אאא

רצח שני חיילי צה"ל ביומיים האחרונים - סמל ראשון תומר חזן ז"ל מבת ים שנרצח ביום שישי סמוך לקלקיליה, וסמ"ר גל קובי ז"ל שנרצח אמש (ראשון) בחברון מירי של צלף פלסטיני, מעוררים זעם רב בקרב חברי הממשלה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, הודיע לאחר חצות הלילה כי הורה לפעול לאלתר לאכלוס בית המכפלה בחברון, שפונה מיושביו היהודיים לאחר שלא הצליחו להוכיח כי רכשו כדין את הבית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה הערב לפעול לאלתר לאכלוס בית המכפלה בחברון.

"מי שינסה לעקור אותנו מעיר אבותינו ישיג את ההפך", אמר ראש הממשלה, "נמשיך ביד אחת להילחם בטרור ולפגוע במחבלים, ונמשיך ביד השניה לחזק את ההתיישבות".

יו"ר 'הבית היהודי', שר הכלכלה נפתלי בנט, פנה מוקדם יותר לראש הממשלה ולמזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט וביקש לאשר עוד הלילה כניסת יהודים לבית המכפלה. "אנחנו יודעים לבנות ולהתיישב. לא להרוג. זו התשובה הציונית ההולמת", אמר בנט.

בנט הוסיף ואמר כי "בחסות חגיגות המשא ומתן הפך חג הסוכות לחג של דם. אין ספק שההתפתחויות מאז תחילת המשא ומתן המחייבות את הממשלה לחשב את דרכה מחדש. התשובה לטרור צריכה להיות מלחמה ברוצחים, ולא שיח עם מעודדי רוצחים". 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר הבוקר כי "צה"ל וכוחות הביטחון יניחו את ידם על המחבל ושולחיו ויבואו איתם חשבון".

"מדינת ישראל לא תסבול ניסיון של ארגוני טרור או של טרוריסטים בודדים לפגוע באזרחיה וחייליה ולשבש את שגרת החיים, ותפעל ביד תקיפה וקשה נגד כל ניסיון שכזה", אומר יעלון.

שר הביטחון הוסיף ואמר כי "המאבק בטרור הוא ארוך, ודורש מאיתנו נחישות. נמשיך לפעול באחריות ובשיקול דעת על מנת לשמור על ביטחונה של מדינת ישראל וביטחונם של אזרחיה".

שר הביטחון הודיע כי ייכנס במהלך היום בלשכתו הערכת מצב בעקבות האירועים ביהודה ושומרון בהשתתפות גורמי צבא וביטחון.

אך לא רק בישראל מגנים את הרצח הנתעב, גם מחלקת המדינה האמריקנית פרסמה הלילה הודעת גינוי לרצח חיילי צה"ל. דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ו פסקי, מסרה כי "אלימות וטרור מסוג זה אינם מקובלים על ארה"ב. הם חותרים תחת המאמצים לבסס אווירה חיובית שתוביל להתקדמות בשיחות למשא ומתן לשלום בין ישראל לפלסטינים".

לעומת זאת, הרשות הפלסטינית שמנהלת משא ומתן עם ישראל בניסיון להגיע להסדר שלום, מסרבת לגנות את רצח החייל בחברון.

ב'קול ישראל' דווח כי שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מאלקי, אמר לאחר הרצח כי "זו אינה סיבה להתנער מדרישות השלום בשום צורה שהיא", ולא גינה את המעשה.

בעקבות שני מקרי הרצח של חיילים, גוברת הקריאה בקרב שרי הממשלה לבטל לאלתר את שחרור המחבלים הצפוי כמחווה לרשות הפלסטינית.

שר התחבורה ישראל כץ אמר הבוקר כי "מקומם של מחבלים רוצחים הוא בכלא וכל שחרור מגביר את תאוות הרצח ואת הרצון לשחרר רוצחים נוספים".

לדברי כץ, רצח החייל אמש היה "תזכורת כואבת לכך שהטרור הפלשתיני לא נעלם. הטרור לובש ופושט צורה. פעם זו חולייה מאורגנת ופעם זה אירוע מקומי".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

 סמ"ר גל (גבריאל) קובי ז"ל, בן 20, נפגע אמש בצווארו מכדור בודד שירה צלף פלסטיני, בסמוך למערת המכפלה בחברון, הוא פונה במצב אנוש לבית החולים שערי צדק בירושלים שם נקבע מותו.

הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ קיים הערכת מצב עם אלוף פיקוד מרכז, ניצן אלון, וקציני צה"ל מאיו"ש, בסיומה החליטו לתגבר את הכוחות באזורים מסוימים ביהודה ושומרון.

מאז הפיגוע אמש, עורכים כוחות גדולים של צה"ל בשיתוף השב"כ מצוד אחר המחבל. במהלך הלילה, החרים צה"ל בחברון שני רובי ציד ועצר לחקירה את שני הפלסטינים שהחזיקו בהם. בנוסף, נעצרו לחקירה עוד שמונה מבוקשים פלסטינים.

דובר צה"ל, תא"ל פולי מרדכי, אמר הבוקר כי "הערכתנו שמדובר באירועים נקודתיים, גם האירוע של תומר חזן ז"ל והאירוע אמש. אנחנו לא רואים שינוי מגמה. אנו ממשיכים בדריכות רבה ולא נרפה מהמאמץ לשמור על תושבי מדינת ישראל".