אאא

יהודי אוקראינה מזועזעים מסיקור בעל אופי אנטישמי בולט של העלייה לרגל לאומן, בכלי התקשורת המקומיים. האקדמיה של ההיסטוריה והתרבות של יהודי אוקראינה על שם ש. דובנוב יצאה בהודעה מיוחדת, שבה היא מביעה תדהמה ותרעומת חריפה לנוכח הסיקור הכולל של ביקורי היהודים בראש השנה באומן אך בעיקר מפנים יהודים אוקראינה את אצבע המאשימה שלהם למאמרו של קונסטנטין סטוגני, שהתפרסם באתר האינטרנט המקומי הגדול "אוקראינסקיה פרבדה".

לדעת האקדמיה היהודית, מאמר זה "עוסק בתיאור התפרעויותיהם כביכול של החסידים במהלך העלייה לרגל לציון קברו של הרב נחמן מברסלב באומן".

"קונסטנטין סטוגני החליט לבנות את מאמרו אך ורק באמצעות תיאור של היבטים אשר יכולים להוביל להלכי רוח אנטי-יהודים (מילה עדינה לאנטישמיות – ב.נ.). סטוגני מציג את היהודים שהגיעו לאומן בראש השנה, בתור פושעים וספסרים, עסקנים עם רמה הולכת וגוברת של "תושיה פלילית" ומשוחררי בתי כלא.

לאופי האנטי-יהודי של הכתבה תורם גם האזכור של פורצים וכייסים יהודיים. ככלל, המחבר משתדל ליצור רושם כי התיאור שבכתבה מתאים לחלק ניכר, אם לא לרוב עולי הרגל. יחד עם זאת, סטוגני אינו מביא במאמרו "נתונים אודות פסקי-דין הקשורים למעשיהם של ה"פושעים" שתוארו בכתבה" – נאמר בהודעה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"מאוד מקוממת אותנו עמדתו המגויסת במובהק של המחבר, ובמיוחד מקוממת העובדה כי לא מדובר בעיתונאי מתחיל, אלא בדמות ידועה של מי שהיה בעבר הדובר ומנהל אגף יחסי הציבור של משרד הפנים של אוקראינה וניצב-משנה במשטרת אוקראינה, לשעבר. אנו חוששים כי דעתו של קונסטנטין סטוגני, אותה הוא הביע במאמרו תוך עקיפת מדיניות המערכת ומדיניות הבעלים, עלולה להיות משודרת בצורה חופשית באחד הערוצים האוקראינים המובילים והמכובדים במסגרת "הפרויקטים של סטוגני". אנו נאלצים להפנות את תשומת לבה של הנהלת הערוץ לאיום זה" - נאמר בהודעה היהודית.

כמו כן, מצוין בהודעה כי ה"סיקור" המגמתי מצד עיתונאים אוקראיניים מסוימים של העלייה לרגל לאומן נעשה מדי שנה באופן מובהק וברור יותר, חריף יותר ומכוון יותר. הגשה כזאת של חומרים לא רק שאינה תורמת לעידוד של תיירות-חוץ לאוקראינה, אלא גם מכינה תשתית לעימותים פוטנציאליים על רקע דתי – נכתב בהודעתה של האקדמיה של ההיסטוריה והתרבות של יהודי אוקראינה על שם ש. דובנוב.

האקדמיה קוראת לנשיא אוקראינה, לראש ממשלת אוקראינה, לפרלמנט האוקראיני, למשרד הפנים, לשירות הביטחון של אוקראינה ולפרקליטות המדינה להפנות את תשומת לבם לבעיה של סיקור מגמתי מצד עיתונאים מסוימים על אורח חייהם של יהודי אוקראינה ולמנוע מתיחות במערכת היחסים הבין-לאומיים ערב הבחירות המקומיות במדינה.