לי הזכות כראש הממשלה בקדנציה הראשונה להביא לבנייתה, שער הדרום שלנו".

"ירושלים זה מפעלים, כולל מפעלי טכנולוגיה מתקדמים, ו'מציון תצא תוכנה' והיא יוצאת לכל העולם. ירושלים זה כל הדברים האלה, אבל זה גם יד ושם, וקברו של הרצל, והר הזיתים, בו קבור סבי וגם קבורה סבתי, ומנחם בגין ואבותינו. ירושלים זה גם הר ציון, וירושלים זה הר מוריה, וירושלים זה כותל מערב, וירושלים זה נצח ישראל. אנחנו שומרים על הלב שלנו, על לב האומה", הבטיח ראש הממשלה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

נתניהו הוסיף ואמר: "לעולם לא נחצה את לבנו, לעולם. מכיוון שאנחנו מאמינים שבירתנו היא לב האומה, היא חייבת להיות מחוברת, כפי שאמר הרב כאן, היא חייבת להיות מחוברת לנשמה הגדולה של נצח ישראל, לתורה ולנכסי הרוח שיצרו חכמינו בכל הדורות".

 (צילומים: לע
נתניהו בנאומו בישיבת "מרכז הרב", אמש (צילומים: לע"מ)

"כמה כוחות אנחנו שואבים מספר הספרים, אין פעם שאני קורא אותו שאינני רואה השלכות גם רוחניות וגם מעשיות למצבנו אנו, הרב דיבר על כוחות הנפש, צריך כוחות להיות ראש ממשלת ישראל אבל מאין שואבים כוחות? מאין העם הזה שקם מן האפר וחולל פלאים ונסים שואב כוחות? יש פה רוח מיוחדת והרוח הזו מתנקזת למקום אחד - לירושלים, והיא מתנקזת בספר הספרים, לימודו וטיפוחו. כל ילד וילדה בארצנו צריכים להכיר את הספר הזה ואת חכמת ישראל. אני אומר לכם את זה מתוך אמונה עמוקה, זה דבר שהוא נחוץ להבטחת נצח ישראל", אמר ראש הממשלה.

נתניהו המשיך וסיפר: "הייתי בסין, מעריצים שם את ישראל. הייתי גם ביפן, גם שם מעריצים את ישראל. שוחחתי עם ראש ממשלת הודו, אני מדבר על המדינות הקטנות, וגם הוא מכבד את ישראל ומעוניין בקשר אתנו, גם רבים אחרים. יש לנו, כמובן, הרבה משטמה והרבה שנאה והרבה אנטישמיות והרבה כזבים שמוטחים בנו, אבל יש גם הערצה גדולה, כי רבים בגויים יודעים שיש פה משהו מיוחד, יש פה ניצוץ של נשמה, יש פה ניצוצות הנצח, עם ששרד אלפי שנים נגד כל הסיכויים, חזר לארצו, הקים את מולדתו, הקים את מדינתו, הקים צבא שאין שני לו".

"אני נמצא כאן הערב כדי לשמוח אתכם בשמחתה של ירושלים, ואני כאן כדי לחזק את ידיכם בהמשך השקידה על לימוד התורה", סיים נתניהו את נאומו, "אני רוצה לברך אתכם בחג שמח לירושלים ובחג שמח לעם ישראל כולו. שאו ברכה".